آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۲۴۲
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن در حال مذاکره مستقیم با پیونگ یانگ است اما رقبتی از طرف مقابل برای گفتگو وجود ندارد.
به گزارش فیدوس؛ وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن در حال مذاکره مستقیم با پیونگ یانگ است اما رقبتی از طرف مقابل برای گفتگو وجود ندارد.

"رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا که برای مذاکره با مقامات چین در راستای افزایش فشار بر پیونگ یانگ به پکن سفر کرده، در نشست خبری به خبرنگاران گفت که به رغم تنش بر سر برنامه موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی این کشور راه‌های ارتباطی مستقیمی با این کشور دارد و "در حال بررسی تمایل پیونگ‌یانگ به گفت‌وگوست".

تیلرسون با بیان اینکه این کشور می تواند بدون میانجی گری چین با مقامات کره شمالی به گفتگو بنشیند گفت: ما مستقیماً راه‌های ارتباطی خود را داریم.

وزیرخارجه امریکا در حالی این سخنان را مطرح می کند که رئیس جمهور این کشور چندی پیش کره شمالی و "مرد کوچک موشکی" را تهدید کرد که با ادامه برنامه موشکی خود"خیلی روی کار نخواهد بود. همچنین امریکا و متحدانش طی هفته های اخیر با تشدید تحریم ها علیه کره شمالی به دنبال متوقف کردن برنامه موشکی-اتمی این کشور بوده‌اند.

در همین حال تیلرسون در سخنان خود درباره واکنش کره شمالی به تشدید تحریم‌ها گفت: ما سرگرم بررسی هستیم، پس منتظر خبرهای بیشتر باشید. ما خطوط ارتباطی باز با پیونگ یانگ داریم. وضعیت بی‌اطلاعی و بی‌خبری نیست. دو سه کانال ارتباطی با آنها داریم.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: می‌توانیم با آنها حرف بزنیم، داریم با آنها حرف می‌زنیم. 

این نخستین بار است که یک مقام ارشد دولت ترامپ وجود کانال ارتباطی مستقیم بین وانشگتن و پیونگ یانگ را تایید کرده و از گفتگوهای مقدماتی با حکومت کره شمالی خبر داده است.

 ساعتی پس از این سخنان وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تأکید دوباره بر "باز بودن چند کانال ارتباطی" با مقام‌های کره شمالی، یادآور شد که رهبران این کشور نشانه‌ای از آمادگی برای گفت‌وگو در مورد توقف آزمایش‌های هسته‌ای ارائه نکرده‌اند.

این بیانیه تصریح می‌کند که "مقام‌های کره شمالی هیچ نشانه‌ای حاکی از رغبت یا آمادگی برای گفت‌وگو بر سر خلع سلاح هسته‌ای نشان نداده‌اند".

با این حال در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است که کره شمالی "هیچ نشانه‌ای از علاقه یا آمادگی برای گفت‌وگو درباره خلع سلاح‌های هسته‌ای نشان نداده‌اند."

گفتنی است خبرگزاری آسوشیتدپرس بیش از یک ماه پیش در گزارشی از گفتگوی مخفیانه کره شمالی و آمریکا خبر داده بود. بنا بر آن گزارش، فرستاده‌ آمریکا با یک دیپلمات ارشد کره شمالی در دفتر سازمان ملل متحد در پیونگ یانگ مذاکره کرده است.

در همین حال منابع خبری گزارش می دهند کره شمالی برای یک آزمایش موشکی جدید خود را آماده می کند. به گفته مقام‌های کره‌جنوبی، کره‌شمالی چند موشک را از کارخانه‌های ساخت موشک بالستیک خود واقع در پیونگ یانگ به مکانی دیگر منتقل کرده است.

کره جنوبی تاکید کرد که این موشک‌ها از کارخانه‌ای در پیونگ‌یانگ خارج شده است که در حال تولید موشک‌های بالستیک و قاره‌پیما است. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این موشک ها احتمالا برای یک پرتاب آزمایشی آماده می‌شوند.
منبع: ایلنا
Histats.com START (standard) Histats.com END