آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۰۵۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۵
بررسی وضعیت سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد اروند
رسانه فیدوس آمده انعکاس نظر و انتقاد همه سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد اروند در خصوص مسائل و مشکلاتشان به صورت مستند می‌باشد. این گزارش مقدمه‌ای برای انتشار نظر شما و قرار گرفتن آن در معرض دید مردم، مدیران و مسئولان است.

به گزارش خبرنگار فیدوس مسیر عبور از بحران اشتغال، توسعه و معیشت در شهرهای آبادان و خرمشهر؛ منطقه آزاد اروند است، این نکته‌ای بوده که از زمان دولت سازندگی به عنوان دورنمایی برای عبور از بحران، مطابق سیاست‌های قدیمی دولت‌ها در قبال پتانسیل ذاتی مناطق و حل مشکلات صادرات و واردات و تسهیلات بندری و تجاری در نظر گرفته شد و کیش، قشم و چابهار به عنوان اولین مناطق آزاد طبق مصوبه سال 69 به صورت قانونی کار تاسیس‌شان آغاز شد، هرچند در اندیشه تاسیس و راه اندازی اولیه مناطق آزاد در ایران در سال 1330 خرمشهر، بوشهر و بندرعباس به عنوان اولین نقاط کلیدی در این خصوص دیده شده بودند.

در جلسه مورخ 82/6/2 مصوبه تاسیس منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند همزمان با دو منطقه جلفا و انزلی صادر شد و حدود یکسال بعد در انتهای دولت خاتمی در مرداد 1383 با ابلاغ دبیر شورای عالی مناطق آزاد عملاً کار تاسیس سازمان آغاز شد و نهایتاً 4 مرداد ماه 1384 مصادف با آغاز به کار این سازمان شد و 12 مرداد همان سال، آغاز به کار ششمین رئیس جمهور ایران محمود احمدی‌نژاد بود.

نخستین مدیریت منطقه آزاد اروند را می‌توان با دورنماترین و موفق‌ترین مدیریت این سازمان دانست، اما همزمان با روی کار آمدن دولت دکتر محمود احمدی نژاد با فاصله کمی از آغاز به کار این سازمان (به مثابه دیگر بخش‌های دولت )مهمترین آسیب را می‌توان نبود ثبات مدیریت و عدم به کار گماری مدیران با تجربه و توانمندی دانست که زیربنای این سازمان سرنوشت ساز را بر پایه‌های محکمی استوار کنند.

در زمان تاسیس سازمان منطقه آزاد اروند طبق آمار و اطلاعات موجود در سال 85 نزدیک به 214 واحد صنعتی فعال در شهرک صنعتی آبادان و خرمشهر مشغول به کار بودند، که این آمار در یک شیب بلند ما بین سال‌های 87 تا 92 به دلایل مختلف و با توجه به بحران‌های اقتصادی پیش آمده و نبود سیاسی حمایتی از صنایع و سرمایه گذاران که موتور مولد بالندگی در منطقه بودند رو به افول گذاشته و در نهایت با ادامه این رکود به دلیل شرایط سخت اقتصادی و شکل نگرفتن دورنمای سرمایه‌گذاری و توسعه در سال 94 نزدیک به 60 درصد این واحدها تعطیل شده و چراغ فعالیتشان خاموش ماند، تا آنجا که از مجموع 141 واحد صنعتی فعال در پایان دوره دولت خاتمی به 54 واحد صنعتی فعال رسید.

