آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۳
نام دیگر این متن «شاه‌کشی» است که ریشه‌ای قدیمی در نمایش ایرانی دارد. من تعلق خاطر بسیاری به این متن دارم و حدود یک سال و نیم با گروه تمرین کردیم.

کارگردان نمایش «مرگ یزدگرد» گفت: کار کردن روی متن «مرگ یزدگرد» که بهرام بیضایی اثری درخشان از آن را در خاطره جمعی ما گذاشته، کاری سخت و نیازمند نگاهی نو بود.

سهیل بابایی، کارگردان نمایش «مرگ یزدگرد» در گفت‌وگو با خبرنگار ایران تئاتر، با بیان این‌که از منظر آیین‌های جنوب به این متن روی آورده، گفت: «مرگ یزدگرد» که پیش از این در جشنواره آیینی سنتی به صحنه رفته بود، با کمی تغییرات در فضاسازی  در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود. در اجرای این نمایش از آیین‌ها و رسوم ایران باستان مثل آیین زار و بادجن با نگاهی به فلسفه شرق استفاده کردیم. در این اجرا، آسیابان، دختر و همسرش همگی دچار جن‌زدگی هستند و گویی روح شاه کشته‌شده، درون آن‌ها حلول کرده است. آن‌ها انسان‌هایی پر از خشم و کینه هستند که به شکلی متافیزیکی با ارواح در ارتباط‌اند و به همین دلیل از بادجن و آیین زار جنوب در این اجرا استفاده شده است.

این کارگردان با اشاره به این‌که کارگردانی متنی از بیضایی کار سختی است، گفت: چون از این متن خاطره‌ای جمعی وجود دارد، کار روی آن باید رویکرد تازه‌ای می‌داشت و تلاشم این بود که جنبه‌های نمایشی تازه‌ای از دل متن بیرون بکشم.

بابایی با اشاره به این‌که متن، امکان استفاده از آیین‌ها را می‌دهد، گفت: این متن امکان استفاده از آیین‌ها را برای اجرا فراهم کرد. نام دیگر این متن «شاه‌کشی» است که ریشه‌ای قدیمی در نمایش ایرانی دارد. من تعلق خاطر بسیاری به این متن دارم و حدود یک سال و نیم با گروه تمرین کردیم.

بابایی با اشاره به طراحی صحنه این نمایش گفت: در این اجرا پارچه، کار تغییر فضاسازی را انجام می‌دهد. پارچه‌ای که روی چهره شاه است، هر بار با کاراکتری همراه می‌شود و او وارد بازی می‌شود. از سویی از این پارچه برای اجرای آیین‌ها نیز استفاده کردیم.

اجرای «مرگ یزدگرد» از دیشب در تماشاخانه سنگلج آغاز شده و تا اواخر اسفندماه هر شب ساعت 20 روی صحنه می‌رود. سهیل بابایی، سیما شکری، مهسا انجدانی، آرش رضایی، صادق برقعی، پویا بیگی و محمد پارسا بازیگران «مرگ یزدگرد» هستند.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END