آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۳۲۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰
جامعه ی عشایری ، شیوه ی زیست متفاوتی با دیگر جوامع دارند و همواره بین قلمروهای مختلف اقلیمی کوچ می کنند و جابجا می شوند.مناطق عشایری از دیرباز مورد توجه قرار گرفته اند و همواره دولتمردان سعی کردند تا مشکلات موجود در این جوامع را مرتفع کنند اما به دلیل شیوه ی زندگی در این جوامع،بعضا مشکلات این قشر از جامعه پا برجا می ماند.

به گزارش شوشان ، آموزش عشایری حدود 700 سال پیش آغاز شده است و تا به امروز علی رغم مشکلات فراوانی که در این حوزه وجود داشته است ، ادامه دارد .عشایر خوزستان نیز همانند دیگر جوامع عشایری در کشور با مشکلات اینچنینی دست به گریبان هستند اما فرآیند تعلیم و تربیت همچنان در کوه ها و دشت ها برای بهره گیری فرزندان عشایری توسط آموزش و پرورش در جریان است .

در آستانه ی شروع سال تحصیلی مشکلات آموزشی جوامع عشایری را با مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان در میان نهادیم و با او در خصوص کمبود نیرو، فضاهای آموزشی و ... به گفت و گو نشستیم.

سامان دهی معلم ها در مناطق صعب العبور کار سختی است 

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان با اشاره به اینکه اداره ی آموزش و پرورش عشایر در حال حاضر پذیرای بیش از 14 هزار دانش آموز عشایر در 14 منطقه و بیش از 595 واحد آموزشی است، گفت:این دانش آموزان در هزارو 100 کلاس درس سازمان دهی می شوند البته سازمان دهی بیش هزار معلم و فرستادن آنها به مناطق صعب العبور عشایری کار بسیار سختی است و در حال حاضر با کمبود بیش از 250 معلم در دوره ی ابتدایی و دوره های مختلف تحصیلی، از جمله معلمین زن در مدارس دخترانه مواجه هستیم که امیدواریم با اتخاذ روش های مناسب این کمبود ها جبران شود.

امسال به دلیل عدم اجرای " طرح بسته های حمایتی" با کمبود نیرو مواجه شدیم

وی گفت : سال گذشته کمبود نیروی انسانی در مناطق عشایری از طریق" طرح بسته های حمایتی " برطرف شد و بیش از 15 واحد آموزشی و 25 کلاس درس از طریق نیروهای غیر دولتی تامین نیرو شدند .اما امسال متاسفانه به دلیل عدم اجرای این طرح مجبور شدیم که کدهای مدارس غیردولتی را به مدارس عادی و دولتی تبدیل کنیم و در حال حاضر با مشکل کمبود شدید نیروی انسانی مواجه هستیم .

نمایندگان مجلس با اجرای "طرح بسته های حمایتی" مخالفت کردند

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان عدم اجرای " طرح بسته های حمایتی " را به دلیل نبود اعتبارات لازم برای اجرای این طرح دانست و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اجرای این طرح توسط وزارت آموزش و پرورش مخالفت کرد و از استمرار و اجرای این طرح ممانعت به عمل آوردند و به دلیل اینکه اعتبار این طرح تامین نشد حتی نیروهایی که سال گذشته در این طرح مشغول به کار بودند ، حقوق خود را دریافت نکرده اند .و در حال حاضر هم به ما ابلاغ شده است که نمی توانید این طرح را اجرا کنید .

کمبود نیروی انسانی سبب ترک تحصیل دانش آموزان عشایری می شود

قنبری با اظهار اینکه برای رفع معضل کمبود نیرو مکاتبات زیادی با معاونین اداره ی کل آموزش و پرورش خوزستان صورت گرفته است، بیان داشت : اگر نیروهای مورد نیاز در مناطق عشایری تامین نشود شاهد ترک تحصیل بسیاری از این دانش آموزان خواهم بود و ما امیدوارهستیم بخشی از نیروهای مورد نیاز مناطق عشایری را از طریق سهمیه هایی که به این مناطق اختصاص یافته است و معلمانی که تازه استخدام شده اند ، تامین شود.البته در مناطق دور افتاده که نمی توانیم نیرویی در اختیارشان قرار دهیم باید شاهد ترک تحصیل دانش آموزان نیز باشیم!

