آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۷۹۴۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
همه آنچه در اولین نشست خبری وزیر ارشاد گذشت؛
«لغو یک مجوز هم غلط است» این جمله را باید مهم‌ترین جمله وزیر ارشاد در نخستین نشست خبری‌اش با اصحاب رسانه دانست. صالحی در جواب خبرنگاری در مورد مناقشه لغو کنسرت‌های دارای مجوز این جمله را گفته و البته در کنارش آمار لغو اجراهای موسیقی را اندک دانسته است.
به گزارش فیدوس؛ «لغو یک مجوز هم غلط است» این جمله را باید مهم‌ترین جمله وزیر ارشاد در نخستین نشست خبری‌اش با اصحاب رسانه دانست. صالحی در جواب خبرنگاری در مورد مناقشه لغو کنسرت‌های دارای مجوز این جمله را گفته و البته در کنارش آمار لغو اجراهای موسیقی را اندک دانسته است. 
عمده مشکل منتقدان همراه وزارت ارشاد در دولت اول حسن روحانی لغو پیاپی مجوزهای صادر شده توسط این نهاد حکومتی بود. منتقدان غیرهمراه هم بر چرایی صدور مجوز با وزارت ارشاد سر ناسازگاری داشتند. علی جنتی نتوانست موازنه‌ای بین منتقدان همراه و غیرهمراه وزارت ارشاد ایجاد کند. نکته مهم اما نقد دو طیف سیاسی به این وزارتخانه عریض و طویل است. نه همراهان دولت روحانی از عملکرد ارشاد راضی هستند و نه مخالفانش. در این فضا صالحی مرد آرام حوزه کتاب سکان وزارت ارشاد را در دست گرفته است. شاید دلیل مهم انتخاب او به عنوان وزیر ارشاد رابطه‌اش با طیف‌های سنتی و بعضا مخالف دولت و همچنین دوستی‌اش با همراهان و همفکران حسن روحانی است. او در نشست خبری‌اش همچنین بر اهمیت رسانه تاکید کرده است.
او در همین رابطه گفت:‌ من از هیچ انتقادی ولو گزنده و تند در رسانه‌ها ناراحت نمی‌شوم زیرا احساس می‌کنم، ما مسوولان باید ظرفیت خود را بالا ببریم، این شروع یک تمرین زندگی با عقل جمعی است و ما مسوولان باید آن را بیشتر یاد بگیریم.
سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد دوشنبه، سوم مهرماه در نخستین نشست رسانه‌ای خود ضمن ارائه برنامه‌هایش گفت: اعتقاد من این است که رسانه، رکن چهارم دموکراسی است و مسوولان موظف‌ هستند بگویند چه کرده‌اند تا در معرض داوری قرار بگیرند. رسانه، چشم بیدار و ناظر هوشیار مسوولان است و ما هرچه خود را در معرض این قضاوت قرار دهیم، بهره می‌بریم.
او ادامه داد: در این یک ماهی که به‌عنوان وزیر ارشاد انتخاب شده‌ام، فصل اول کارهایم معطوف به برنامه‌ای بود که به مجلس دادم. برنامه‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عمل به سه هدف، ۹ مساله و ۴۰ برنامه در دولت دوازدهم است که با شعار «گفت‌وگو، حقوق و هویت فرهنگی» در سه بسته قرار گرفته است.
او ادامه داد: در یک ‌ماه گذشته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ۱۰۰ روزه‌ای را در نظر گرفت زیرا روحانی در دولت یازدهم و دوازدهم تاکید داشتند که هر وزارتخانه، برنامه ۱۰۰ روزه‌ای را در نظر بگیرد که قرار است در این مدت چه اقداماتی انجام دهد. بسته ۱۰۰ روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چند حوزه ارائه شده تا به بهبود فضای کسب‌وکار، فضای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای که در حال انجام است، منجر شود. 
