آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۳۴۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
ما قاچاقچی نیستیم
فیدوس-اینکه این روزها پس از قرار گرفتن در آستانه بار دادن درت منطقه آزاد در آبادان و خرمشهر عده ای با طرح نظرات سیاسی مردمی با سابقه روشن فرهنگی را مستقیم و غیر مستقیم قاچاقچی خطاب می‌کنند قابل تحمل نیست...
نقدی بر نظر مدعیان قاچاق در منطقه آزاد اروند

فیدوس-روشن است مردم مناطق آزاد از جمله منطقه آزاد اروند با پیشینه و فرهنگ غنی انسانی و اجتماعی در صد سال گذشته، الصاق دائم پسوند قاچاق و قاچاقچی را به خود بر نمی‌تابند، مردم مناطق آزاد و منطقه آزاد اروند، به صورت خاص آبادان و خرمشهر و مینو شهر، هرچند هنوز به نقطه درک عمیق توسعه و تغییر ناشی از استقرار سازمان منطقه آزاد نرسیده‌اند، اما امید دارند با توجه به کامل شدن حصار و با استقرار گمرک؛ سابقه فرهنگی ایشان زمینه حضور گسترده سرمایه‌های خارجی و داخلی را برای بزرگترین و وسیع‌ترین منطقه آزاد در کشور و کشورهای همجوار فراهم سازد. در این زمان که دوره باردادن وعده‌ها به مردم است، نمی‌توان نظرهای غیر اصولی در این موضوع برای به تاخیر افتادن نتایج ایجاد منطقه آزاد به خصوص در اومر گمرکی را پذیرفت، این گزارش نقدی روشن و مستدل با توجه به آخرین نظر مطرح شده در موضوع توسعه و قاچاق در منطقه آزاد از سوی مدیر عامل منطقه آزاد اروند در دولت قبل است.

به گزارش خبر نگار فیدوس اظهار نظرهای سیاسی بعضی افراد در خصوص مناطق آزاد به خصوص منطقه آزاد اروند که اوج آن پس از اعلام استقرار گمرک در خروجی‌های مشخص شده منطقه آزاد اروند بود، گاه آنقدر عجیب و غیر معمول است که مخاطب را در خصوص سلامت این نظرها دچار تردید می‌کند، یکی از این اظهار نظرها مربوط به گفتگوهای اخیر جواد معصومی مدیرعامل سابق منطقه آزاد اروند است، این مدیر جوان که در زمان دولت قبل و حضور خود در این منطقه با ماموریت توسعه‌ای و اعتقاد به نقش بارز اقتصادی مناطق آزاد در ایجاد توسعه به کار گرفته شد، طی روزهای گذشته اظهار نظرهایی داشته که یکی از آنها مبداء قاچاق خواندن مناطق آزاد و دیگری مبدل شدن این مناطق به مرکز جولان و واردات خودروهای خارجی است. خوب است پیش از طرح ادامه این مطلب به خبری در خصوص بازدید ایشان از خودروهای پلاک اروند خارجی وارداتی در دوران تصدی‌شان در آذرماه سال 88 بخوانیم و سپس موضوع را دنبال کنیم.

*

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با حضور در بندرخرمشهر از روند ورود و شماره گذاری خودروهای خارجی در این بندر بازدید کرد.به گفته روابط عمومی به همراه معاونین و مدیران این سازمان با حضور در بندرخرمشهر از مکان شماره گذاری و انجام امور خروج خودروهای وارداتی از بندر دیدن کرد.

همچنین در این بازدید جواد معصومی با سرپرست اداره بندر و دریانوردی خرمشهر دیدار کرد که مسائل و مشکلات طرح واردات خودرو در این بندر بصورت کامل تشریح شد.معصومی ضمن اعلام همکاری همه جانبه سازمان منطقه آزاد اروند با بندرخرمشهر ، واردات خودرو را موجب رونق اقتصادی در سطح شهرستان های آبادان و خرمشهر خواند.

