آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱
رئیس دانشگاه چمران اهواز گفت: وزارت نفت برای تامین اعتبار تاسیس دانشکده نفت و مرکز تحقیقاتی مرتبط با ما همکاری خواهد کرد.

غلامحسین خواجه ظهر امروز شنبه در نشست خبری اظهار کرد: روز دوشنبه مراسم شصتمین سالگرد تاسیس دانشگاه شهید چمران را برگزار می کنیم و در این آئین از تلاشگران علمی دانشگاه چمران و مسئولان پیشکسوت آن تقدیر می کنیم.

وی افزود: باید به مردم خوزستان بابت داشتن دانشگاه چمران که چنین مرکز علمی با قدمتی است، تبریک گفت. دانشگاه ها به صورت کلی موتور محرک توسعه خوزستان محسوب می شوند و از تمامی مسئولان استان تقاضا داریم تا همه دانشگاه های استان و به ویژه چمران را مورد حمایت قرار دهند.

رئیس دانشگاه چمران اهواز تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد به جای حمایت از دانشگاه به حریم دانشگاه تعرض می کنند و باعث اختلال موتور محرک توسعه استان می شوند.

خواجه بیان کرد: از وزارت علوم و تحقیقاتف انتظار داریم تا با اصلاح بودجه پایه دانشگاه، اجازه ندهند که چرخ موتور محرک توسعه استان بیش از این آسیب ببیند.

وی یادآور شد: تلاش می کنیم تا برای دسترسی به جایگاه اول علمی در منطقه که یکی از اهداف کشور است نیز فعالیت های شایسته ای را انجام دهیم. پیش بینی می شود تا در طول برنامه ششم توسعه این دانشگاه در جایگاه پنج دانشگاه برتر کشور قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه چمران اهواز یادآور شد: بخشی از اراضی دانشگاه ها برای توسعه زیرساخت های شهری از دست رفت. از شهرداری انتظار داشتیم که جبران زمین های از دست رفته را داشته باشد ولی متاسفانه کمک چندانی نکردند.

خواجه در ارتباط با جایگاه علمی دانشگاه شهید چمران گفت: این دانشگاه بزرگترین مرکز علمی جنوب غرب کشور است ولی در دوران جنگ از رقابت علمی عقب ماند. هنوز برنامه مدونی برای ارزیابی دانشگاه ها که در چه مرتبه و جایگاهی دارند، وجود ندارد.

رئیس دانشگاه چمران اهواز اضافه کرد: همه ویژگی های لازم برای ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها فعلا وجود ندارد و خیلی قابل استناد نیست. البته بر اساس اخبار موجود این دانشگاه فعلا در بین ۱۰ دانشگاه برتر کشور حضور ندارد. در حقیقت معیارها و ملاک ها فعلا دقیق نیست و اگر برنامه مدون تنظیم شود آن وقت جایگاه دانشگاه ها خیلی تغییر پیدا می کند.

خواجه تصریح کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز بیش از ۱۶ هزار نفر دانشجو دارد که بیش از پنج هزار نفر آنها در تحصیلات تکمیلی مشغول هستند و دانشگاه بیش از ۵۷۰ نفر عضو هیئت علمی دارد.

وی بیان کرد: در گذشته این اعتقاد وجود داشت که چون دانشکده نفت در استان هست دیگر نیازی به راه اندازی رشته های موازی نیست و برای انجام کارهای تحقیقاتی رشته نفتی نداریم.

رئیس دانشگاه چمران اهواز خبر داد: برای رفع نقیصه ناتوان بودن چمران در انجام تحقیقات نفتی به بهانه نداشتن رشته های نفتی، مذاکرات لازم انجام شده تا برخی رشته های نفتی از جمله مهندسی شیمی را در این دانشگاه راه اندازی کنیم و وزارت نفت نیز برای تامین اعتبار تاسیس دانشکده نفت و مرکز تحقیقات با ما همکاری خواهد کرد.

Histats.com START (standard) Histats.com END