آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۵
باب دیلن برنده ی جایزه نوبل 2016 ادبیات
بنا به گزارش اختصاصی پایگاه خبری فیدوس و به نقل از سی.ان.ان جایزه نوبل ادبیات به باب دیلن خواننده و ترانه سرای آمریکایی اهدا شد. « خلق تعابیر جدید شاعرانه در دل سنت آمریکایی» دلیل اهدای این جایزه به وی اعلام شده است.
اتفاق بی‌نظیر؛ اهدای جایزه نوبل ادبیات به یک خواننده و ترانه سرا

بنا به گزارش اختصاصی پایگاه خبری فیدوس و به نقل از سی.ان.ان  جایزه نوبل ادبیات به باب دیلن خواننده و ترانه سرای آمریکایی اهدا شد. « خلق تعابیر جدید شاعرانه در دل سنت آمریکایی» دلیل اهدای این جایزه به وی اعلام شده است.

سارا دانیوس دبیر دائمی آکادمی نوبل اعلام کرد: باب دیلن  یک شاعر بزرگ در سنت زبان انگلیسی است. او دو خط موازی بین آثارش و شاعران یونان باستان کشیده است.

وی همچنین در بخشی دیگر از صحبت هایش گفت: اگر شما به گذشته برگردید، به بیش از دوهزار و پانصد سال پیش، به هومر و سافو می‌رسید. آن‌ها متونی شاعرانه می‌گفتند تا اجرا شود و این همان راهی است که باب دیلن رفته است.

دانیوس، باب دیلن را  یک نمونه شگفت انگیز ، و یک نمونه بدیع توصیف کرد.

باب دیلِن با نام کامل رابرت آلن زیمرمن متولد  ۲۴ مه ۱۹۴۱ در دولوث، مینه‌سوتا  خواننده، آهنگساز، شاعر، و نویسندهٔ آمریکایی است. وی که در سبک موسیقی بومی آمریکا به فعالیت می‌پرداخت، در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانهٔ راک اند رول روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانهٔ کلاسیک در هم آمیخت. دیلن در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام راک بومی (Folk Rock) در اواسط دههٔ شصت بسیار تأثیرگذار بود و به شکسپیر هم‌نسلان خود شهرت یافت. بعضی از کارهای دیلن به عنوان سرود جنبش‌های اجتماعیِ دههٔ ۶۰ مطرح شده‌است.او بیش از ۵۸ میلیون نسخه از آلبومهایش را به فروش رسانده و افزون بر ۵۰۰ ترانه نوشته‌است که توسط بیش از ۲۰۰۰ هنرمند ضبط گشته و در جای‌جای دنیا اجرا شده‌است. دیلن در پنج دهه اخیر در موسیقی آمریکا به عنوان یک پدیده مطرح بوده‌است.


Histats.com START (standard) Histats.com END