آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶
پروین مختاری، از انتشار یک رمان تازه، از سوی انتشارات ققنوس تا پایان اسفندماه خبر داد.
پروین مختاری، نویسنده، درباره آخرین کار در دست انتشار خود به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: رمان «نباید گفته شود» به یک زن ایرانی می‌پردازد که داستان زندگی خودش را از کودکی روایت می‌کند. درواقع، داستان بیان تجربیاتی است که این فرد در دوران مختلف زندگی گذرانده است. نوشتن این رمان بسیار وقت‌گیر بود و سرانجام بعد از 6 سال تلاش، اسفندماه روانه بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: شخصیت اول داستان از بچگی علاقه داشته است که یک کودک بی‌سرپرست را به فرزندی قبول کند و هنگامی‌که بزرگ می‌شود این کار را انجام می‌دهد اما بعدها از این تصمیم پشیمان می‌شود چراکه متوجه می‌شود مسئولیت سختی را برعهده‌گرفته است و تصمیم می‌گیرد تا پدر و مادر فرزند را پیدا کند و بچه‌ را به آن‌ها تحویل دهد.

این نویسنده درباره محتوای داستان عنوان کرد:‌ این داستان بیان‌کننده اهمیت مسئولیت‌پذیری است؛ چراکه در بسیاری از مواقع ما مسئولیت‌هایی را قبول می‌کنیم اما با پیامدها و سختی‌های آن آشنا نیستیم. درواقع داستان بابیان تصویرهای مختلف، به‌سختی‌های جامعه امروز اشاره می‌کند.

وی ادامه داد:‌ روای در کودکی این‌طور تصور می‌کرد که اگر به تهران بیاید مشکلات حل خواهد شد و به آرزوهای خود می‌رسد. بعدها به تهران می‌آید و به تک‌تک آرزوهایش دست پیدا می‌کند اما به این نکته می‌رسد که اهداف موردنظر، اهداف بزرگی نبوده است.

مختاری در توضیح فضای داستان گفت: اکثر اتفاق‌ها در شهر تهران رخ داده‌است زیرا به نظرم تهران شهر خوبی است؛ انسان‌ها در آن گم می‌شوند و کسی نمی‌تواند آنها را پیدا کند. البته این شهر بدی‌هایی هم دارد، مثلاً خیلی از آدم‌ها تا به این شهر می‌آیند خودشان را گم می‌کنند.

وی ادامه داد: معتقدم که مخاطب این کتاب عموم مردم هستند. این روزها کتاب خواندن عزم جدی می‌خواهد.

نویسنده کتاب «نباید گفته شود» در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به نحوه شروع یک رمان اظهار کرد: معمولاً ایده‌ای به ذهنم می‌رسد و شروع به نوشتن می‌کنم و شخصیت‌ها خودشان آرام‌آرام  شکل می‌گیرند. موضوع داستان از ابتدا مشخص نیست. این رمان هم چند داستان کوتاه بود اما به‌یک‌باره تصمیم گرفتم که بین موضوعات ارتباط برقرار کنم تا این مجموعه به یک رمان تبدیل شود.

پروین مختاری در سال 1335  در زرندیه ساوه متولد شد. رمان «نباید گفته شود» سومین رمان وی است که از سوی انتشارات ققنوس منتشر خواهد شد. این داستان‌نویس، پیش‌ازاین کتاب‌های «چمدان خالی سنگین» و «شبی که عاشق فانوس شدم» را توسط  نشر اشاره و نشر افراز منتشر کرده‌بود.
 

 

Histats.com START (standard) Histats.com END