آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۰۸۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۴
آبادان در آستانه سالگرد درگذشت آیت‌الله دهدشتی
مراسم سالگرد آیت‌الله دهدشتی از روحانیون با سابقه، مبارز و انقلابی آبادان روز جمعه 28 خرداد ماه ساعت 19 در محل مسجد امام مو‌سی بن جعفر(ع) برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر رجبی دوانی سخنرانی می‌کنند.

مراسم سالگرد آیت‌الله دهدشتی از روحانیون با سابقه، مبارز و انقلابی آبادان روز جمعه 28 خرداد ماه ساعت 19 در محل مسجد امام مو‌سی بن جعفر(ع) برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر رجبی دوانی سخنرانی می‌کنند.

آیت الله حاج سید محمد کاظم دهدشتی فرزند آیت الله سید عبدالعزیز دهدشتی که در سال 1307 در نجف اشرف چشم به جهان گشود ایشان با 37 نسل به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می رسند .

پدر ایشان تحصیلات خود را تا درجه اجتهاد نزد آیات عظام نائینی ، ضیاء عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی تکمیل و سپس برای ترویج دین مبین اسلام به آبادان هجرت می نماید و امامت جماعت مسجد سید علی النقی را عهده دار می شود ایشان ضمن تبلیغ معارف دینی به رفع مشکلات مردم می پرداختند و سرانجام در سن 65 سالگی در سال 1320 رحلت نمودند.با ارتحال آن عالم فرزانه آبادان یکپارچه غرق درعزا و مردم قدرشناس آن شهر بطور باشکوهی پیکر مرحوم آیت الله سید عبدالعزیز دهدشتی را تشییع و جهت تدفین به نجف اشرف منتقل نمودند .

سید محمد کاظم یکسال پس از فوت پدر بزرگوارشان در حالی که تحصیلات ابتدائی را به پایان رسانده بود برای تحصیل علوم دینی و ادامه ی راه پدر به نجف رفتند و 21 سال در آنجا به تحصیل علوم دینی پرداخت . کتاب مختصر را نزد علامه محمد تقی جعفری ، کتاب مکاسب را نزد حضرات آیات عظام حکیم ، خوئی و شاهرودی تلمذ نمودند و از محضر درس ایات عظام میرزا باقر زنجانی و سید عبدالهادی شیرازی بهره بردند .

سید محمد کاظم در سال 1341 به تقاضای جمعی از مردم آبادان و به امر آیات عظام خوئی و حکیم به آبادان رجعت نمودند و امامت جماعت مسجد بهبهانی ها (امام موسی بن جعفر (ع)) را بر عهد گرفته و تا سال 1379 به کار خود مشغول بودند.

وجود انسان های موحد و انقلابی موجب شده بود تا آبادان در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به یکی از کانون های انقلاب تبدیل شود و مبارزات انقلابی از سال های 43 و 44 در آن شکل بگیرد در آن دوران آیت الله دهدشتی همراه با آیت الله جمی در هدایت مردم و پیروزی انقلاب نقش بسزائی داشتند اگر مسائل مربوط به انقلاب و بعد از آن را ترسیم کرد می توان گفت آیت الله جمی عنصر اجرایی و آیت الله دهدشتی عنصر علمی و فرهنگی انقلاب بودند که این دو عالم مجاهد مانند دو بال در انقلاب و پس از آن عمل می کردند . در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ستادی در ساختمان 48 بریم با عنوان کمیته 48 تشکیل گردید که ایشان به عنوان مسئول کمیته انقلاب معرفی اما بدلیل روحیه خاص ایشان در رعایت مسائل شرعی علی الخصوص در مورد اعدام ها و همچنین مصادره اموال جانب احتیاط را رعایت و نهایت سعی را می نمود تا در اینگونه موارد دخالت نکنند لیکن پس از مدت کوتاهی استعفا نمودند .

