آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۴۱۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
اعتراض دوباره درباره ی سنگ قبر شاعر
بنا به گزارش فیدوس و به نقل از ایسنا، برادرزاده محمدعلی سپانلو به خبری که با عنوان «تکذیب تخریب سنگ قبر سپانلو» منتشر شده واکنش نشان داد.بپیش‌تر باربد گلشیری، سازنده‌ نشان مزار محمدعلی سپانلو، گفته بود یک هفته پس از نصب نشان مزار، آن را با قلم و چکش سوراخ کرده بودند و دو جای بالای سنگ‌نبشت را نیز با فرز تراشیده بودند.
بنا به گزارش فیدوس و به نقل از ایسنا، برادرزاده محمدعلی سپانلو به خبری که با عنوان «تکذیب تخریب سنگ قبر سپانلو» منتشر شده واکنش نشان داد.

بپیش‌تر باربد گلشیری، سازنده‌ نشان مزار محمدعلی سپانلو، گفته بود یک هفته پس از نصب نشان مزار، آن را با قلم و چکش سوراخ کرده بودند و دو جای بالای سنگ‌نبشت را نیز با فرز تراشیده بودند. دست آخر هم روی مزار را یک‌جا سیمان کردند.

شبنم سپانلو برادرزاده محمدعلی سپانلو نیز با انتشار «متنی» به روایت این موضوع و انتقاد از آن پرداخت.

حالا معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهشت زهرا (س) با حضور بر مزار سپانلو و گرفتن عکس با سنگ جدیدی که بر مزار این شاعر، پژوهشگر و مترجم نصب شده، تخریب سنگ قبر او را تکذیب کرده است.

برادرزاده سپانلو نیز در پی این موضوع در یادداشت ارسالی‌اش به ایسنا نوشته است:

در تمام نقاط دنیا، مردم به هر دین و مذهب و قوم و نژادی در زمان یک رویداد تلخ به رسم دوستی و یا حتی به دشمنی، مرهم حال غم‌زدگان می‌شوند. در سوگ هم شرکت می‌کنند و کلامی مهرآمیز یا نوعی همدردی را روانه دل‌های بی‌قرار غمدیدگان  می‌کنند. ما گله کردیم از دوستان در بهشت زهرا که چرا در حفظ و نگهداری قطعات بهشت زهرا و گور عزیزان‌مان بی‌دقتی می‌کنند. نمی‌دانستیم که مشکل شاید ریشه‌دارتر از این حرف‌هاست که این عزیزان زحمت‌کش، در خواندن متنی در رسانه و حتی تماشای عکس‌ها هم دقت نمی‌کنند. به تماس‌هایی که با دفترشان گرفته می‌شود هم که هیچ دقت نمی‌کنند. دقیقا روزی که متوجه سیمان شدن کل مزار شدم با دفتر آقای توکلی تماس گرفتم و خواستم که با ایشان صحبت کنم، مطلب را پرسیدند و من شرح واقعه را گفتم. گفتند با شماره‌های دیگری که مربوط به بازرسی است تماس بگیرم. چندین بار تماس گرفتم تا توانستم با آقایی در بازرسی صحبت کنم. چند دقیقه‌ای به من زمان بازگویی حادثه را دادند و بعد فرمودند اگر حتی یاقوت از هند روی سنگ نصب کرده باشید ما مسئولیتی نداریم، از این دست اتفاق‌ها می‌افتد!!! که مثلا بیایند و روی مزار را کاملا سیمان کنند! و همین ... نگفتند حتی ما سری به قطعه می‌زنیم یا بررسی می‌کنیم. گفتند به ما مربوط نیست. مزار همان‌طور که در عکس‌ها پیداست کاملا تخریب‌شده و مسطح بود.


چند روزی اما صبر کردیم شاید دوستی پی‌جو شود که خبری نشد. بنابراین سنگ متداول‌تری که شاید بیشتر مورد پسند خرابکاران باشد تهیه کردیم و کار گذاشتیم ... حالا حدود یک ماه گذشته. توضیحات کاملی در نوشته‌های چاپ‌شده از نوع متریال، شکل و چگونگی‌اش آمده است، در عکس‌ها شکل و نوع سنگ قبلی کاملا مشهود است.عکس سلفی از یکی از مسئولین در شبکه‌های اجتماعی از دیروز بعدازظهر دست به دست می‌شود با سنگ جدید مبنی بر این‌که سنگ مزار سالم است!!! و خبر تخریب را تکذیب کردند. توجه امروز شما به سنگ جدید چه غمی از غم ما کم می‌کند جناب معاون؟ جز این‌که به بی‌دقتی برخی مسئولین‌مان واقف‌تر شویم و غمی جدید بر غم‌های‌مان اضافه شود؟ ای کاش می‌دانستید که انتشار خبر تخریب سنگ مزار محمدعلی سپانلو چقدر برای‌مان دردناک است که زحمت تکذیبش به گردن شما نمی‌افتاد... عاجزانه از شما خواهشمندم زخم ما را مرهم اگر نیستید، نمک هم نپاشید.

منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END