آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۳۴۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
خبرهای خوش برای بورس بازان در راه است!
به گزارش فیدوس؛ تثبیت قیمت‌های جهانی و پایدار بودن آن پس از رشدی که داشتند و احتمال رشد آرام نرخ دلار، نشان می‌دهد احتمالا نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاری در بورس حتی جذاب‌تر از نیمه اول سال باشد. فعالان بازار سرمایه امیدوارند با ورود نقدینگی تازه به این بازار نیمه دوم امسال را پررونق پشت‌سر بگذارند.
تثبیت قیمت‌های جهانی و پایدار بودن آن پس از رشدی که داشتند و احتمال رشد آرام نرخ دلار، نشان می‌دهد احتمالا نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاری در بورس حتی جذاب‌تر از نیمه اول سال باشد. بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار درباره وضعیت بازار سرمایه به ایرنا گفت: شاخص بورس و اوراق بهادار در هفته‌ای که گذشت با افت جزیی نسبت به هفته پیش‌تر به رقم 85 هزار و 819 واحد و روند معاملاتی تقریبا خنثی داشت. بهزادفر ادامه داد: طبق آخرین گزارشات منتشر شده در انتهای شهریورماه نسبت قیمت به درآمد (P/E) یا بازگشت سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران رقم 96/6 بوده در صورتی که نرخ بازگشت سرمایه در بازار پول (با احتساب سود بانکی 15 درصد) رقم 7/6 است. این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: مقایسه نرخ بازگشت سرمایه بازار سرمایه و بازار پول نشان می‌دهد که اکنون بین دو بازار پول و سرمایه تقریبا شرایط برابری وجود دارد. وی با بیان اینکه در داخل بازار سرمایه، بین بازدهی اوراق سهام و اوراق کم‌ریسک، شرایط برابر وجود دارد، اظهار داشت: بازدهی هر دو مدل اوراق نسبت به ابتدای سال برابر و حدود 11 درصد است. بهزادفر از احتمال رشد بیشتر بازار سرمایه در هفته‌های آتی خبر داد و گفت: بعضی از عوامل، احتمال رشد بیشتر بازار سرمایه را نسبت به بازار رقیب پول و بازارهای کم‌ریسک‌تر، تقویت می‌کند. این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از این عوامل، احتمال رشد قیمت نفت و مشتقات نفتی است، افزود: نفت حدود 58 دلار در هر بشکه معامله می‌شود که این رقم در سقف دو سال گذشته معاملات این محصول قرار دارد. وی خاطرنشان کرد: اکنون برخی از موسسات مالی، پیش‌بینی رقم 80 دلاری قیمت نفت را برای انتهای سال 2017 (پایان آذر 96) دارند. این استاد دانشگاه افزود: اگرچه این رقم، خوشبینانه به نظر می‌رسد ولی حداقل اکنون در تحلیل‌ها، احتمال افت قیمت نفت کمرنگ است. تجربه دوره‌های گذشته نشان داده است که رشد قیمت نفت و مشتقات نفتی به سرعت بر بازار سرمایه تاثیر گذاشته و موجب رشد آن می‌شود. وی بیان داشت: یکی دیگر از عوامل مثبت بازار سرمایه، احتمال تعدیل‌های مثبت در گزارش‌های شش ماهه شرکت‌هاست. این گزارش‌ها به این دلیل که حسابرسی شده هستند، قابلیت اتکا و اهمیت زیادی دارند. بهزادفر افزود: انتظار می‌رود حداقل در گروه‌های فلزی، معدنی، پالایشگاهی، خودرویی، غذایی و دارویی گزارش‌های مثبت و تعدیل در پیش‌بینی سود شرکت‌ها وجود داشته باشد. این استاد دانشگاه اضافه کرد: همچنین، رشد آرام نرخ دلار و احتمال ادامه‌دار بودن آن در نیمه دوم سال، احتمال رشد نرخ تورم در دولت دوازدهم، تثبیت قیمت‌های جهانی و پایدار بودن آن پس از رشدی که داشتند مواردی هستند که نشان می‌دهد احتمالا نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاری در بورس حتی جذاب‌تر از نیمه اول سال باشد.
تاثیر عرضه‌های اولیه
از سویی دیگر شهبازی کارگزار بورس درباره آینده بازار سهام گفت: در هفته گذشته ما شاهد اصلاح قیمت‌های جهانی بودیم و با توجه به این امر، شرکت‌های مرتبط با آنها در داخل کشور یعنی شرکت‌های فلزی و معادن هم اصلاح قیمت داشتند. اردستانی کارگزار بورس به واحد مرکزی خبر گفت: تاثیر نرخ سود واقعی بانک‌ها را بعد از یک سال می‌بینیم چون بسیاری از افرادی که منابع زیاد مالی داشتند با همان نرخ‌های قبلی قرارداد خود را با بانک‌ها تمدید کردند. وی ادامه داد: ما اثر این کاهش نرخ سود بانکی را در کوتاه‌مدت شاهد نخواهیم بود و باید صبر کنیم تا سررسید نرخ سودها در سال آینده برسد تا ببینیم چه اتفاقی برای این پول‌ها خواهد افتاد. در نیمه اول امسال شش شرکت خصوصی در بورس تهران پذیرش شدند و این روند در نیمه دوم امسال با عرضه شرکت‌هایی چون هلدینگ شستا ادامه خواهد داشت. درگاهی، مدیر پذیرش شرکت بورس گفت: شرکت تامین سرمایه امید، فولاد کاوه جنوب کیش و چند شرکت دیگر که از قبل در روند عرضه بودند در پاییز عرضه خواهند شد. وی ادامه داد: با لحاظ کردن شرایط بازار و شرکت‌ها و ملاحظات قیمت‌گذاری پنج شرکت دیگر را عرضه خواهیم کرد اما این عرضه‌های اولیه علاوه بر ایجاد شور و هیجان آیا تاثیر دیگری هم بر بازار خواهند داشت؟ افشار کارگزار بورس در این خصوص گفت: عرضه‌های اولیه باعث می‌شود یکسری نقدینگی‌ها وارد بازار شود. دماسنج بازار سرمایه با ایستادن روی رقم 85 هزار و 879 واحد در پایان هفته به کار خود پایان داد و فعالان بازار سرمایه امیدوارند با ورود نقدینگی تازه به این بازار نیمه دوم امسال را پررونق پشت‌سر بگذارند.
منبع: جهان اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END