اما در این میان در یک جمع بندی می‌توان چند عامل کلی را موجب ریزش سرمایه‌گذاران در بخش صنعت با وجود تاسیس سازمانی برای حمایت از ایشان دانست، مدیریت بی‌ثبات و اداره و به کارگماری مبهم در سازمان مناطق آزاد خصوصاً در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که باعث حیف و میل سرمایه‌ها شد، و آنچه میراث به جا مانده از این دوره برای دوران بعد بود تعطیلی واحدهای صنعتی و عدم وجود انگیزه میان تجار و بازرگانان برای سرمایه‌گذاری در این منطقه بود، همچنان مدیریت‌هایی که نمی‌توان از عملکرد ایشان دفاع قاطعی داشت، تا آنجا که طبق آمار منتشر شده از سوی صنایع، بازرگانی و سرمایه‌گذاری وارده تمام رسالت در صدور مجوزها دیده شده، اما فرصت سازی و پایش ثانویه جهت رشد و بلوغ صنایع عملاً رویکرد قالب نبوده است.

این نگاه بود که باعث شد رسانه‌ها به خصوص رسانه فیدوس با روی‌کار آمدن دولت دکتر روحانی و انتصاب افرادی با سابقه روشن در پست هیئت مدیره و مدیریت کلان سازمان در قالب طرح انتظارها، آسیب‌شناسی و بررسی فرصت‌ها و تهدیدها به نقادی عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند از زمان تاسیس تا کنون بنشینند.

یکی از بخش‌هایی که قویاً مدنظر رسانه فیدوس در واکاوی شرایط فعلی و شناخت فرصت‌ها و موانع قرار داشت، مدیریت سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان شاهرگ حیاتی این سازمان در جلب سرمایه‌گذاران و هدایت و حمایت ایشان بود.

در شرایطی که می‌توان از آن با عنوان عصر طلائی سازمان منطقه آزاد اروند در جذب درآمدها نام برد، به نظر می‌آمد شفاف شدن جنس، سطح و نوع فعالیت این مدیریت، همچنین دامنه تاثیر و توان آن در جذب تجار، صنعتگران و تولیدکنندگان خارجی و داخلی در بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری با وجود زیرساخت‌های قوی در بخش‌های حمل و نقل، هوایی، زمینی و دریایی شاه‌کلید شناخت شرایط پیش رو بود.

اما آغاز این معرفی با چالش‌های فراوانی روبرو شد، که شاید بخشی از این چالش‌ها نتیجه همزمانی این تصمیم با فرایند تحقیق و تفحص از سازمان منتطقه آزاد اروند بود، این چالش تا شکایت چند نفر از مدیران میانی این سازمان از جمله مدیریت سرمایه‌گذاری از رسانه فیدوس به صورت شخصی پیش رفت، در این زمان رسانه فیدوس پس از برگزاری جلسه‌ای با مدیریت دادستان محترم آبادان، مبنا را بر این گذاشت تا پیش از انتشار گزارشی تفضیلی از وضع صنایع و تجار در موضوع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و جذب شده از دوره دولت محمود احمدی‌نژاد تا امروز، ابتدا گزارش عملکرد مدیریت سرمایه‌گذاری سازمان که جزو شاکیان رسانه فیدوس بود را منتشر سازد، متاسفانه این موضوع با وجود همه پیگیری‌ها از طریق روابط عمومی سازمان منطقه آزاد اروند، مدیریت سرمایه‌گذاری و غیره عملاً محقق نشده و به نظر می‌آید که این رسانه نمی‌تواند چندان امیدوار به دریافت گزارشی باشد که شاید واکاوی آن منجر به روشن شدن بخش مهمی از مسائل در رابطه با جذب سرمایه‌گذاران چه مثبت یا مشوق و چه منفی یا مانع شود.

شاید تنها در صورت انتشار گزارشی کامل و تحلیل و بررسی دقیق آن از سوی رسانه‌ها در موضوع سرمایه‌گذاری در این مناطق باشد که دلیل عقب‌گرد تولید و صنعت با وجود تاسیس سازمان طی ده سال گرشته روشن و مشخص شود، شاید اگر رسانه‌ها فرصت پیدا کنند به وظیفه ذاتی خود عمل کرده و با در اختیار داشتن عملکردها و گزارش‌های شفاف به تحقیق همه جانبه پیرامون عملکرد سازمان و افراد بپردازند برای مدیران عالی فرصت آسیب‌شناسی و حل مشکلات کارشان فراهم آید.

