آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲

حجت‌الاسلام شهیدی، نماینده ولی‌فقیه و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز شنبه (24 بهمن) در حاشیه امضای تفاهم‌نام با سازمان حج و زیارت و در جمع خبرنگاران اعلام کرد: زائران ایرانی که در فاجعه منا دعوت حق را لبیک گفتند، "شهید منا" محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام شهیدی اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب اسلامی به خاطر پیگیری‌های دقیق در جهت اعاده حق جان‌باختگان حج امسال تشکر می‌کنیم. پیگیری‌های ایشان باعث شد عربستان سعودی در بازگرداندن پیکرهای جان باختگان جدی باشد و کارهای بعدی با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار کرد: 472 نفر از جان‌باختگان حج امسال در دو حادثه تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند و از خدمات صرفا فرهنگی این بنیاد استفاده می‌کنند.

وی اظهار کرد: این خدمات فقط شامل همسر و فرزندان جان‌باختگان می‌شود که به مرور بعد از مراجعه این خانواده‌ها به بنیاد شهید، کارت‌های مخصوصی برای آنها جهت استفاده از این خدمات صادر خواهد شد.

به گفته وی، استفاده از سهمیه دانشگاهی بنیاد شهید‌، مدارس شاهد‌، معافیت تمامی فرزندان از خدمت سربازی‌ و استفاده از مراکز مشاوره‌ای‌ و مددکاری بنیاد شهید‌، خدمات فرهنگی ارائه شده به خانواده‌های جان‌باختگان منا محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام شهیدی‌ اظهار کرد: سازمان حج هم متعهد شده است که هزینه‌ی بیمه آن دسته از افراد تحت پوشش مصوب در این تفاهم‌نامه که بیمه نیستند را سالانه پرداخت کند و همسر و فرزندان جان‌باختگان بیمه شوند.

رئیس بنیاد شهید ادامه داد: براساس تفاهم‌نامه امضاشده با سازمان حج و زیارت، سالانه تعدادی از این خانواده‌ها را به حج تمتع، عمره مفرده‌، مشهد مقدس‌ و عتبات عالیات اعزام می‌کنیم و سازمان حج هم سهمیه‌ای به این منظور اختصاص خواهد داد. این سهمیه جدا از سهمیه اختصاص یافته هر ساله به بنیاد شهید است.

حجت‌الاسلام شهیدی همچنین اعلام کرد: خانواده‌های جان‌باختگان می‌توانند سنگ قبر عزیزان خود را تعویض کرده و عنوان "شهید منا" را بر روی سنگ قبر به عنوان علت شهادت عزیز خود درج کنند.

وی گفت: برنامه دیگری برای گرامیداشت جان‌باختگان حج امسال در نظر گرفته شده و آن برگزاری کنگره گرامیداشت این عزیزان است که با همکاری بنیاد شهید، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به مناسبت سالگرد شهادت‌شان برنامه‌ریزی و برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست خبری، حجت‌الاسلام قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد شهید امضاء کردیم، امیدواریم بتواند گوشه‌ای از آلام خانواده‌های جان‌باخته را تسکین ببخشد. ما به خانواده‌های جان‌باختگان حج امسال قول‌هایی داده بودیم که از جمله آنها بازگرداندن پیکرهای جان‌باختگان بود و این کار انجام شد. همچنین ساماندهی قبور این جان‌باختگان هم طبق مقررات انجام خواهد شد.

قاضی عسگر در ادامه به مستندسازی حادثه منا اشاره کرد و گفت: این مستندسازی رو به پایان است و در این راستا بیش از 1000 مصاحبه با کسانی که در بطن حادثه حضور داشتند انجام شده و مطالب حجاج سایر کشورها هم که در رسانه‌های مختلف منتشر شده است جمع‌آوری شده است.

وی اعلام کرد: امیدواریم پیگیری بحث حقوقی این حادثه غم انگیز هم به زودی به نتیجه برسد.

در ادامه این مراسم، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت هم گفت: مقبره‌الشهدای مکه خاص شهدای منا است و قبرستان عمومی محسوب نمی‌شود. آنچه تا به امروز وزارت حج عربستان سعودی متعهد شده، به غیر از شهدای منا افراد دیگری در این قبرستان دفن نمی‌شوند. همچنین شایعات مربوط به دفن دسته جمعی شهدای منا در این قبرستان صحت ندارد و ردیف و قطعه شهدا در این قبرستان مشخص است.


Histats.com START (standard) Histats.com END