آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۷۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۷
صلاحیت فرصت یا تهدید
تکلیف اصلاحات و فرصت تاریخی برجام داخلی

داریوش معمار-حالا باید نشان بدهیم اصلاح‌طلبی یک جنبش مدنی با درکی عمیق از فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو است. با رسیدن قطار تائید صلاحیت‌ها به آستانه آخرین ایستگاه خود در کشور، روشن است اصلاح‌طلبان موفق نشدند نهادهای قانونی متولی تائید صلاحیت را قانع به حضور چهره‌های شاخص خود در تهران و بعضی شهرستان‌ها در رقابت پیش‌رو کنند و همه راه‌ها ختم به رای دادن در مسیر کاندیداهای جریان اعتدال و بعضی اصولگرایان معتدل در کشور شده است.

اصلاح‌طلبان موفق نشدند نهادهای قانونی متولی تائید صلاحیت را قانع به حضور چهره‌های شاخص خود در تهران و بعضی شهرستان‌ها در رقابت پیش‌رو کنند

اما از منظر دیگری هم می‌توان به این مهم توجه کرد، شرایط فعلی بزرگترین و سخت‌ترین آزمون سیاسی اصلاح‌طلبی در کشور نیست، پیش از این نیز با تکیه بر امکان مدنی و شهروندی اصلاح‌طلبان راه‌های سخت‌تر را به سوی آینده گشوده‌اند، انتخابات بدون هیچ شرط و مقدمه‌ای بزرگترین دست آورد جامعه مدنی است، بزرگترین دست آورد بیش از صد سال مبارزه و تلاش مدنی سیاسیون، روشنفکران و فعالان اجتماعی در کشور که خواهان رسیدن به جامعه‌ای باز بوده‌اند، انتخابات فرصت دموکراسی و مبارزه برای آزادی‌خواهی و مقاومت برابر جزم اندیشی است.

اگر در این برهه از زمان اصلاح‌طلبان متوجه آگاهی تاریخی که پشت سر جنبش‌هایی از این وجود دارد بشوند، اگر درک کنند که باید با رای دادنی که معنایش مخالفت با مطلق انگاری است، حضور مدنی در این مملکت را از مبدل به تهدیدی بزرگ برای هر نوع ماکیاول‌گرایی کنند، از نو در مسیر تازه اصلاح و به قول رئیس جمهور برجام داخلی قرار می‌گیریم.

امروز زمان آن است که با پذیرفتن شرایط حداکثر پتانسیل اصلاح‌طلبی در کشور را رو کنیم و با تشویق مردم به حضور پای صندوق‌های رای نشان دهیم آینده به چه جریان سیاسی در ایران تعلق ندارد و چرا تفکری از آن دست که خواهان نابارور شدن مدنیت است، نمی‌تواند با استفاده از فرصت‌های مدنی مانند انتخابات راه خود را در کشور باز کند.

ایجاد جو امیدواری و نشاط سیاسی

امروز زمان آن رسیده ما فشار سیاسی داخلی بر دولت اعتدال را کم کرده و مبدل به بزرگترین فرصت برای آغاز برجامی داخلی کنیم که دیگر راهی به تندروی‌های فرصت طلبانه در کشور نخواهد داد. اگر اصلاح‌طلبان تمام نیروی خود را در این زمان صرف بسیج عمومی مردم و روشنگری میان ایشان برای ایجاد جو امیدواری و نشاط سیاسی کنند، اگر فرصت امیدواری مبدل به نیروی بزرگ پیشبرد اهداف سیاسی اصلاحات در کشور شود و به این وسیله رای مردم به اعتدال و میانه‌روی صورت ساز معنایی و دورانی جدید در کشور شود، روشن است راه برای آینده‌ای گشوده شده که بزرگتررین سهم در آن تعلق به اندیشه اصلاح‌طلبی دارد.

فرصت بزرگ خروش و اتحاد مدنی و شهروندی

امروز هرچند سازوکارهای قانونی اجازه ورود بعضی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب را در عرصه عملی فعالیت سیاسی نداد، اما فرصت بزرگ خروش و اتحاد مدنی و شهروندی را در کشور فراهم کرده که می‌تواند برای یک دهه حداقل حیات اصلاحات را تضمین کند. فراهم کرده که می‌تواند برای یک دهه حداقل حیات اصلاحات را تضمین کند.

در آینده پس از انتخابات اگر اصلاح‌طلبان متوجه فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو باشند، بزرگ‌ترین امواج فعالیت‌های مدنی در کشور و حضور‌های شهروندی زیر نفوذ تصمیم امروز ایشان، پرورش دهنده نسلی خواهد بود که امنیت، رفاه و ثبات سیاسی و اجتماعی کمترین نتیجه امیدواری ایشان است.

اصلاح‌طلبان در خوزستان نیز با این توصیف باید در نظر داشته باشند، امروز فرصت اصلاحات فرصت اعتدال و میانه‌روی است، فرصت اصلاحات فرصت کناره گرفتن و لجبازی سیاسی نیست، امروز باید به جای تاکید صرف بر رای سیاسی به میزان اتحاد اصلاحات و میانه‌روی رای داد و در عین حال که از اصلاح با تمام توان دفاع می‌کنیم، از اعتدال هم حمایت کنیم، مرز میان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی در کشور امروز اعتدال، اعتماد به حق رای مردم و امیدواری است، این فرصت‌شناسی قدرتی بزرگتر از کرسی‌های مجلس را به جریان اصلاح در کشور می‌دهد و فاصله میان ما و آینده را کم می‌کند.

 

 

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
جلیل حصراوی
|
United States
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
0
0
من حقیقت از روزی که این اصلاحات و یا اصلاح طلب روی کار آمدن اهدافشان چیست یکی بیایید مرا توجیه بکند تا من یک اصلاح طلب را بشناسم از دوره ریاست جمهوری خاتمی تا به الان که آقای رییس جمهوری روحانی بر منصب ریاست جمهوری این پست را تحویل گرفتن اصلاحات در جه موضوع و مسائلی این شماره تماس من است ۰۹۳۷۴۲۴۲۷۷۱
engwmhlh
|
United States
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
0
0
20
Histats.com START (standard) Histats.com END