آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۴۰۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
گفتگوی اختصاصی فیدوس با نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس
ناصر موسوی لارگانی، نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با فیدوس فلسفه‌ی ایجاد مناطق آزاد را توسعه صادرات کشور دانست و گفت: "با ایجاد مناطق آزاد در نقاط مرزی در پی توسعه صادرات غیر نفتی و رهایی از اقتصاد تک محصولی بودیم."
مناطق آزاد راه رهایی از اقتصاد تک محصولی‌ است

اردیبهشت ماه سال جاری بود که مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا فرمودند: "مبارزه با قاچاق کالا، مبارزه با کوله بران نیست. من قاچاق های سازمانیافته بزرگ را می گویم؛ دهها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون ."

با این حال هنوز شاهد اطلاق واژه سازمان یافته توسط عده‌ای به حجم اندک کالاهایی که اغلب توسط مردم یا کوله بران وارد مناطق آزاد می شود هستیم. محموله میلیاردی کالای قاچاق کجا و به فرض کالاهای خرد دیگر که مردم برای نیاز روزمره خود مردم مناطق به مناطق وارد می کنند کجا؟ با این حال هنوز نگاه ها به موضوع قاچاق در مناطق آزاد فاقد تفکیک است و برخی معتقدند قاچاق، قاچاق است و کوله بر و کانتینر نمی شناسد!

در این خصوص، ناصر موسوی لارگانی، نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با فیدوس فلسفه‌ی ایجاد مناطق آزاد را توسعه صادرات کشور دانست و گفت: "با ایجاد مناطق آزاد در نقاط مرزی در پی توسعه صادرات غیر نفتی و رهایی از اقتصاد تک محصولی بودیم."

وی در تعریف قاچاق سازمان یافته اظهار داشت: "عده‌ای با برنامه ریزی کامل، کالایی را تحت لوای کالایی دیگر در حجم بالا از مبادی قانونی وارد کشور می کنند. این نوعِ برنامه ریزی شده و سازمان یافته قاچاق است که کشور ما را فلج کرده."

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس سپس در پاسخ به فیدوس مبنی بر اینکه طبق تعریف قاچاق سازمان یافته نمی‌توان به واردات خرد مناطق آزاد این واژه را اطلاق کرد، گفت: " بله اما در هر حال هر دو آسیب زننده هستند. با تفاوت ایجاد کردن نه قاچاق ریشه کن، و نه اقتصاد درمان می‌شود. مبارزه با قاچاق، سخت گیری‌های جدی را می‌طلبد."

Histats.com START (standard) Histats.com END