پوشش تحصیلی کودکان 6 تا 10 سال عشایری 99 درصد است

وی با اشاره بر لزوم جذب کودکان بازمانده از تحصیل ،تصریح کرد: برای جذب این کودکان تلاش های دامنه دار و گسترده ای را در طول تابستان انجام دادیم و بازدیدهای میدانی زیادی در مناطق عشایری حتی در استانهای همجوار صورت گرفت و120 کودک بازمانده از تحصیل شناسایی شد و زمینه های لازم برای جذب آنها فراهم شد ، همچنین دانش آموزانی که دارای مشکلاتی نظیر فقر اقتصادی و فرهنگی بودند نیز شناسایی شدند و اولیای آنها را برای ادامه تحصیل فرزندانشان توجیه کردیم.و پیش بینی می کنم امسال در پایه ی ابتدایی و رنج سنی 6 تا 10 ساله بتوانیم پوشش تحصیلی بالای 99 درصد داشته باشیم که آمار قابل قبولی است اما در دوره های متوسطه ی اول و دوم اینگونه نیست و فقط 70 درصد جامعه ی هدف را می توانیم پوشش تحصیلی بدهیم .

در برخی مناطق به دلیل کم بودن دانش آموزان قادر به تشکیل کلاس نیستیم

قنبری اضافه کرد: در خیلی از مناطق عشایری به علت تعداد پایین دانش آموزان در دوره ی متوسطه ی اول و دوم قادر به تشکیل کلاس نیستیم و اجازه ی راه اندازی مدرسه برای 4 یا 5 نفر دانش آموز را نداریم .به همین دلیل این دانش آموزان باید به مدارس شبانه روزی یا روستاهای مرکزی منتقل شوند که خیلی از خانواده ها با ادامه ی تحصیل فرزندانشان با این شرایط مخالفت می کنند و این کودکان در نهایت ترک تحصیل می کنند و زندگی سنتی پدران و مادران خود را پی می گیرند. از این رو ما در دوره ی متوسطه فقط 70 درصد جامعه ی هدف را می توانیم پوشش تحصیلی بدهیم.

75 مدرسه ی کانکسی در مناطق عشایری داریم

وی با اشاره به سخنان استاندار خوزستان در مراسم بازگشایی مدارس مبنی بر برگزاری جشن جمع آوری مدارس کانکسی در پایان سال تحصیلی 95- 96 اظهار کرد: استاندار خوزستان نگاه ویژه ای به تعلیم و تربیت دارد و در این چند ماهی که شروع به کار کرده است اولویت اول خود را رسیدگی به مشکلات آموزش و پرورش قرار داده است و به این نتیجه رسیده که آموزش و پرورش بستر شکل گیری توسعه ی پایدار در هر جامعه ای است ، اما باتوجه به تنگناهای مالی که در سطح دولت وجود دارد اگر خیرین پای کار نیایند ، بعید می دانم که این کار در پایات سال انجام شود چون در حوزه ی آموزش و پرورش عشایر ما با بیش از 75 مدرسه ی کانکسی مواجه هستیم که به تازگی جایگزین چادرها کرده ایم که برای این جایگزینی نیز باید مدال افتخار دریافت کنیم.

برای تحقق وعده ی استاندار نیاز به عزم ملی است

قنبری گفت: برای تحقق وعده ی استاندار خوزستان نیاز به یک عزم ملی و بسیج تمامی دستگاه های اجرایی است و هماهنگ کردن توان برون بخشی و برون سازمانی است .منظور از توان برون سازمانی شرکت هایی مثل شرکت نفت و صنایع فولاد که کارخانه های مادرو دارای سرمایه های عظیم هستند ، باید دین خود را به مردم خوزستان ادا کند . 
وی تصریح کرد: از 550 فضای آموزشی که در اختیار آموزش و پرورش عشایر می باشد ، فقط 140 مدرسه ی استاندارد ، سقف دار و مطمئن داریم .مابقی این فضاهای آموزشی کانکسی ،چادری و استیجاری هستند.

