آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۲۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۸
جهت اطلاع مسئولان دبیرخانه مناطق آزاد
طرح چند سئوال از آقای زم و گزارش مسائلی مبهم در خصوص برگزاری یک همایش و فروش چندعنوان کتاب به منطقه آزاد اروند توسط دکتر اردلان

به گزارش خبرنگار فیدوس دو سال پیش با برگزاری جشنواره تئاتر آئینی در آبادان با دبیری آقای لطفی و هماهنگی آقای دکتر اردلان به سفارش آقای زم با مبلغی حدود 400 میلیون تومان کاری آغاز شد که برای منطقه آزاد اروند می‌توانست منشاء خیر فراوان باشد، جدای از آنکه بخواهیم بررسی کنیم آن بررسی چه نتایجی داشت و چه شذ، به سیمنار نمایش‌های آیینی مذهبی می‌پردازیم که سال گذشته در تهران با دبیری آقای  فتحلی بیگی برگزار شد و آقای دکتر اردلان دبیر پژوهشی آن بود،  در آن جشنواره منطقه آزاد اروند ظاهراً با سفارش آقای زم مبلغ 60 میلیون تومان به برگزارکنندگان و انجمن نمایش ایران کمک کرد، فارق از اینکه اساساً هزینه کرد بودجه‌های منطقه آزاد اروند خارج از این منطقه چه اندازه قانونی است، به موضوع دیگری ورود می‌کنیم، در آن سمینار مبلغ 43 میلیون و 570 هزار توامن هزینه دبیرخانه همایش و هزینه بلیط ده نفر مهمان برنامه شد و مبلغ 17 میلیون تومان برای انتشار 17 عنوان کتاب به چاپخانه کوثر بنیاد شهید در تهران پرداخت شد از مبلغ منطقه آزاد، و تنها به ذکر نامی در یکی از بروشورها از منطقه اکتفا شد. از کتابهای منتشر شده نیز تعداد 300 نسخه میان شرکت کنندگان توزیع شد.

اگر بخواهیم آنچه درج شده را تا اینجا جمع بندی نمائیم، مشخص است در جشنواره آئینی دو سال پیش بودجه صرف شده خروجی روشن و موثری برای منطقه نداشته است و در همایش دوم اساساً نباید منطقه آزاد اروند از طریق آقای زم ملزم به پرداخت هزینه برای برنامه‌ای می‌شد که هیچ ارتباطی با این سازمان نداشته و منافعی هم برای مردم منطقه نداشته است.

اما نکته مهمتر برمی‌گردد به بخش سوم ماجرا، در سال جاری آقای دکتر اردلان هفت عنوان کتاب شامل: پیکرکها، سیماچه‌ها و عروسک‌های کهنئ ایران، پنج سال تئاتر فجر، بی‌نقاب، کارگردانان تئاتر پست مدرن، جشن‌های مذهبی مکزیک، جشنواره‌های تئاتنر جهان و چهارگانه چاله میدان را که همگی توسط انجمن نمایش ایران منتشر شده است به مبلغ 40 میلیون تومان به منطقه آزاد اروند فروخته است، فارق از اینکه طبق پیگیری خبرنگار فیدوس از رئیس انجمن نمایش ایران تاکنون مبلغی بابت این فروش هنوز به حساب انجمن نمایش ایران واریز نشده و اساساً برنامه این انجمن فروش کتاب به این شکل یا اشکال دیگر نمی‌باشد، و به قولی ارائه این کتابها به دکتر اردلان با دریافت مبلغی نبوده است، که قاعدتاً مسئولین مربوطه باید پیگیری نمایند، چند سئوال مطرح می‌باشد:

- اول اینکه منطقه آزاد اروند چه نیازی به خرید 40 میلیون تومان کتاب از 8 عنوان که حداقل سه عنوان آن اساساً حتا استفاده معمول هم برای علاقه مندان ندارد، داشته که آقای دکتر اردلان منطقه آزاد را اجبار به خرید آن کرده است.

- سئوال دوم این است که آقای دکتر اردلان این کتابها را چگونه از انجمن نمایش ایران تحویل گرفته و در چه مورخی به سازمان منطقه آزاد اروند تحویل داده است.

- سئوال دیگر این است که چرا نباید با 40 میلیون تومان 500 عنوان کتاب در حوزه ادبیات نمایشی به تعداد کتابخانه‌های منطقه خریداری شده و در اختیار ایشان قرار داده می‌شد، فروش 7 عنوان کتاب با این تیراژ به منطقه آزاد اروند اساساً چه مصرفی دارد؟

-سئوال بعد این است که آیا آقای زم که دکتر اردلان از مدیران ایشان در دبیرخانه مناطق آزاد هستند رضایت به تحمیل چنین هزینه‌های در بخش فرهنگی دارند و اساساً از این موضوع اطلاع دارند؟

-سئوال آخر هم این است که مبلغ دریافت شده بابت فروش کتابها یی که اساساً از انجمن نمایش ایران خریداری نشده‌اند و قابل فروش نبوده‌اند در کدام محل و با کدام نظارت هزینه شده و دریافت شده است؟

آنچه بر رسانه فیدوس روشن می‌باشد این است که مجموعه دبیرخانه مناطق آزاد، آقای ترکان، آقای زم و مدیریت منطقه آزاد اروند ممکن است با حسن نیت و اعتماد در خصوص مسائل فرهنگی و اینچنینی برخورد کنند که در انجامشان ابهامی وجود دارد، و صد البته طرح موضوع به معنای زیر سئوال بردن عملکرد و تلاش ایشان در راستای تعالی این مناطق نیست، اما به هر حال بررسی و دقت در این مسائل که مردم به نحوه انجامشان اهمیت می‌دهند باید مد نظر باشد تا به تبلیغ درست عملکرد ایشان کمک کند.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرج اسماعیل پور قوچانی
|
Austria
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱
0
0
سلام بر دوستان محترم در پایگاه خبری فیدوس, من ایرج اسماعیل پور قوچانی انسان شناس تصویری هستم و در زمینه ای مشابه از آقای اردلان شکابت کرده ام. ممنون می شوم اگر من را به دوستانی که متوجه فساد در مجموعه ایشان شده اند متصل بفرمایید. پبشاپیش از توجه شما سپاسگذارم.
Histats.com START (standard) Histats.com END