آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
گفتگوی اختصاصی فیدوس با حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس
در موضوع نحوه استقرار گمرک در مناطق آزاد آنچه اهمیت دارد این است که در عین کنترل طبق قانون شرایط استقرار در خروجی این مناطق فراهم باشد.
درخواست گمرک جهت استقرار در ورودی مناطق به جای خروجی با منطق تشکیل مناطق آزاد منافات دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی فیدوس با بیان اینکه در اختلاف نظر میان گمرک و مناطق آزاد باید به منطق تشکیل مناطق آزاد توجه کرد افزود: منطق تشکیل مناطق آزاد با درخواست گمرک در خصوص حضور در مبادی ورودی این مناطق منافات دارد. چرا که دلیل تشکیل این مناطق برای تسهیل تجارت مبتنی بر همین تعریف است که محدوده مناطق خارج از محدوده گمرکی هستند. به همین خاطر درخواست گمرک مبنی بر حضور در مبادی ورودی این مناطق تعریف قانون گذار در خصوص مناطق آزاد را زیر سوال می‌برد که اقدام مناسبی نخواهد بود.

حمید گرمابی با اشاه به نظر گمرک در این خصوص گفت: البته باید دید دلایل گمرک برای چنین درخواستی بر مبنای چه اهدافی بوده است. و پس شنیدن نظرات مسئولان گمرک به راهکاری برای رفع مشکلات فی مابین دست یافت.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار فیدوس در خصوص احتمال افزایش تعداد مناطق آزاد در کشور نیز گفت: افزایش تعداد مناطق آزاد را در شریط فعلی دارای اولویت نمی‌دانم چرا که متاسفانه با نگاهی به عملکرد مناطق آزاد در خصوص صادرات که از مهمترین دلایل شکل گیری این مناطق بوده به این نتیجه می‌رسیم هنوز با اهداف تعیین شده فاصله داریم و  بهتر است پیش از تصمیم‌گیری در خصوص تشکیل مناطق آزاد جدید، مناطق کنونی را به سمتی ببریم که میزان صادرات آنها نزدیک به میزان وارداتشان شود تا از این طریق به اهداف تعیین شده برای مناطق آزاد رسیده باشیم.

گرمابی  ضعف در برنامه ریزی را از دلایل دور ماندن از اهداف دانست و افزود: به نظر می‌رسد در خصوص برنامه ریزی و بخش‌هایی از امور مدیریتی در مناطق آزاد هنوز کاستی‌هایی وجود داشته باشد و این مناطق بیش از آنکه از چالش‌های قانونی در راه رسیدن اهداف تعیین شده آسیب ببینند از کاستی در خصوص برنامه ریزی هدفمند رنج برده‌اند.

 

خبرهای مرتبط
Histats.com START (standard) Histats.com END