در سال 1358 کلنگ احداث حوزه علمیه را زدند و با شروع جنگ تحمیلی بدلیل علاقه و دلبستگی که به آبادان داشتند به اتفاق خانواده ، همراه با پیر بسیجی آبادان آیت الله جمی سال ها در کنار رزمندگان ماندند و در دوران محاصره شهر ، گزارش مسائل و مشکلات را بارها حضوراً خدمت امام خمینی (ره) عرضه می کردند . در شرایطی که از آسمان و زمین بر آبادان گلوله می بارید و شهر در حال نابودی بود اما ایشان از تکمیل ساختمان حوزه علمیه غافل نبودند بطوری که در دی ماه 1363 زمانی که ساختمان حوزه در حال تکمیل بود در اثر اصابت گلوله خمپاره در حیاط حوزه ، 3 نفر از کارگران به اتفاق معمار حوزه شهید مالگرد به شهادت می رسند و آیت الله دهدشتی بهمراه محافظین ایشان به شدت مجروح می شوند که در اثر شدت جراحات دست چپ وی از ناحیه آرنج قطع می گردد اما علی رغم بروز این حادثه ایشان از ادامه تلاش باز نمانده و پس از مدتی ساختمان حوزه علمیه تکمیل و در سال 1370 حوزه ایشان رسماً کار خود را آغاز می کند .

پس از پابان جنگ ، با راه اندازی دارالایتام آیت الله قائمی (ره) نخستین حرکت رسیدگی به ایتام را در آبادان به ثمر رساندند و سپس مدرسه قدیمی آیت الله قائمی را نیز احیاء نمود . ارادت خالصانه ایشان به اهل بیت علیهم السلام موجب تشکیل جلسات عزاداری ایام فاطمیه بطور با شکوهی بطور سالیان متمادی در آبادان گردید که تا به امروز جزء بزرگترین مراسمات ایام فاطمیه در آبادان به شمار می آید .

در سال 1379 در پی سفر آیت الله دهدشتی به مشهد مقدس برای زیارت حضرت ثامن الائمه (ع) در اثناء نماز عشاء دچار سکته مغزی شده و از ناحیه سمت راست بدن دچار مشکل حرکتی گردیدند که پس از مداوای اولیه به آبادان مراجعه و علی رغم وضعیت جسمی از فعالیت دست بر نداشته و مستمراً به نظارت و حضور در حوزه علمیه و پاسخ به مراجعات مردمی ادامه دادند . در 26 خرداد 1382 در منزل مجدداً پس از اتمام نماز عشاء برای دومین بار دچار عارضه قلبی شدند که پس از چند روز ( 31 خرداد 1382 ) به درخواست خودشان به منزل منتقل که پس از ساعاتی از بازگشت از بیمارستان در ساعت 21 در حالی که بر سجاده نماز و رو به سوی معبود اداء تشهد نماز عشاء را می نمود به سوی جایگاه ابدی رهسپار گردید . پیکر آن مرحوم با شکوه خاصی تشییع و سپس در کتابخانه حوزه علیمه امام صادق (ع) تدفین گردید .

ایشان علاوه بر امام خمینی (ره) از حضرات آیات عظام خوئی ، حکیم ، خامنه ای ، بهجت ، مرعشی نجفی ، گلپایگانی ، شاهرودی ، بهبهانی ، سیستانی و طهرانی دارای مجوز و نماینده ایشان بودند .

لازم به ذكر است كه باجناق هاي مرحوم آیت الله سيد محمد كاظم دهدشتي عبارتند از:مرحوم آيت الله بخارايي (از علماي مشهد) ،  مرحوم آيت الله نجومي (استاد خط ثلث و از چهره هاي ماندگار نقاشي و تذهيب) ،مرحوم استاد كاتب الغروي (خطاط كاشي هاي حرم امام علي و امام حسين) می باشند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۹
0
0
روحشان شاد و قرين رحمت الهي...
اي كاش برخي طلاب و روحانيون اين روزهاي حوزه علميه آبادان، حرمت بنيانگذار مكاني كه درش به علم‌آموزي مشغولند، را نگه مي داشتند و در پس نقاب دوستي تيشه به ريشه ي اين خاندان نميزدند.
Histats.com START (standard) Histats.com END