مدیریت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند تا اینجا حداقل به روایت آمار موجود و وضع فعلی شهرک‌های صنعتی در قیاس با گذشته آبادان و خرمشهر و امکانات ذاتی آن نتوانسته به رسالت خود عمل کند و اگر قرار باشد مدیریت عالی سازمان و مدیران عالی دبیرخانه مناطق آزاد از جایی شروع کنند که بتوانند در فرصت خروج از رکود اقتصادی در کشور منطقه آزاد اروند را با توجه به تهدیدهایی که پیش رو دارد، فعال کرده و مبدل به قطب توسعه صنعتی، تجاری و گردشگری کنند آنجا همین مدیریت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند باشد. جایی که تجهیز آن به مدیریت هوشمند و توانمند نقطه حرکت به سمت آینده خواهد بود.

همچنین رسانه فیدوس علاوه بر اینکه آمادگی دارد گزارش کامل عملکرد مدیریت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد را از بدو تاسیس تا امروز به صورت مجزا و سال به سال منتشر کند، خود نیز تلاش خواهد کرد بیشتر با مدیران و مسئولان و صنعتگران منطقه در خصوص مسائل و مشکلاتشان صحبت نماید.

ما معتقدیم منطقه آزاد اروند پر پتانسیل‌ترین نقطه ایران برای جذب سرمایه‌گذار و ایجاد شرایط وسیع تجارت و تولید است.

 

 

 

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کارمند
|
United States
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
0
1
بابا فیدوس جان سفر دبی رو به دلشون زهر کردی. آقایون تازه از زیارت امارات متحده برگشتند. میذاشتی یه استراحتی بکنن بعد راجبشون مطلب می نوشتی. ( جهت اطلاع، تیم مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت پیگیریهای ویژه ، مشاور امور بین الملل و ..... جهت پیگیری برخی امور بین المللی در رابطه با امر سرمایه گذاری با از خودگذشتگی کامل رنج سفر به کشور امارات را به جان خریدند و پس از جانفشانی فراوان جهت مردم ناسپاس منطقه به وطن بازگشتند.)
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
0
0
سلام
کارمند منطقه آزاد
|
United States
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
0
0
یه تعداد از آقایان همزمان در ماموریت کشور روسیه بسر میبردند. فکر کنم اگر از کل ادارات و ارگانهای استان خوزستان آمار بگیرید مدیران منطقه آزاد رکورد دار ماموریت خارج از کشور باشند. بعد مرتب از اضافه کار و مزایای پرسنل به دلیل کسری بودجه کم میکنند. حیف این بیت المالی که باید صرف ایجاد بیمارستان، درمانگاه، کتابخانه،پارک ، سینما،مدرسه ،ترمیم سیستم آب و فاضل آب، آسفالت و غیره شود ولی چند نفر مدیر نالایق خرج سفرهای خارجی خود میکنند. خداروشکر هیچ نهاد و سیستمی هم به این سفرهای پر هزینه رسیدگی نمیکند واز آقایان نمیپرسد که دستاورد این همه ماموریت خارج چه بوده؟ اخیرا هم که در پی تدارک سفر به الجزایر هستند و پس از آن قصد بازدید از برزیل را برای دیدن بازیهای جام جهانی را دارند. احتمالا این آقایون به دنیای دیگر و پاسخگویی در آن دنیا اعتقادی ندارند و این دنیا هم که کسی کاری بهشون نداره پس تا جان در بدن دارند می تازند و با پول شهروندان مظلوم آبادان و خرمشهر خوش میگذرانند.باید دست به دامان امام زمان شد برای رهایی از شر این از خدا بیخبران وگرنه نهادهای نظارتی که اینجا رو فراموش کرده اند.
Histats.com START (standard) Histats.com END