برای مثال شناسایی قوانین، مقررات و ساختارهایی که مانع بهبود کسب‌وکار هستند و همچنین شناسایی نقاطی که ایجاد اختلال می‌کنند از جمله آنهاست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بخش دیگر به شفاف‌سازی مربوط است. در این زمینه، اقداماتی پیش‌بینی شده که در این‌باره به بیان دو اقدام اکتفا می‌کنم؛ یکی فراهم کردن امکان انتشار قراردادهای وزارت فرهنگ و نهادهای وابسته در وزارتخانه است و سعی می‌کنیم در این زمینه قرارداد مخفی نداشته باشیم. دیگر اینکه تمام هزینه‌های انتشار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده این وزارتخانه است. مردم حق دارند بدانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چه کسانی ارتباط حمایتی و کاری دارد. بحث دیگر، گفت‌وگوی فرهنگی و هنری است که بخشی از شعار اخیر این وزارتخانه محسوب می‌شود. تشکیل دبیرخانه گفت‌وگوی فرهنگی و هنری و رسانه‌ای یکی از این اقدامات است زیرا ما گرفتار فقر گفت‌وگو هستیم. گفت‌وگو یک شعار محوری برای این دوره است.
صالحی گفت:‌ تمرکززدایی دولتی و جغرافیایی در بسته ۱۰۰ روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیده شده به همین دلیل حضور جدی و قاطع نمایندگان صنوف در شوراهای سیاستگذاری در همه معاونت‌ها، سازمان‌ها و مدیریت‌های فعال وزارتخانه در دستور کار است. همچنین استفاده از مراکز استانی و شهرستانی در تصمیم‌گیری‌ها از جمله برنامه‌های این وزارتخانه است. دخیل کردن استان‌های کشور در تصمیم‌گیری‌های ملی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه ما کمک می‌کند تا اولین پایه‌ریزی‌ها را برای اتفاقات جدی‌تر انجام دهیم و نسبت به آن امیدوارتر فکر کنیم. در این یک ماه سعی شده، مشورت‌گیری کنیم و تلاش کردم بیشتر بشنوم زیرا شنیدن برای اداره کشور به ما کمک می‌کند.
مسلما کشور را باید با قانون اداره کرد 
صالحی در پاسخ به اینکه برای رفتارهای فراقانونی که در حوزه موسیقی رخ می‌دهد و از اجرای کنسرت‌ها در شهرهایی مثل مشهد جلوگیری می‌شود، چه برنامه‌ای دارد، گفت: مسلما کشور را باید با قانون اداره کرد و قانون بد از بی‌قانونی بهتر است. این نگاه من است و با همین رویکرد در حال گفت‌وگو بودیم و در این یک ماه، علائم‌ روشنی نشان داده شده و امیدواریم به اجماع برسیم تا قانون مبنای عمل همه باشد. 
لغو مجوزها انگشت‌شمارند
وزیر ارشاد درباره اینکه برنامه‌اش برای اینکه تحت تاثیر شانتاژ رسانه‌ها در بخش موسیقی قرار نگیرد، چیست؟ پاسخ داد: ما برای هر موضوعی باید به اندازه و جایگاه خودش توجه کنیم. اغراق کردن درباره هر موضوعی، اعتماد رسانه‌ای ما را می‌تواند کاهش دهد. در این ایام، مجوزهای زیادی در بخش موسیقی صادر شده و موارد لغو مجوز نسبت به آنها اندک بود. با توجه به اینکه این مساله درست است، قبول دارم که باید به هر موضوع به‌درستی پرداخت اما نکته‌ای که مطرح است این است که حتی لغو یک‌ مجوز هم غلط است، چون مردم نظام و حاکمیت را می‌شناسند و وقتی چنین اتفاقاتی می‌افتد، اختلال در نظام را می‌بینند. ما مسوولان باید خودمان مسایل‌مان را با هم حل کنیم و مردم را درگیر نکنیم.
