آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۹۶۵
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
پدیده سوئد لباس ایران را می‌خواهد
بازیکن ایران الاصل تیم ملی سوئد تلاش دارد تا با تغییر تابعیت بتواند لباس تیم ملی ایران را بپوشد.
به گزارش فیدوس؛ یک بازیکن دو تابعیتی دیگر در آستانه حضور در تیم ملی ایران قرار دارد.

سامان قدوس بازیکن 23  ساله و ایرانی الاصل تیم اوسترسند در لیگ برتر فوتبال سوئد بعد از بازی برای تیم ملی سوئد مورد توجه کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران قرار گرفته و تمایل دارد که در تیم ملی ایران بازی کند.

سایت اکسپرسن سوئد در بخش ورزش خود درباره سامان قدوس و شرایطش در تیم ملی فوتبال سوئد نوشت:«بعد از جدایی آربر زنلی که بازی در تیم ملی کوزوو را انتخاب کرد تیم ملی سوئد در آستانه از دست دادن یکی دیگر از بازیکنان خود قرار دارد.» این سایت نوشت که سامان قدوس بازیکن 23 ساله تیم ملی این کشور درخواست تغییر تابعیت کرده و قصد دارد به تیم ملی ایران بپیوندد.
 


سامان قدوس گفته است:« بله من در سفارت ایران بودم.» سامان قدوس با ده گل در 27 بازی فصل گذشته یکی از پدیده های فوتبال سوئد به شمار می آید. او در تور ژانویه به تیم ملی سوئد دعوت شد و در اولین بازی مقابل ساحل عاج به میدان رفت. او در دومین بازی ملی اش در برابر اسلواکی توانست اولین گلش را برای تیم ملی سوئد به ثمر برساند. او در لیگ امسال سوئد در دوازده بازی 3 گل به ثمر رسانده است اما آمارش در جام حذفی مانند تیم ملی سوئد آماری خیره کننده است. او در هفت بازی جام حذفی 7 گل برای تیمش زده است.

اما این تمام اخبار جالب راجع به مهاجم جوان و پرانرژی ایرانی – سوئدی نیست چرا که او در بازی میان اوسترسند و گالاتاسرای در لیگ اروپا گل  اول تیمش را به ثمر رساند ، یک پاس گل داد و در بازی برگشت نیز یک خطای پنالتی برای تیمش گرفت تا  در موفقیت تیمش در این دو بازی رفت و برگشت اروپایی نقشی ایفا کرده باشد.
 


ایرانی ها به دنبال قدوس
سایت ها و رسانه های سوئدی منتشر کرده اند که ایرانی ها گروهی را برای انجام کارهای سامان قدوس و تغییر تابعیت او تشکیل داده اند چرا که کی روش می خواهد این بازیکن را همراه خود به جام جهانی 2018 روسیه ببرد. شاید همین موضوع علاقه کی روش باشد که باعث شده سامان قدوس پایش را برای گرفتن تابعیت ایران در یک کفش بکند. او حتی در گفت و گویی که با یکی از رسانه های سوئد داشت درباره آینده اش در فوتبال ملی گفت:« هنوز هیچ چیزی مشخص نیست و همه چیز 50-50 است اما آنچه مشخص است فقط یک تیم ملی وجود دارد. من سوئد را خیلی دوست دارم و خوشحالم که در این کشور زندگی می کنم. اما پدر و مادرم ایرانی هستند و خون آن ها در رگ های من وجود دارد. پس من هم ایران را دوست دارم.»
 

تا آگوست به ایران بیا
مسئولان فوتبال ایران به سامان قدوس گفته اند که هرچه سریع تر کارهای مربوط به تغییر تابعیت و حضور در تیم ملی ایران را انجام دهد. بر اساس این خبر فدراسیون ایران و مسئولان تیم ملی از این بازیکن جوان خواسته اند تا پایان ماه آگوست (حدود یک هفته دیگر) اقدامات لازم را انجام دهد.
 


سامان می تواند به ایران بیاید؟
سامان قدوس از آنجایی که برای تیم ملی سوئد در بازی های دوستانه به میدان رفته است هنوز فرصت دارد که با تغییر تابعیت به عضویت تیم ملی ایران درآید. او بازی های تیم ملی و فوتبال ایران را زیر نظر دارد بازیکنان ایرانی را به خوبی می شناسد. قدوس درباره این که چقدر شانس دارد تا برای تیم ملی ایران بازی کند گفت:« هنوز می توانم برای تیم ملی ایران بازی کنم. برای من افتخار بزرگی است که برای ایران بازی کنم و پدر و مادرم به من افتخار خواهند کرد.» نکته جالب این جا است که بهرنگ صفری دیگر بازیکن ایرانی- سوئدی از سامان قدوس خواسته که برای تیم ملی بازی کند و اشتباهی که او مرتکب شد را انجام ندهد. بهرنگ به دلیل بازی برای تیم ملی سوئد هرگز نتوانست برای تیم ملی ایران بازی کند.
 

قدوس گمشده کی روش؟
سامان قدوس یک بازیکن مستعد و جوان است که در صورت گرفتن تابعیت ایرانی شاید یکی از مهره های تاثیرگذار کارلوس کی روش در جام جهانی باشد. او یک مهاجم مرکزی است و خودش پست شماره ده و هافبک تهاجمی را ترجیح می دهد. نکته جالب این جا است که تیم ملی ایران در این پست به بازیکنی با کیفیت بالا برای مسابقات جام جهانی نیاز دارد. قدوس بازیکنی دوپا با قدرت بدنی، سرعت و تکنیک بالا و البته دارای شم و قدرت گلزنی است. بازیکنی که در این مدت کوتاه توانسته خودش را به عنوان یکی از پدیده های فوتبال سوئد مطرح کند. او موفق شده که در تیم ملی سوئد که یکی از بهترین تیم های فوتبال جهان است بازی کرده و گل بزند. او همراه تیم اوسترسند که به تازگی از لیگ های پایین تر سوئد به لیگ برتر آمده علاوه بر کسب جام حذفی سوئد در مسابقات باشگاهی اروپا هم درخشید. او در تیم باشگاهی اش بیشتر در پست وینگر سمت چپ بازی می کند هرچند توانایی بازی در سمت راست و مهاجم مرکزی و هافبک تهاجمی پشت مهاجم را دارد.
منبع: ورزش 3
Histats.com START (standard) Histats.com END