معصومی همچنین امتیاز ورود خودروهای خارجی و استفاده این خودروها را برای شهروندان آبادان و خرمشهری ارمغانی از سوی منطقه آزاد اروند دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک شاهد افزایش تعداد خودروهای وارداتی و تردد آنها در منطقه باشیم.وی با اشاره به عوارض گمرکی 20 تا 30 درصدی برای واردات خودرو در منطقه آزاد اروند، این طرح را فرصتی مناسب برای شهروندان آبادان و خرمشهر خواند.

*

مخاطبان کافی است این خبر را در کنار اظهار نظر امروز این مدیر سابق در مناطق آزاد در خصوص بحث قاچاق و فایده مناطق آزاد بگذارند، تا روشن شود چگونه ایشان هم مانند بعضی دیگر از افراد سعی دارند بر موجی سوار شوند که در صحت آن به خصوص در مناطق آزاد و منطقه آزاد اروند تردید جدی وجود دارد.

*

جواد معصومی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: مناطق آزاد کشور با هدف امور بازرگانی،‌ صادرات، صادرات مجدد، انتقال تکنولوژی، ایجاد صنایع‌های تک و... ایجاد شد، مانند تجربه‌های موفق جهانی از جمله منطقه آزاد جبل‌علی، هامبورگ و شانگهای.

وی با بیان اینکه متأسفانه طی سالهای سپری شده از ایجاد مناطق آزاد هیچ‌کدام از اهداف اولیه محقق نشده است، افزود: مناطق آزاد فقط  تبدیل به مبادی ورودی کالا شده‌اند و در واقع این مناطق با پول واردات مسموم شده‌اند.(دقت کنید به اظهار نظر ایشان در خصوص واردات خودرو در خبر قبل که مربوط به دوران مدیریتشان در منطقه آزاد اروند است)

مدیرعامل اسبق منطقه آزاد اروند با ابراز اینکه جبل‌علی و هامبورگ به‌عنوان موفق‌ترین مناطق آزاد دنیا به‌ترتیب 1000 و 300 هکتار وسعت دارند، تصریح کرد: این در حالی است که منطقه آزاد اروند به‌تنهایی 42هزار هکتار وسعت دارد و در عین حال کارایی چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه دولت بدون یک کار مطالعاتی به‌دنبال افزایش مناطق آزاد است، گفت:‌ قانون ایجاد مناطق باید مورد بازنگری قرار گیرد، در این زمینه باید عملکرد 7 منطقه آزاد مورد بررسی قرار گرفته؛ یا کوچک شوند یا اینکه تعدادی از آنها حذف شود.

مدیرعامل اسبق منطقه آزاد اروند با یادآوری اینکه بسیاری از مناطق آزاد در دنیا ایجاد شده اما به‌دلیل عدم موفقیت حذف شده‌اند.

مدیرعامل اسبق منطقه آزاد اروند یادآور شد: هیچکس نمی‌داند معافیتهای مالیاتی ۲۰ ساله در مناطق آزاد برای چیست، ایجاد این مناطق برای کسب درآمد اقتصاد کشور است نه این‌که چهار خودرو لوکس وارد شده و جولان بدهند.(دقت کنید به نظر قبلی ایشان در مورد نقش واردات خودرو خارجی در ایجاد رونق اقتصادی برای مناطق آزاد)

*

حال باید از آقای معصومی پرسید شما که در فکر حذف مناطق آزاد هستید و اعتقاد دارید مناطق آزادی مانند اروند در ایجاد هیچ منفعتی برای مردم نداشته‌اند یا در گفتگوی دیگری اعلام می‌کنید چرا باید در منطقه آزاد اروند معافیت مالیاتی برقرار شود؛ دقیقاً در زمان مدیریتتان کدام عملکرد ویژه در دوره دولت قبل را بروز داده‌اید که به عنوان یک مدیر از آن به عنوان الگوی عملی یاد کنید. وقتی خود شما واردات خودرو خارجی را یکی از نشانه‌های توسعه و بهبود وضع اقتصادی و رونق آبادان و خرمشهر در دوره مدیریت خود دانسته‌اید، آیا نباید امروز در گفتگوهای فراوان شما و نظرتان در این مورد تردید کرد و به این موضوع فکر کرد که شاید اهداف سیاسی پشت چنین اظهار نظرهایی وجود دارد.

