آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۱۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱
روز فوتبال در خرمشهر
شب گذشته خرمشهر پس از حدود ۳۰ سال شاهد بازی فوتبال حساس کشوری و میزبانی فینال جام حذفی در ورزشگاه تازه تاسیس بود که خوشبختانه رضایت مسئولان و مردم را به خوبی جلب کرد.
شب گذشته خرمشهر پس از حدود ۳۰ سال شاهد بازی فوتبال حساس کشوری در ورزشگاه نفت و گاز اروندان و در زمینی شد که به تازگی به بهره برداری رسیده است.

برگزاری فینال جام حذفی فوتبال پس از مسابقات کشتی جهانی یکی از مهمترین رویدادهایی ورزشی است که این شهر حماسه آفرین ظرف مدت کمتر از یکسال به خود دیده و به تعبیر برخی ها این بازی با توجه به اهمیت و جذابیت آن حتی از مسابقات جهانی کشتی نیز مهم تر است.

اخبار رسیده از ورزشگاه حاکی از رضایتمندی تماشاگران و البته مسئولان از برگزاری بازی دارد و شهروندان خرمشهری معتقدند پس از مدت ها از صمیم قلب به وجد آمده اند.

گزارش زیر بخشی از صحبت های تماشاگران و مسئولان پیرامون برگزاری این مسابقه فینال بین دو تیم استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان است که با غلبه تیم اصفهانی به پایان رسید و جام را به تیم ذوب رساند.

تقدیر رئیس فدراسیون فوتبال از فرماندار خرمشهر

رئیس فدراسیون فوتبال کشور از معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر تقدیر کرد.

مهدی تاج در بین دو نیمه مسابقه فینال جام حذفی با اهدای مدال و لوح سپاس از زحمات و خدمات ارزشمند ولی الله حیاتی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر در آماده سازی ورزشگاه و برگزاری مسابقه فینال جام حذفی تقدیر و تشکر کرد.

وی همچنین از برگزاری مناسب فینال جام حذفی در شهر خرمشهر ابراز رضایت کرد.

تاج تاکید کرد: برگزاری فینال جام حذفی در خرمشهر اتفاق بسیار خوب و میمون بود و باعث شور و نشاط مردم در استان خوزستان شد.

رئیس فدراسیون فوتبال کشور در مورد اینکه اگر استقلال و پرسپولیس در فینال جام حذفی با هم روبرو شوند امکان برگزاری این مسابقه در ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرمشهر هست یا نه؟ گفت: چندین سال است این دو تیم در فینال حذفی با هم روبرو نشدند. من نمی‌دانم که چند سال است پرسپولیس و استقلال در فینال با هم بازی نکردند.

وی همچنین بر وجود کمبودهایی در فینال جام حذفی در ورزشگاه خرمشهر اذعان کرد و گفت: مسائلی مانند برگزار نشدن نشست خبری در پایان مسابقات فینال یکی از کمبودها بود که اکنون تبدیل به سنت شده که در بازی‌های فینال جام حذفی نشست‌های خبری برگزار نمی‌شود. باید این مسئله رفع شود.

تاج همچنین تاکید کرد: قطع آب آشامیدنی در ۲۰ دقیقه از مسابقه یکی دیگر از نقایصی بود که قطعا در بازی‌های آینده در ورزشگاه خرمشهر برطرف خواهد شد.

میزبانی مردم خرمشهر عالی بود

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال گفت: میزبانی مردم خرمشهر بسیار عالی بود و جا دارد به این دلیل از آنها تشکر کنم.

مسعود عنایت پس از برگزاری فینال جام حذفی گفت: میزبانی خرمشهر بسیار عالی بود و امروز شاهد بودیم اهالی این شهر واقعاً شرایط خوبی را برای برگزاری فینال در استادیوم فراهم کردند. جا دارد از مسئولان هیئت فوتبال این استان نیز تشکر کنم.

وی درباره ارزیابی‌اش از عملکرد داوران گفت: در این مورد صحبتی نمی‌کنم.

برگزاری فینال جام حذفی حق خرمشهر است

عضو هیأت رئیس فدراسیون فوتبال نیز گفت: حق خرمشهر است که همیشه فینال را برگزار کند. اما باید پیش‌بینی‌های لازم را کرد و به هر حال باید تمهیداتی دیده شود.

