آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۵۹۱۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است مقام‌های این کشور با سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان درباره احتمال اقدام مشترک علیه گروه‌های مسلح کرد، مذاکره کرده‌اند.
به گزارش فیدوس؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته است مقام‌های این کشور با سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان درباره احتمال اقدام مشترک علیه گروه‌های مسلح کرد، مذاکره کرده‌اند.
 
سرلشکر باقری هفته گذشته در یک سفر کم‌سابقه عازم سفری سه روزه به ترکیه شد و با مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور گفت‌وگو کرد.
 
اردوغان امروز دوشنبه ۳۰ مرداد پیش از آغاز یک سفر رسمی به اردن، درباره سفر هفته گذشته سرلشکر باقری گفت که مقام‌های نظامی ترکیه با او درباره "احتمال اقدام مشترک علیه گروه‌های تروریستی" بحث کرده" و خود او هم درباره این که چگونه می‌شود این کارها را انجام داد بیشتر صحبت کرده است".
 
رئیس جمهور ترکیه گفت اقدام مشترک علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و  پژاک امکان‌پذیر است.
 
سرلشکر باقری هفته گذشته در جریان سفرش به ترکیه با آقای اردوغان هم دیدار کرد. محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه هم در این سفر حضور داشت.
 
هدف از انجام این سفر "روابط دوجانبه دفاعی، تحولات منطقه و مبارزه با تروریسم و همکاری‌های مرزی" عنوان شد.
 
دیوار مرزی 
سرلشکر باقری امروز پس از بازدید از ستاد فرماندهی مرزبانی پلیس و دیدار با فرماندهان ارشد به سئوالات خبرنگاران درباره سفر به ترکیه پاسخ داده اما اشاره‌ای مشابه
گفته‌های آقای اردوغان درباره مذاکره درباره عملیات علیه گروهای مسلح کرد نکرده است.
 
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان گفت: "در این سفر با رئیس ستاد ارتش ترکیه دیدار و گفت‌وگو کردیم و توافقات خوبی نیز بین دو طرف انجام شد. در موضوع مرزهای مشترک با ترکیه مقرر شد تا این کشور نیز به مرز توجه بیشتری کند. ما از امتداد مرزها و اقدامات کنترلی از سوی ترکیه در مرزها استقبال کردیم چرا که این کار برای مقابله با قاچاقچیان انسان، موادمخدر، اسلحه و همچنین اقدامات تروریستی انجام می‌شود".
 
او گفت: "در بحث جلوگیری از عبور تروریست‌ها نیز از مرزهای مشترک، توافقات خوبی صورت گرفت و در آینده نیز رئیس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر خواهد کرد".
 
ترکیه به تازگی ساخت دیوار مرزی با ایران را آغاز کرده است. دولت ترکیه اعلام کرده می خواهد با ساخت این دیوار مرزی، جلوی ورود شبه نظامیان کرد و همچنین قاچاقچیان را بگیرد. 
 
رسانه‌های ترکیه هم‌زمان با آغاز سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به این کشور، این دیدار را مرتبط با طرح همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق دانستند. سرلشکر باقری چند روز پیش از این دیدار، درباره انجام این همه‍ پرسی هشدار داده بود.
 
سرلشکر باقری امروز در پاسخ به خبرنگاران گفت در جریان سفر اخیر "در مورد عراق نیز موضوع احتمال وقوع همه‌پرسی در شمال این کشور مورد بحث قرار گرفت که دو طرف نظرشان بر این بود که جغرافیای سیاسی کشور عراق نباید به هیچ عنوان تغییر کند". 
 
مقام‌های منطقه خودمختار کردستان اعلام کرده‌اند که حدود یک ماه دیگر همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنند اما شماری از کشورها از جمله ترکیه و آمریکا از این طرح انتقاد کرده و خواهان توقف آن شده‌اند.
منبع: تسنیم
Histats.com START (standard) Histats.com END