آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند درصورتی که توافق اوپک به طور جدی اجرایی شود، سال آینده شاهد نفت ۶۰ دلاری خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری فیدوس، تحلیل گرانی که پیش بینی می کردند قیمت نفت خام افزایش پیدا می کند،بعد از همکاری عربستان برای کاهش تولیدات خود انتظار دارند برای هفته آینده نیز قیمت نفت صعود پیدا کند.

این همکاری نشان دهنده این است که کاهش قیمت نفت چه تاثیرات مخربی را بر اقتصاد عربستان گذاشته است. بزرگترین تولیدکننده نفت جهان همراه با سلیر کشورهای تولیدکننده نفت با  قیمت نفت زیر ۵۰ دلار با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کند. 

هلیما کرافت، کارشناس اقتصادی معتقد است که عربستان خیلی کوتاه آمده تا توانسته به تقاضای ایران پاسخ دهد؛زیرا این توافق بیشتر از فریز نفت به معنای کاهش تولید است. 

 پس از اولین افت قیمت نفت در سال ۲۰۰۸ تصمیم برای فریز نفت،اولین توافق اوپک محسوب می شود. به دنبال اعلام توافق اعضای اوپک، روز چهارشنبه قیمت نفت ۵ دلار افزایش یافت. کرافت  تحلیل گر نفتی که برای سال ۲۰۱۶ قیمت نفت ۵۰ دلار را پیش بینی کرده،ادامه این قیمت را تا آخر سال ۲۰۱۶ پیش بینی کرده است.

کرافت اعلام کرده:« بازار به دلیل تعداد دکل های فعال در جهان و اتفاق های غیر قابل پیش بینی، ممکن است کمی متلاطم شود، ولی من پیش بینی می کنم که دیگر زمان قیمت نفت ۴۰ دلار به پایان رسیده و قیمت نفت امسال در کانال ۵۰ دلار و سال آینده در کانال ۶۰ دلار باقی خواهد ماند.» 

البته برخی پیش بینی ها حکایت از این دارد که تاثیر این توافق در ماه نوامبر دیده خواهد شد، زیرا  عربستان باید میزان صادرات خود را کاهش دهد و به همین ترتیب تولید خود را به اندازه یک میلیون بشکه کم کند. 

اقتصاددان مریل لینچ نیز معتقدند  که قیمت نفت در سال آینده به ۶۰ دلار خواهد رسید و در اواسط ۲۰۱۷ به ۷۰ دلار نیز می رسد. 

کرافت بر این باور است که  دیگر اعضای اوپک نمی توانستند کاهش قیمت نفت را تحمل کنند در نتیجه این توافق به طور جدی اجرا خواهد شد،چون عربستان به پول خود نیاز دارد. 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END