هدایت‌الله ممبینی پس از پایان فینال جام حذفی گفت: خوشحالم که مردم نظم را به خوبی برقرار کردند.

وی در مورد اینکه در صورتی که استقلال و پرسپولیس به فینال برسند آیا خرمشهر توانایی برگزاری فینال را دارند یا خیر، گفت: حق خرمشهر است که همیشه فینال را برگزار کند. اما باید پیش‌بینی‌های لازم را کرد و به هر حال باید تمهیداتی دیده شود و اگر لازم است گنجایش ورزشگاه برای فینال‌های بعدی بیشتر شود. در واقع کار خوبی است که مثل بسیاری از کشورها فینال همیشه در یک ورزشگاه برگزار شود.

نواقص ورزشگاه برطرف خواهد شد

داور بین‌المللی فوتبال کشورمان گفت: برگزاری بازی فینال جام حذفی در خرمشهر اتفاق خوبی بود به طوری که باعث شد یکبار دیگر این شهر زنده شود.

علیرضا فغانی در خصوص قضاوتش در فینال جام حذفی که در شهر خرمشهر برگزار شد، گفت: طبق قانون درباره بازی نمی‌توانم صحبت کنم اما قبل از هر چیز باید به مسئولانی که زحمت کشیدند تا این بازی در خرمشهر برگزار شود و به نظر خودم هم کار بسیار خوبی بود چراکه در این چند وقت یک بار دیگر شهر خرمشهر زنده شد و بازی خوبی هم در این شهر صورت گرفت. همچنین باید بگویم که هم تیم داوری عملکرد خوبی داشت و هم اینکه دو تیم همکاری خوبی با داوران داشتند.

وی درباره انتقادهایی که به نور ورزشگاه در زمان بازی انجام شده بود افزود: نور خوب بود اما با توجه به اینکه نورافکن‌ها پایین‌تر از حد معمول بود کمی مشکل وجود داشت اما در کل نواقصی هم هست که به مرور زمان برطرف خواهد شد البته همین که بازی در خرمشهر برگزار شد واقعا خوب بود چراکه مردم این خطه حسابی لذت بردند.

داور فینال جام حذفی در مورد تور مشکی دروازه‌ها هم گفت: طبق قوانین داوری حتی اگر دروازه‌ها تور هم نداشته باشد بازی می‌تواند انجام شود اما به هر حال در فوتبال روز دنیا بازی‌ها با تور انجام می‌شود. به هر حال همانطور که گفتم ایراداتی هست و وقتی وارد استادیوم شدیم دیگر کاری از دست‌مان برنمی‌آمد اما خوشبختانه به هر صورت بازی به خوبی انجام شد.

برگزاری فینال جام حذفی به بهترین شکل

رئیس هیئت فوتبال استان خوزستان گفت: فینال جام حذفی کشور را با استفاده از تمام ظرفیت ها به بهترین شکل برگزار کردیم.

عبدالکاظم طالقانی نیز پس از پایان دیدار تیم های ذوب آهن و استقلال گفت: خوشحالیم که تمام ابزارهای خود را به کار گرفتیم و این بازی به بهترین شکل ممکن برگزار شد. از هوادارانی هم که با کمال صبر ما در برگزاری این بازی کمک کردند، تشکر می کنم.

وی درباره وضعیت بازی بیان کرد: هر چند این دیدار تا  افت و خیز داشت اما درکل بد نبود.  برگزاری مسابقه  از لحاظ امنیتی و کیفی بسیار خوب بود. ما هم از نظر اجرا خوب عمل کردیم و با مشکلی مواجه نبودیم.

میزبانی شایسته برای فینال جام حذفی

فرماندار خرمشهر در همین ارتباط گفت: مردم شریف خرمشهر میزبان شایسته ای برای فینال جام حذفی بودند.

ولی الله حیاتی طی پیامی از مردم فهیم و ولایتمدار خرمشهر تقدیر و تشکر کرد.

در این پیام آمده است: مردم شریف، فهیم، خونگرم و میهمان نواز خرمشهر میزبان شایسته ای برای فینال جام حذفی بودند.

وی در بخش دیگری از پیام خود ضمن تشکر و قدردانی از عوامل برگزارکننده این جام، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ گفت: از تمام دستگاه ها به طور ویژه سازمان منطقه آزاد اروند که در آماده سازی ورزشگاه و برگزاری فینال تلاش و همکاری کردند تشکر و قدردانی می کنم.