روشن است موضوع قاچاق در مناطق آزاد منتفی نیست، اما ساکنان مناطق آزاد فعلی نه تنها عاملان قاچاق نیستند، که آمار واردات رسمی کالای مسافری در این مناطق و نحوه توزیع این کالاها در مناطق همجوار نشان می‌دهد، نهادهای نظارتی در سطح امکانات فعلی بسیار خوب در امر مبارزه با قاچاق برخورد کرده‌اند و مردم اساساً به این موضوع نگاهی از آن دست نداشته‌اند.

از طرفی مثلاً در منطقه آزاد اروند استقرار گمرک و کامل شدن موضوع الزامات گمرکی با توجه به ایجاد حصار بدون شک آمار قاچاق در این بخش را بیش از گذشته کاهش خواهد داد. مردم مناطق آزاد و اروند امروز آقای معصومی مانند دوران مدیریت شما نگاهی به قاچاق ندارند، بلکه به دنبال توسعه اقتصادی، اجتماعی از طرق تولید، توریسم و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هستند.

اینکه مدتی‌است بعضی افراد با اطلاعات کم دقیقاً بر نقطه امید ساکنان مناطق آزاد دست گذاشته و گاه با طرح نظرهایی عجیب تنگناهایی را برای انجام امور ایجاد می‌کنند، موضوعی است که بدون شک با در نظر گرفتن چنین نشانه‌هایی می‌توان به مغرضانه و غیر کارشناسی بودن آن پی برد.

البته ما هم اعتقاد داریم واردات خودرو خارجی، یا کالای همراه مسافری به خودی خود باعث توسعه مناطق آزاد نخواهد شد، اما این امکانات مزیت‌ها و نقاط تمایز این مناطق به نسبت مناطق همجوار هستند، منطقه آزاد اروند نیز هم برای ماموریت ذاتی خود که ایجاد زمینه توسعه و رفع محرومیت از آبادان و خرمشهر است و هم برای ماموریت ملی خود که کمک به توسعه اقتصادی کشور می‌باشد، نیاز به درک این مزیت‌ها و برقراری آن دارد.

 

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
1
0
شک نداشته باشیدکه این افرادبه دنبال پیشبرد اهداف شکست خورده سیاسی گروه خود هستند. همه میدانند اینها دردولت قبل به دنبال نابودی مناطق ازاد بودند وتاحدودی هم به هدفشان رسیدند اما باروی کارامدن دولت تدبیرارزوهایشان برباد رفت.درمورد اروند هم انشاا.... با استقرار گمرگ درمبادی ورودی منطقه این ارزو را که همانا نابود کردن ابادان وخرمشهراست با خود به گورخواهند برد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
1
0
شک نداشته باشیدکه این افرادبه دنبال پیشبرد اهداف شکست خورده سیاسی گروه خود هستند. همه میدانند اینها دردولت قبل به دنبال نابودی مناطق ازاد بودند وتاحدودی هم به هدفشان رسیدند اما باروی کارامدن دولت تدبیرارزوهایشان برباد رفت.درمورد اروند هم انشاا.... با استقرار گمرگ درمبادی ورودی منطقه این ارزو را که همانا نابود کردن ابادان وخرمشهراست با خود به گورخواهند برد
خوزستان امروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
1
0
در مورد قاچاق کالا و فساد سازمان یافته که حقیقت را گفته و مناطق آزاد غیر از قاچاق کالا چیزی دیگر نداشته اند و این یک حقیقت تلخ است
Histats.com START (standard) Histats.com END