آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۷۸۱۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۴
دبیر اجرایی کنگره انجمن علمی روانپزشکان ایران خبر داد؛
این روزها بحث آزار و اذیت کودکان در شبکه‌های اجتماعی بسیار مطرح شده و هر چند این موضوعات از نظر روانپزشکان جدید‌ نیستند‌ ولی بسیار حائز اهمیت‌اند. در بحث کودک‌آزاری نکته اولی که بسیار حائز اهمیت است،‌ این بوده که آزار و اذیت کودکان صرفا محدود و منحصر به آزار جسمی و تنبیه بدنی نیست.
 دبیر اجرایی سی‌و‌چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به نشانه‌های کودک‌آزاری گفت: کودکان معلول یا عقب‌مانده ذهنی سه برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض آسیب‌های کودک‌آزاری قرار دارند.
به گزارش روابط عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران، محسن رحیم‌نیا در آستانه برگزاری سی‌و‌چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران اظهار کرد: این روزها بحث آزار و اذیت کودکان در شبکه‌های اجتماعی بسیار مطرح شده و هر چند این موضوعات از نظر روانپزشکان جدید‌ نیستند‌ ولی بسیار حائز اهمیت‌اند. در بحث کودک‌آزاری نکته اولی که بسیار حائز اهمیت است،‌ این بوده که آزار و اذیت کودکان صرفا محدود و منحصر به آزار جسمی و تنبیه بدنی نیست. انواع مختلفی از آزار و اذیت کودکان وجود دارد که ممکن است به دلیل اینکه جسمی و فیزیکی نبوده، کمتر به چشم آید اما می‌تواند سبب آسیب رساندن روانی به کودکان شود. به طور مثال بحث نادیده گرفته شدن کودکان است و کودکان زیادی هستند که به اندازه کافی دیده نمی‌شوند و نیازهایشان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: آزار جنسی کودکان نیز از دیگر انواع آزار و اذیت کودکان به شمار می‌رود که ممکن است گاهی مورد غفلت قرار گیرد. باور غلطی که در این زمینه وجود دارد، این است که بسیاری فکر می‌کنند کودک‌آزاری تنها در خانواده‌هایی وجود دارد که از لحاظ اجتماعی و اقتصادی رتبه پایینی دارند. در حالی که چنین نیست و همه بچه‌ها ممکن است در معرض این آسیب باشند در صورتی که مورد مراقبت قرار نگیرند. باور غلط دیگری که در زمینه آزار جنسی کودکان وجود دارد، این است که اکثرا تصور می‌کنند کسانی که بچه‌ها را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌دهند، غریبه هستند‌ در حالی که دقیقا این قضیه برعکس است و اغلب کودکانی که مورد آزار قرار می‌گیرند، توسط افراد آشنا و نزدیک مورد آزار قرار گرفته‌اند.
دبیر اجرایی سی و چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران همچنین افزود: باور غلط دیگری که در زمینه کودک‌آزاری وجود دارد، این است که اکثرا تصور می‌کنند همه کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، خود در آینده به نوعی آزارگر جنسی خواهند بود‌ در حالی که اینچنین نیز نیست. تعریف آزار جنسی شامل لمس نواحی خصوصی کودکان، مجبور کردن کودکان به لمس کردن نواحی خصوصی دیگران، نشان دادن تصاویر مستهجن به کودکان، عکس گرفتن جنسی از کودکان، کودک را در معرض شنیدن و دیدن عمل جنسی قرار دادن است. نگاه کردن به کودکی که در حمام است و‌ دانلود کردن تصاویر جنسی کودکان از اینترنت نیز جزو آزار جنسی کودکان محسوب می‌شود. نکته‌‌ای که در مورد کودکان و نوجوانان در معرض آزار جنسی وجود دارد‌، این است که اغلب بچه‌ها تمایلی به صحبت کردن در مورد سوء‌استفاده جنسی از آنها ندارند یا صحبت کردن در این باره برایشان ترسناک یا شرم‌آور است. اضافه بر این، اغلب آزارگران جنسی، کودکان را تهدید و ارعاب می‌کنند تا درباره این آزارها به دیگران اطلاعی ندهند. بنابراین بسیاری وقت‌ها تغییرات رفتاری در کودکان می‌تواند تنها کلیدی باشد که ما را به کشف اینکه کودک‌مان دچار آزار جنسی شده، رهنمون شود تا بررسی‌های بیشتری انجام دهیم.
این روانپزشک در ادامه نکات قابل توجهی درباره مساله مهم کودک‌آزاری یادآور شده و سعی در آگاه‌سازی خانواده‌ها و مسوولان دارد و بیان می‌کند: رفتارهای کودکان را باید به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم، مثلا کودکانی که به صورت نامتناسب نسبت به سن خود بازی‌هایی با تم جنسی با اسباب‌بازی یا اشیا‌ دارند، می‌تواند ما را به شک بیندازد. کودکانی که دچار کابوس یا مشکل خواب هستند، کودکانی که منزوی نبوده و ناگهانی منزوی شده یا به والدین خود وابستگی غیرعادی پیدا می‌کنند، کودکانی که غیرعادی یا مرموز می‌شوند و احساس می‌کنند شخصیت‌شان تغییر کرده، کودکانی که یکدفعه احساس ناامنی می‌کنند و همچنین کودکانی که رفتارهای بچگانه‌تر از سن‌شان نشان می‌دهند را حتما باید تحت مشاوره و درمان قرار داد و غفلت از آنها موجب بروز فاجعه خواهد شد.
دبیر اجرایی سی‌و‌چهارمین کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با تاکید بر اینکه پیدا کردن یک هدیه یا مقداری پول در وسایل شخصی کودک که هیچ توجیهی نداشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده کودک‌آزاری باشد، گفت: خودآزاری و به خود صدمه زدن کودک، کبودی یا زخم بدن‌ مخصوصا اطراف ناحیه تناسلی و دهان کودک، بیماری‌های مقاربتی در کودک و ترس شدید از تنهایی‌ از دیگر نشانه‌های احتمالی کودک‌آزاری بوده که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. همه این نشانه‌ها زنگ خطر به شمار می‌رود و باید این احتمال را بدهیم که شاید به نوعی کودک‌آزاری رخ داده و‌ باید بررسی‌های بیشتر در این زمینه انجام شود. همچنین والدین باید تلاش کنند شنونده خوبی برای کودک خود باشند تا کودک به این باور برسد که اگر اتفاقی برایش افتاده، آن را می‌تواند با اطمینان برای والدینش بازگو کند نه اینکه نگران باشد که ما او را تنبیه خواهیم کرد. ذکر این نکته هم ضروری است که کودکان معلول یا عقب‌مانده ذهنی سه برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض کودک‌آزاری قرار دارند. همچنین کودکانی که مورد غفلت قرار گرفته و کودکانی که زیاد از اینترنت و چت‌روم‌ها استفاده می‌کنند نیز می‌توانند راحت‌تر قربانی آزارهای جنسی واقع شوند.
منبع: شهروند
Histats.com START (standard) Histats.com END