حیاتی در این پیام از نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان، فرماندهی نیروی انتظامی استان و شهرستان، فرماندهی یگان ویژه استان، پلیس راهور خرمشهر، مدیریت امور برق خرمشهر، شهردار خرمشهر و سایر مدیران و سازمان هایی تشکر و قدر دانی کرد که در آماده سازی ورزشگاه ۱۵ هزار نفری نفت و گاز اروندان و برگزاری فینال جام حذفی مجدانه تلاش کردند.

نیازمند کسب تجربه هستیم

رئیس اداره ورزش و جوانان خرمشهر نیز از حضور و استقبال ورزش دوستان کشور به ویژه مردم خرمشهر و آبادان برای تماشای فینال جام حذفی فوتبال به میزبانی خرمشهر تشکر کرد و گفت: خوشحالیم در برداشتن گامی برای ایجاد هیجان و نشاط در میان  مردم نقشی داشته ایم.

امین صابری به روند برگزاری مسابقه اشاره و بیان می کند: روند برگزاری مسابقه از ابتدا و مراحل آماده سازی تا پیش و هنگام برگزاری، از نظم نسبتا خوبی برخوردار بود.

وی اظهار می کند: بلیط فروشی در خرمشهر از صبح روز مسابقه آغاز شد و روند فروش بلیط ها با آرامش و بدون مشکل انجام شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان خرمشهر با اشاره به اتخاذ تدابیر امنیتی در زمان برگزاری مسابقه، می گوید: به دلیل تجربه نخست بودن، تراکم بالای تماشاچیان و علاقمندان و هم چنین نوساز بودن ورزشکار می طلبید تدابیر امنیتی ویژه ای اتخاذ شود.

وی می افزاید: در پی جلسات شوری تامین، برنامه ریزی هایی برای اعمال این تدابیر انجام شد، مسیرها توسط موانع و همچینین مراکز ایست بازرسی در مناطق مختلف بیرون و درون اعم از گیت های گذر ایجاد شد که نتیجه کلی آن برگزاری بازی بدون مشکل خاص بود.

وی برگزاری شایسته این دیدار ورزشی را ماحصل پیگیری و همکاری همه مسئولان و شهرستان استان و فدراسیون فوتبال دامی داند واز زحمات ستاد برگزاری مسابقات تشکر می کند و می افزاید: همه کمیته ها خوب ظاهر شدند کمیته پزشکی وظایف خود را به نحوه مطلوبی انجام داد، کمیته فرهنگی اقدامات خوبی انجام  دادند.

رئیس اداره ورزش و جوانان خرمشهر همچنین برگزاری حرکات نمایشی ورزشی در زمین بازی را یادآور می شود و عنوان می کند: ورزشکاران خرمشهر در رشته های مختلف در رشته های کبدی، اسکیت و کونگ فو اجرای حرکات نمایشی داشتند که علاوه بر این، معرفی این رشته های ورزش، در ورزشکاران نیز که در مقابل این جمعیت قابل توجه اجرای حرکات داشتند می توان گفت نخستین تجربه برای آنها بوده که در مقابل جمعیتی با این عظمت  قرار گرفتند و در آنها نوعی احساس غرور و اعتماد به نفس ایجاد کرد.

وی همچنین به نقش آفرینی کمیته داوطلبی در برگزاری این مسابقات نیز تاکید می کند و می گوید: حضور ورزشکاران و مربیان در برگزاری شایسته مسابقات ملموس بوده است.

مزایای برگزاری فینال جام حذفی در خرمشهر

صابری در ادامه به برشماری مزایای برگزاری فینال جام حذفی در خرمشهر می پردازد و وجود ورزشگاهی استاندارد در این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی آن زمینه ساز حضور تیم های مطرح کشور و برگزاری اردوهای تیم های مختلف از جمله تیم ملی می داند.

وی اظهار می کند: تصمیم به برگزاری سالیانه فینال جام حذفی در خرمشهر و همچنین اختصاص سهمیه ای خواص برای خرمشهر برای شرکت در جام حذفی می تواند شروعی برای بازگشت فوتبال خرمشهر به قله های پیشین موفقیت و روزهای اوج خود باشد.

