آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۶۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۰
نماینده مردم دشتستان در مجلس طی گفتگوی اختصاصی با فیدوس مطرح کرد
به گزارش خبرنگار فیدوس شرایط مناطق آزاد به لحاظ قانونی با وجود اختلافات اخیر با گمرک بر سر نحوه استقرار و انجام امور قانونی پیچیده شده است.
باید نگاه کارشناسانه و عادلانه به مناطق آزاد داشته باشیم

محمد باقر سعادت نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاص با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری فیدوس با اشاره به مسائل میان گمرک و مناطق آزاد گفت: به نظرم اینکه محل دقیق دروازه‌های گمرکی کجا باشد مهم است، اما مهمتر از آن مسائل دیگری در خصوص وظیفه ذاتی مناطق آزاد است که باید مشخص شود.

ضمن آنکه گمرک در مناطق مرزی به خصوص برای کنترل شرایط صادرات و واردات نقش مهمی دارد و نمی‌توان آن را کنار گذاشت، مجموعه مسئولان در این موضوع باید متمرکز بر خروجی کار شوند. نباید مسئله به سمتی برود که دو طف؛ دبیرخانه مناطق آزاد و گمرک جمهوری اسلامی روبروی هم گارد بگیریند و نوع رایزنی‌هایشان مبتنی بر توجیه باشد به جای پیدا کردن بهترین راه حل ممکن.

همچنین این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص طرح اقتصاد مقاومتی گفت، باید نگاه کارشناسانه و عادلانه به مسائل مناطق آزاد داشته باشیم، نباید موقعیت این مناطق به لحاظ تجاری و تولیدی تضعیف شود.، هدف از ایجاد این نماطق کمک به تجارت آزاد و تهسهیل و تقویت امر تولید در این مناطق و کشور بوده است. چنین مشکلی باتوجه به این مهم باید در بستر گفتمانی روشن و دقیق حل و فصل شود.

نماینده مردم دشتستان در خصوص طرح موضوع قاچاق در مناطق آزاد هم گفت: فکر می‌کنم طرح مباحثی مثل امکان تشدید قاچاق در مناطق آزاد باتوجه به ساز و کارهای موجود کمکی به حل مشکل میان طرفین نمی‌کند، ما باید به گمرک توجه کنیم اما نباید شرایطی فراهم شود که حواشی پیرامون یک موضع اجازه نگاه واقع بینانه در مورد آن را ندهد. قاچاق در مناطق آزاد امری نیست که حداقل بتوان به صورت روشن و صریح مصداقی عمومی برای آن پیدا کرد، حال اینکه بعضی اوقات اخباری در این خصوص منتشر می‌شود هم به حمدالله بیشتر حول محور کشف اقلام قاچاق است که نشان از انضباط و دقت جاری در اداره این مناطق دارد.

محمد باقر سعادت در پایان به خبر نگار اقتصادی فیدوس گفت: اگر موضوع گمرک و مناطق آزاد در بستر مناسبی پیگیری شود قطعاً می‌تواند منجر به نتایج سومندی شود. انشاالله ما با توجه به فرامین رهبری انقلاب با نگاهی متکی بر منافع ملی هم در موضوع قاچاق و مبارزه با آن جدی عمل کرده و  با منشاء اصلی این پدیده ویرانگر در اقتصاد کشور برخورد کنیم و هم در بحث توسعه مناطق آزاد و حل مشکلات و موانع بر سر راه ایشان فعالیتی جدی انجام دهیم.

 

خبرهای مرتبط
Histats.com START (standard) Histats.com END