مدارسی با سقفی از تنه ی درخت

قنبری با اشاره به اینکه منظور از فضای استیجاری مکان هایی در خانه های محلی است گفت :سنگ هایی که روی هم گذاشته شده اند دیوار و تنه های درختان سقف این فضاهای آموزشی را تشکیل داده اند و فضایی بسیار سخت و طاقت فرسا برای تحصیل دانش آموزان وجود دارد و رفع این مشکلات نیاز به بسیج عمومی دارد.

10 میلیارد اعتبار برای تکمیل مدارس عشایری نیاز است

وی گفت: احداث و تکمیل مدارس در مناطق عشایری به حدود 10 میلیارد اعتبار نیاز دارد و اگر خیرین مدرسه ساز به این سمت هدایت شوند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اعتبارات لازم را به این امر اختصاص دهد ، در صورت هماهنگ بودن مسئولین در رفع این مشکلات ،نویدی که استاندار برای جمع آوری مدارس کانکسی و کپری داده اند ،تحقق پیدا می کند . 

انتقادات الباجی از آموزش و پرورش را نمی پذیرم

وی در عین حال در پاسخ به انتقادات تند یکی از نمایندگان اهواز از آموزش و پرورش ، گفت: من یکی از کسانی بودم که به آقای الباجی رای دادم و ضمن احترام به نمایندگان مجلس که دغدغه ی مشکلات مردم را دارند حرفی که درباره ی آموزش و پرورش اظهار کردند را نمی پذیرم .چون نمی شود تمامی مطالبات مردم در طی 37 سال گذشته را متوجه زمان حال کرد .

قنبری با اظهار اینکه باید واقع گرایانه به مسائل و مشکلات نگاه کرد ،بیان داشت: بنده به عنوان یکی از متولیان آموزش و پرورش عشایر اعلام می کنم ،این دوران طلایی ترین دوران آموزش وپرورش عشایر از زمان تاسیس تا کنون است و در دوران دولت تدبیر و امید و مدیریت آقای تقی زاده است بیش از 40 واحد آموزشی با همین تنگناهای مالی ساخته شد و مدیرکل آموزش و پرورش به هر دری زده تا ظرفیت جدیدی را برای بهبهود وضعیت موجود در مناطق محروم ایجاد کند. 

نمایندگان مشکلات را از سرچشمه حل کنند 

وی افزود: برای اظهار نظر در باره ی موضوعی باید بررسی ببینیم چه شرایطی را تحویل گرفتیم و در حال حاضر در چه شرایطی قرار داریم.ما هم خواستار این هستیم که دانش آموزان در فضایی مطمئن درس بخوانند و من از نمایندگان استان می خواهم تا تلاش کنند و مشکلات خوزستان را از سرچشمه حل کنند.

قنبری گفت: نمایندگان باید مثل آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان وجنوب کرمان مصوبه ی قانونی بگیرند تا خوزستان جزو استانهای محروم و کمتر توسعه یافته شناخته شود و دانش آموزان در این استان به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرند و ساخت و سازهای آموزشی در این استان به صورت رایگان انجام شود.

وی همچنین در خصوص عملکرد دولت تدبیر و امید اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در عین حالی که وارث خرابی و نابسامانی بود اما با الویت دادن به مسائل آموزش و پرورش باعث شد که علی رغم همه ی تنگناهای مالی، دوره ی آرامی را سپری کنیم. 

رتبه ی دوم آموزش و پرورش عشایر خوزستان در کشور 
قنبری در عین حال سال تحصیلی گذشته را سال موفقی برای آموزش و پرورش عشایر دانست و گفت: در سال تحصیلی گذشته آموزش و پرورش عشایر 8 پله رشد در شاخص امتحانات نهایی به دست آورد و در 17 شاخص آموزشی و تربیتی نیز در بین 23 استان عشایری حائز رتبه ی دوم هستیم . همچنین در جششنواره ی الگوهای تدریس برتر نیز معلمان عشایری ما مقام کسب کردند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۷
0
1
درود بر شوشان که بهترین مصاحبه ها را تولید می کند
Histats.com START (standard) Histats.com END