حتما در برگزاری مکان نمایشگاه کتاب تجدیدنظر می‌کنیم 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نمایشگاه کتاب گفت: نمایشگاه در سال اول، کمبودهایی داشت که با توجه به سرعت آمادگی، قابل اغماض بود اما امسال شرایط زیرساختی «شهر آفتاب» مناسب نبود و این مساله به مسوولان «شهر آفتاب» منتقل شده است. گفته‌ام که اگر تا پایان مهرماه اتفاقی برای زیرساخت‌ها رخ ندهد، وزارت ارشاد حتما در برگزاری نمایشگاه در آنجا تجدیدنظر می‌کند و همین‌طور حداقل ۱۰ سالن باید احداث شود که قول‌هایی داده‌اند و امیدوارم تا پایان مهرماه درباره مکان نمایشگاه به نتیجه برسیم.
تئاتر ما باید در کنار ادبیات قرار بگیرد
او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در حوزه تئاتر وزیر قبلی و معاونت مربوطه فقط آمار داده‌اند، چرا در نمایشنامه‌ها سطح کیفی بالا نمی‌رود، گفت: فعالیت‌های فرهنگی، یک شاخص کالبدی دارد و یک شاخص نرم‌افزاری. اینکه در این فضا چقدر مطالعه نمایشنامه‌ها اتفاق افتاده است و چقدر با تنوعی که حوزه تئاتر دارد، تاثیر کنشی داشته‌اند، در بخش شاخص‌گذاری‌هایش وارد نشده‌ایم. تئاتر ما در کنار ادبیات باید قرار بگیرد و این‌ نوع شاخص‌ها سنجیده نمی‌شود که امیدوارم به سمت شاخص‌های نرم‌افزاری حرکت کنیم.
وی درباره حکم معاونت فرهنگی و حضور نویسندگان در این معاونت درباره تغییرات سخنی نگفت و فقط اظهار کرد: براساس برنامه با همین مدیران کارها را پیش می‌بریم. او از حوزه‌های سینمایی و معاونت هنری و نیز حوزه‌های دیگر نیز با همین روال یاد کرد.
او درباره اکران فیلم‌های توقیفی هم گفت: گزارش کمیته آماده شده و براساس آنچه در این کمیته بررسی شده، اگر ایرادها رفع شده باشد، مشکلی نیست.
صالحی همچنین درباره اینکه تعیین تکلیف هفت فیلم توقیفی دیگر چه می‌شود، پاسخ داد: وزیر درباره محصولات فرهنگی تولیدشده تصمیم‌گیرنده نیست و ساختار مشخص اینها طی می‌شود.
صالحی درباره وعده‌هایی که در دوران فعالیتش در معاونت فرهنگی داده بود از جمله تغییر نگاه امنیتی نسبت به فرهنگ و سوق یافتن فضای فرهنگ در جهت مرگ بولتن‌سازی‌ها و اینکه چقدر به این وعده‌ها رسیده و آیا قرار است در دوران کنونی هم این وعده‌ها را در وزارت ارشاد دنبال کند، گفت: موضوع مهم، جدی گرفتن رویکرد است که ما در فضای معاونت فرهنگی با این رویکرد پیش رفتیم. آنچه درباره رضایت نسبی ناشران احساس می‌کنیم، بنا بر معدلی است که به این رویکردها برمی‌گردد که در معاونت فرهنگی مورد توجه جدی قرار گرفت و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مورد اهتمام خواهد بود.
هوای فرهنگی کشور باید سالم باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره «ولنگاری فرهنگی» توضیح داد:‌ طبعا جامعه به هوای سالم نیاز دارد. اقتضای این نگاه این است که آنچه می‌تواند فرهنگ را آلوده کند یا احیانا در حوزه فرهنگ‌آفرینی در روند شرایط اختلال ایجاد شود می‌تواند به عنوان دو خطر تلقی شود که زایش فرهنگی اتفاق نیفتد و فرهنگ در معرض آلودگی قرار گیرد که این موضوع برای امر فرهنگ جامعه مضر است. اولیای فرهنگی باید به این دو مساله توجه کنند، وزارت فرهنگ نیز به آن توجه می‌کند تا ریزگردها و آلودگی‌های فرهنگی مراقبت شوند. 
