آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۴۰۸
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۷
اجرای موفق نوازندگان ایرانی در بی ینال موسیقی ونیز
بنا به گزارش فیدوس و به نقل از هنرآنلاین، آثار مهدی خیامی، علیرضا فرهنگ و کارن کیهانی، سه آهنگساز ایرانی، عصر روز 25 ماه در روز پایانی شصتمین دورۀ بی‌ینال موسیقی ونیز توسط مشهورترین آنسامبل موسیقی معاصر ایتالیا یعنی دیوِرتیمنتو آنسامبل به رهبری سندرو گُرلی به اجرا درآمد.

بنا به گزارش فیدوس و به نقل از هنرآنلاین، آثار مهدی خیامی، علیرضا فرهنگ و کارن کیهانی، سه آهنگساز ایرانی، عصر روز 25 ماه در روز پایانی شصتمین دورۀ بی‌ینال موسیقی ونیز توسط مشهورترین آنسامبل موسیقی معاصر ایتالیا یعنی دیوِرتیمنتو آنسامبل به رهبری سندرو گُرلی به اجرا درآمد.

مراسم اختتامیه بی‌ینال شصتم ونیز روز گذشته در حالی با اختصاص به موسیقی ایران برگزار شد که پائولو باراتا (رئیس كل بی‌ینال ونیز)، ایوان فدله (آهنگساز و دبیر شصتمین بی‌ینال ونیز)، كلدیو آمبروزینی (مدیر هنری و رهبر اكس نوو آنسامبل)، ایرج صهبایی (آهنگساز، رهبر اركستر) و تنی چند از آهنگسازان، مدیران و استادان کنسرواتورهای موسیقی ایتالیا در کنار بسیاری از تماشاگران، میزبان این اجراها بودند.

برنامه اجرایی نمایندگان موسیقی ایران در بی‌ینال، که عنوان "موسیقی ایران از گذشته تا امروز" را داشت در دو بخش اجرا شد. در قسمت اول دیوِرتیمنتو آنسامبل به رهبری سندرو گُرلی به روی صحنه آمد و با حضور میلاد محمدی سولیست تار، قطعه "صبا" برای تار و آنسامبل ساخته علیرضا فرهنگ را اجرا و در ادامه با حضور سامان صمیمی نوازنده کمانچه، کنسرتو کمانچه ساخته مهدی خیامی برای کمانچه و آنسامبل و با حضور کارن کیهانی نوازنده سنتور قطعه "نقطه‌ای بود و دگر هیچ نبود" اثر کارن کیهانی برای سنتور و آنسامبل را اجرا کرد.

بعد از پایان این بخش، میلاد محمدی سولیست تار، اجرای قطعه "صبا" با آنسامبل "دیوِرتیمنتو" را راهی جدید برای استفاده از تکنیک‌های تار دانست و محمدرضا رئیسی نوازنده سازهای کوبه‌ای نیز برای حضور دوباره ایران در چنین رویدادی ابراز امیدواری کرد. 


بخش دوم این برنامه به اجرای گروه موسیقی "مهرآیین"اختصاص داشت، به طوری که با حضور سامان صمیمی (کمانچه)، میلاد محمدی (تار)، محمدرضا رئیسی (سازهای کوبه‌ای) و کارن کیهانی (سرپرست گروه و نوازنده‌ی سنتور) موسیقی دستگاهی ایرانی شامل آثاری از درویش‌خان و رضا محجوبی اجرا شد. این اجرا با استقبال بسیار زیاد مدیران بی‌ینال و مخاطبان روبرو شد به طوری که ایوان فدله دبیر شصتمین بی‌ینال ونیز در حاشیه این اجراها ضمن دیدار با نوازندگان و آهنگسازان کشورمان، اجرای موسیقی ایران را یکی از بهترین کنسرت‌های بی‌ینال ونیز دانست و از اجرای موفق نوازندگان کشورمان قدردانی کرد. 

کارن کیهانی آهنگساز و نوازنده سنتور نیز در حاشیه این اجرا گفت: یکی از ویژگی‌های این کنسرت، عدم استفاده از سیستم صوتی بود که امری رایج در اجرای آثاری با سازهای ایرانی نیست، به طوری که ما توانستیم از قابلیت‌های صوتی سازهایمان در مقابل آنسامبلی متشکل از سازهای کلاسیک استفاده کنیم. همچنین در بخش موسیقی دستگاهی نیز بدون استفاده از میکروفن به اجرا پرداختیم که این مسئله با استقبال زیادی از سوی متخصصان حاضر در سالن و حتی تماشاگران روبرو شد. 


سامان صمیمی نوازنده کمانچه نیز بعد از اجرای گروه مهرآیین در بی‌ینال موسیقی ونیز بیان داشت: به نظر من حضور موزیسین‌ها و آهنگسازان ایرانی در بی‌ینال ونیز اتفاق بزرگ تاریخی برای هنر موسیقی ایران است.

وی ادامه داد: در همراهی با گروه موسیقی "مهرآیین" با اجرای آثاری از قدما توانستیم رویکرد جدیدی به قابلیت‌های سازی‌مان داشته باشیم به طوری که برای اولین بار بدون استفاده از سیستم صوتی به اجرا پرداختیم که امیدوارم این مسئله قدم اولی باشد برای اینکه بدانیم سازهای ما چه قابلیت‌هایی می‌تواند داشته باشد.


صمیمی افزود: امیدوارم حضور ایران برای اولین بار در بی‌ینال موسیقی ونیز قدم خیری باشد برای موسیقی ایران و بتواند شروعی باشد که دیگر موزیسین‌ها و نوازندگان ایرانی نیز راه پیدا کنند و ایران از این به بعد حضور پررنگی در این فستیوال داشته باشد.

در پایان اجرای پروژه موسیقی ایران در شصتمین بی‌ینال موسیقی ونیز، هنرمندان، استادان آکادمی‌های موسیقی و مخاطبان این کنسرت، با نوازندگان و آهنگسازان ایرانی دیدار و گفتگو کردند. 

نمایندگان موسیقی ایران در بی‌ینال ونیز، امروز با حضور در فستیوال اپرتو ایتالیا پروژه‌ی "موسیقی ایران از گذشته تا امروز" را در شهر رجواِمیلیای ایتالیا نیز اجرا خواهند کرد.

Histats.com START (standard) Histats.com END