رئیس اداره ورزش و جوانان خرمشهر در پایان با بیان اینکه برخی نواقص و اشکلات در روند برگزاری بازی نیز بود، متذکر می شود: با توجه به تجربه نخست شهرستان در این عرصه و همچنین نوساز بودن ورزشگاه، وجود برخی کاستی ها طبیعی است که به طور حتم با کسب تجربه، مشکلات موجود در سال های آتی احصا، روند و نحوه برگزاری این مسابقه کیفیت بالاتری خواهد داشت.

وی در پایان  تماشاچیان و مردم خرمشهر در ایجاد فضای فرهنگی و نشان دادن فضای فرهنگی و شعور بالای مردم خوزستان و ایران اسلامی تقدیر کرد.

خیلی لذت بردیم فقط آب نبود

میلاد بنی طرف نیز یکی از همین تماشاگران نوجوان است که تی شرت آبی به تن دارد و صورتش را نیز به رنگ آبی، رنگ آمیزی کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: خوب بود. خیلی خوب بود، خیلی به ما خوش گذشت.

وی به دوستانش که با سر حرف هایش را تایید می کنند و قهقه های از سر شادمانی سر می دهند، نگاه می کند و می افزاید: خیلی مشتاق بازی بودیم از یک هفته قبل برای تماشای فینال جام حذفی برنامه ریزی می کردیم.

میلاد می گوید: همیشه روی زمین های خاکی و یا آسفالت شده با دوستانش فوتبال بازی می کند و عاشق مهدی رحمتی است و آرزویش بوده بازیش را از نزدیک تماشا کند.

وی در ادامه بیان می کند: امروز بازی فینال را از نزدیک دیدم و خیلی لذت بردم، اصلا فکر نمی کردم به این زودی به آرزویم برسم.

بنی طرف از نحوه برگزاری بازی به جز کمبود آب آشامیدنی ابراز رضایت می کند و می گوید: همه چیز خوب بود، تماشاگران با نظم تشویق می کردند، بازی جذابی بود به خصوص وقتی کار به پنالتی کشید، احساس کردم قلبم از جا کنده می شود از پشت تلویزیون نمی توانستم این حس را تجربه کنم فقط آب نبود خیلی تشنگی کشیدیم.

فینال جام حذفی چشم انداز روشن فوتبال خرمشهر

عبدالحسین محسنی نیا مردی میانسال است که به همراه سه پسرش در ورزشگاه حاضر شده تا از نزدیک بازی را تماشا کند که در گفتگو با مهر می گوید: به اصرار فرزندانم در ورزشگاه حاضر شدم، روز کاری سختی داشتم و در ابتدا نمی خواستم بیایم اما از آمدنم پشیمان نشدم.

وی توضیح می دهد: برگزاری مسابقات فوتبال شور و حالی عجیبی در مردم از جمله پسران من ایجاد کرد، جوانان به این شور و نشاط و انرژیی احتیاج دارند .

این شهروند خرمشهری می گوید یکی از پسرانش به شدت به فوتبال علاقه دارد، مدرسه فوتبال هم ثبت نامش کرده است و ادامه می دهد: نبود محل مناسب برای تمرین و حتی برگزاری مسابقات حساس کشوری خیلی ما و فرزندانمان را به آینده فوتبال در این شهر بدبین کرده بود اما الان خیلی امیدوارتر شدیم.

عبدالحسین توضیح می دهد: ساخت ورزشگاه خوب در شهر و موفقیت در برگزاری مسابقه ای با این حجم و با این کیفیت جای امیدواری دارد که شهر شاهد حضور مکرر تیم های ورزشی و تکرار این اتفاق در شهر باشد که به طور حتم بر ورزش شهرستان تاثیرگذار است.

 بنا به تصمیم سازمان لیگ فوتبال کشور، فینال جام حذفی هرسال و به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر در این شهر برگزار می شود. اتفاقی که امسال برای نخستین بار اتفاق افتاد و خرمشهری های بسیاری در تب و تاب برای تکرار آن هستند.

امید است کم و کاستی های موجود در ورزشگاه که در بازی شب گذشته به عنوان اولین ورزشگاه تجربه خرمشهر ثبت شد با حمایت تماشاگران وفادار آبادانی و خرمشهری و مسئولان متعهد شهری و استانی برطرف شود تا بتوان هر چه بیشتر شاهد ارتقای ورزش فوتبال در این خطه ورزش دوست و قهرمان پرور بود.

منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END