آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۰۵۳
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۰
در شبهه جزیره فاو چه خبر است!؟
در ادامه با انتشار این مطلب و تصاویر ماهواره‌ای از شرایط و پیشرفت بندر فاو، امیدواریم این گزارش تلنگر کوچکی به مسئولان و افراد مطلع در خصوص آینده و شرایط خاصی که در آن به سر می‌بریم باشد.

به گزارش خبرنگار فیدوس در حالی که کشور عراق در شرایط سخت جنگی به سر می‌برد و کشور ما شرایط ثبات و صلح را پشت سر می‌گذارد، در شرایطی که ما ظاهراً باید فرصت توسعه داشته باشیم و برتری نسبت به همسایه جنگزده خود در رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت داشته باشیم، در شبه جزیره فاو که منطقه‌ای باطلاقی در منتهی الیه جنوب شرقی عراق است، در شبهه جزیره‌ای مابین بصره، خلیج فارس و آبادان، دولت عراق به سرعت با همکاری و سرمایه‌گذاری کشورهای ایتالیا، هلند، فرانسه، آلمان و امارت در حال ساخت بزرگترین بندر کشور عراق هستند که با بهره‌برداری از آن عملاً کل موقعیت منطقه آزاد اروند و بندر خرمشهر در بخش ترانزیت، حمل و نقل دریا و صادرات از بین خواهد رفت.

اگر تجربه تاسیس و توسعه شهر بندری دبی را نیز مد نظر قرار دهیم، مشخص است که با سرعت عملکرد فعلی متولیان عراقی و کشورهای سرمایه‌گذار با بازگشت ثبات به این کشور چگونه از این منطقه علاوه بر بندری استراتژیک با 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به عنوان قطب نفتی، در دهانه اروند که راهی نو میان اروپا و خاورمیانه خواهد بود، بندری گردشگری و توریستی خواهند ساخت که برای همیشه رویای منطقه آزاد اروند را در شرایط تعلل و بی‌تجربگی مسئولان فعلی و سیاستگذاران قبلی و فعلی آن به خاک می‌سپارد.

با تکمیل بندر فاو که در حال حاضر حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، 7000 متر اسکله جهت جابه جایی کانینری، 3500 متر لنگرگاه به منظور بارگیری عمومی ایجاد خواهد شد، همچنین با ساخت موج‌شکنی 340 میلیون دلاری در این بندر شرایط برای لنگرگاه 10500 متری کشتی‌ها در منطقه فاو فراهم می‌شود، موج شکن به طول 8000 متر و در فاصله تقریبی 6 متری از ساحل در حالی ساخته میس‌شود که با لایروبی 0.4 میلیون متری اطراف شبهه جزیره فاو از سال 2012 تا کنون عملاً می‌توان گفت تمام زمینه‌ها برای حرکت بزرگ این بندر کلیدی فراهم شده است.

حال باید دید مدیران سازمان منطقه آزاد اروند آنها که در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری، بازرگانی و تجاری در حال فعالیت هستند، مدیران دبیرخانه منطق آزاد که این روزها با کلنگ‌زنی‌هایی که هیچ کدام نمی‌تواند دورنمای عبور از چنین خطر بزرگی برای آبادان و خرمشهر و منطقه آزاد اروند باشند، دقیقاً بدون داشتن برنامه راهبردی شفاف و مشخص چطور می‌توانند برابر این اتفاق باایستند و این شرایط را مدیریت کنند!؟

در ادامه با انتشار این مطلب و تصاویر ماهواره‌ای از شرایط و پیشرفت بندر فاو، امیدواریم این مطلب تلنگر کوچکی به مسئولان و افراد مطلع در خصوص آینده و شرایط خاصی که در آن می‌بریم باشد.

 

انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۱
0
3
منطقه آزاد اروند به جای پخش بودجه دولتی به صورت صدقه بین برگزارکنندگان جُنگهای شادی بی‌محتوی به فکر لایروبی اروند و توسعه گمرکات منطقه باشند.
علی عبدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
0
0
سلام تنها راه موفقیت در زمینه های سرمایه گذاری جذب اعتماد سرمایه دار، امنیت و جذب سرمایه ی سرمایه دار از نظر و قبول مسئولیت دولت از سوی دستگاه دیپلماسی است و اگر مسئولین کشور میخواهند در منطقه حرف اول را بزنند تعامل با تمامی کشورها الزامی است و از طرفی توسعه راههای مواسلاتی کشور از قبیل: آبراه بین المللی، جاده، ریل، لوله ای و هوایی و همچنین توسعه بندری الزامی است.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
0
2
باید واقعیتها را بپذیریم...الان بهترین گزینه برای ایجاد یک بندر بزرگ در ورودی اروند رود است.. چرا همه سرمایه گذاریها را جایی می بریم که بعدا از کشوری که رقیب ما در اقتصاد خواهد بود بخواهیم بیاید وقبول کند که اروند رود لایروبی شود ...کشور عراق اگر درگیر مشکلات کنونی نبود برای ما مشکل افرین می بود...قبول کنیم استاد از دادن فرصتها هستیم ..مثلا چابهار را 30 سال قبل میساختیم..ولی نشد ودبی قد علم کرد الان هم مشغول دیوار کشی ومحصور ساختن شدیم ...آقایان بیدار شوید یک بندر در ورودی اروند رود ساخته شود ورا ه آهن بصره وخر مشهر را به آن وصل کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
0
0
عالیه
دانشجو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
0
0
سازمان اورند باید منحل شود.....و حتی ابدار چی هایش باید از نو استخدام شوند تا اداری مالی و سستی خارج شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
0
0
با انتقال آب از سرشاخه های کارون و دز دیگر آبی نمی ماند که بندر و یا منطقه آزاد صنعتی و تجاری بخواهد شکل بگیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
0
0
ایران مملکت دزدان و بیخیالان و غارتگران و بی عملگان و بی دلسوزان و ..... بابا بسه دیگه کمی هم برای افتخار تاریخ هم که شده کاری کنید .
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
0
0
سلام زمانی که منطقه ازاد برای تیم های ورزشی غیر ابادانی میلیاردها کمک میکند باید هم عقب بیفتیم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
0
0
دلخوش نباشین عزیزان...تاوقتی که سیاست کلی مملکت مابادنیااینطوری باشه آبادانی ممکن نیست سرمایه گذاری ممکن نیست.
alireza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
0
0
با سلام
برادر گرامی آخه یه طوری مسئله رو مطرح کردی که انگار اینهایی که اینجا بصورت پروازی مشغول بکار هستند یا آقازاده هایی که نزدیکانشون در منطقه آزاد اروند شاغلند کاری از دستشون بر میاد و انجام نمیدهند.
برادر گرامی این حضراتی که اینجا هستند سر سفره ای نشستن که فقط حق دارند استفاده کنند حق پشتیبانی یا تغذیه سفره با بالادستیهاست برادر عزیز این فکر رو باید سطح کلان و باسیاستهای بالادستی و ارشد کشور بکنند و حل بشه والا این بنده های خدا که فقط نشستن سر سرفه و لا غیر و کاری هم که باید سر سفره کرد ...............................
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
0
0
مسعولین ایران هیچگاه دغدغه شان پیشرفت اقتصادی نبوده چون شیرنفت توی دستاشونه اونها بجای توسعه و پیشرفت و نصب امکانات برای جذب توریست فقط بدنبال توسعه فضاهایی برای کشاندن عده ای از مردم تحت عنوان راهیان نور و ..... هستن . عراقیها به مناطقی که زمانی مناطق جنگی بودن دیگه نگاه آنگونه ندارن و با تسریع در بازسازی و توسعه امکانات سخت افزاری شرایط را برای تحول اقتصادی در این مناطق ازجمله فاو مهیا نموده اند ولی مسعولین ما خوزستان و بخصوص دو منطقه استراتژیک و مهم آبادان و خرمشهر را در همان شرایط دوران جنگ نگه داشته اند تا بخیال خود خوراکی برای کاروانهای راهیان نور فراهم کنن و اونها هم میان و میخورن و میگردن و بعد هم که برگشتن به ریش مسعولین میخندن و دوباره چون به خلوت میروند آنکار دیگر میکنن . یا بساط ریا و تزویر در این مملکت حاکمه همین خواهد بود . مگه قطر که سالهاست داره از خلیج فارس بیشترین استخراج گاز را انجام میدهد ککه مسعولین ما گزیده شده و کاری کرده اند که زیاد عقب نمانند پس عدم توسعه و رونق منطقه آزاد که چیزی نیست تازه پولهای این ملت را صرف ساختن گنبدهای طلا و ...... برای نصب در عراق میکنن . تاریخ فردا راجع به این دوران و عملکرد مسعولین چه ها خواهد گفت .
بچه آبادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
0
0
ما که بلد نیستیم توسعه بدیم بگذارید عراقیها انجام بن شاید برای جوانان بیکار این دو شهر اونطرف شغل کارگری وحم...لی و سایر کارهای پست و ...فراهم بشه مثل عراقیهایی که به زیارت مشهد میان دیدینشون
فکر میکنن ما افغانی هستیم وخودشون ایرانی!
Histats.com START (standard) Histats.com END