بین شورای پروانه ساخت فیلم‌ها و نمایش نباید گسل باشد
او درباره اصلاحیه فیلم‌های توقیف‌شده نیز توضیح داد: باید سرمایه‌گذاری‌هایی که برای فیلم‌ها می‌شود مورد احترام قرار گیرد و اجازه ندهیم فیلمی تولید شود اما امکان عرضه پیدا نکند. تعداد فیلم‌های توقیفی اندک است و طی این چهار سال به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. طی این چهار سال و ۴۰۰ فیلمی که ساخته می‌شود، ما با تعداد محدودی از فیلم‌های توقیفی مواجه می‌شویم و نباید تصور آن را اغراق‌آمیز جلوه دهیم. بین مسیر شورای پروانه ساخت فیلم‌ها و نمایش آنها نباید گسل باشد که فیلمی از مرحله ساخت عبور کند اما در شورای نمایش مورد عدم پاسخگویی قرار گیرد. گفت‌وگوهایی صورت گرفته تا بتوانیم ساختار مستقرتر و قابل اعتمادتری را برای رفع فاصله این دو شورا ایجاد کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فضای تئاترشهر و جنبه میراث فرهنگی آن گفت: این بنا یک نوستالژی شخصی و میراث فرهنگی ماست و اینکه آبرومندانه مسیر حیات خود را ادامه دهد و گرفتار آفت و فروریزی نشود، دغدغه درستی است. قول می‌دهم تلاش کنم روند بازسازی آن را انجام دهیم زیرا خاطرات ما در این محیط‌ها شکل گرفته و ارزشمند هستند. بنابراین این بناها باید باقی بمانند و به شایستگی و آبرومندانه اداره شوند.
اقتصاد مطبوعات گرفتار اختلال است
صالحی درباره مشکلات فراروی مطبوعات، به‌ویژه بخش‌خصوصی نیز گفت: اقتصاد مطبوعات ما گرفتار اختلال است که این اختلال عوامل بیرونی و درونی دارد. از یک سو فضای مجازی یک فضای پرآشوب محسوب می‌شود که رقیب رسانه‌های رسمی و حرفه‌ای ما هستند. از سوی دیگر، رسانه‌های بیرونی رقیب رسانه‌های رسمی داخلی ما محسوب می‌شوند. همچنین شاهد هستیم که تعداد رسانه‌های غیرحرفه‌ای رو به افزایش است که کار را برای رسانه‌های حرفه‌ای سخت می‌کنند. این عوامل، اقتصاد مطبوعات را دچار اختلال کرده است اما اینکه صرفا به حمایت‌های مالی دولت برای برجا ماندن مطبوعات فکر کنیم به نظر نمی‌رسد مطبوعات را به جایی برساند. گرچه این رویکرد قطع نمی‌شود اما نیازمند اصلاح درونی و ساختارمندتری هستیم. 
او ادامه داد: باید برای موج جدید اقتصاد و مطبوعات فکر شود. تجمع‌سازی کمپانی‌های مطبوعاتی و چند پیشنهاد دیگر که می‌توان این بحث را پیش ببریم، می‌تواند به رسانه‌ها کمک کند. رسانه‌های جمعی ما حتما شرایط سختی دارند و باید با برنامه‌ریزی جدی به طرف احیا شدن و تغییر شرایط بروند.
صالحی همچنین درباره پیگیری مالکیت مادی و معنوی اظهار کرد: این موضوع دو لایحه دارد؛ یکی مالکیت معنوی که با بحث‌های داخلی مرتبط است. در حوزه داخلی، قوانین ما روشن نیست و بخشی از مشکل ما در اقتصاد موسیقی، نشر و سینماست که مقررات خوبی برای صیانت از مالکیت معنوی نداریم. این لایحه به مجلس رفته و در دستور کار قرار دارد.
وزیر فرهنگ در پاسخ به پرسش دیگری درباره فعالیت دوباره هنرمندانی که بعد از انقلاب ممنوع‌الکار شده‌اند، گفت: ما از ناحیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمند ممنوع‌الکار نداریم، مگر آنکه این اتفاق از طریق دستگاه قضایی افتاده باشد.
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END