آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۶۲
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱
فاروق فتاحی در گذشت؛
امین جوکار/ حالا چند ساعتی می‌شود که خیابان امیری دیگر فاروق-فتاحی- ندارد.حالا چند ساعتی می‌شود که چاله‌های رویِ زمین آبادان و ترکش‌های به دیوار، خیالشان راحت شده که دیگر آن دوربین سمج و آن پیرمرد موسفید دست از سرشان برداشته است.

چند ساعتی می‌شود که دیگر میزها و عشق‌میزها خیالشان راحت شده که دیگر خبری از گزینه‌ی اصلح برای«انتخاب» و« انتصاب» نیست.

حالا چند ساعتی می‌شود که آن مردی که برای نخستین بار وقتی در اهواز به پشت میکروفون گزارشگری فوتبال رفت، ایستاد و گفت:« فاروق فتاحی هستم، از آبادان.»؛ دیگر صدا ندارد.

حالا چند ساعتی می‌شود که از چندسالی که دیگر هیچکس شبیه تو در خودِ خودِ«گران شاپوری» به دنیا آمد و در همان دنیای توپ و دنیای گران شاپوری ماند، گذشته است.

حالا چند ساعتی می‌شود که یادم آمد که گفتی پدرت به پرویزخان-دهداری- سفارش کرده بود که پرویز این«چموش» را آرام کن و آرام شدی و شدی الگو برای رام کردن همه‌ی چموش‌های فوتبال آبادان.

چند ساعتی می‌شود که رفتنت باعث شد که یادم بیاید بعد از آنکه گلر شاهین تهران شدی و تهران، شاهینِ آبادانی را برد، چندماهی آبادان را ندیدی. یادم آمد که گفتی چطور می‌توانستم در چشم دوستانم نگاه کنم؛ راستی فاروق این روزها خیلی‌ها می‌روند و می‌بَرند و راحت درچشم دوستان نگاه می‌کنند.

حالا چندساعتی می‌شود که دیگر آن لوله لعنتی که کلافه‌ات کرده بود از بینی بیرون آمده تا همه آنهایی که کلافه‌ی شنیدنِ درخواست استمداد برای تنها یک نگاه به تو بودند، خیالشان راحت باشد.

حالا چند ساعتی می‌شود که برای خالی نبودن عریضه عکس پروفایل،«تلگرام» و «اینستاگرام»مان شده فاروق، فاروقی که وقتی ماه‌ها دراز کشیده بود، لوله در بینی داشت و سرفه می‌کرد نه تلگرام او را دید و نه اینستاگرام.

حالا چند ساعتی می‌شود که بدون تعارف و بی‌اغراق فوتبال آبادان دیگر«پدر» ندارد.

شیرجه آخر را چه غریبانه زدی فاروق؛ چه پرواز بی‌کلامی.

*

خبر تکمیلی

«فاروق فتاحی» دروازه بان، مجری و گزارشگر محبوب آبادانی ها بامداد امروز دار فانی را وداع گفت.

به گرازش خبرنگار فیدوس به نقل از مهر فریبرز فتاحی درگذشت برادر خود را تایید کرد و گفت: فاروق که این اواخر حال مساعدی نداشت برای مراقبت بیشتر یکی دو روز اخیر مجددا از منزل به بیمارستان منتقل شد که شب گذشته در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

 فتاحی در ۱۷ خرداد ماه سال جاری تحت عمل جراحی باز قلب قرار گرفت که به رقم موفقیت آمیز بودن عملش اما زمانی که دوران نقاهت را طی می کرد دچار سکته مغزی شد که به گفته پزشکان ۷۰ تا ۸۰ درصد کسانی که در سن بالای ۶۵ سال این عمل را انجام می دهند ممکن است به سکته مغزی دچار شوند.

وی که در اثر سکته مغزی قادر به تکلم و حرکت نیز نبود و دچار کم کاری ریه نیز شده بود، بامداد امروز در یکی از بیمارستانهای تهران درگذشت.

فاروق فتاحی از دروازه‌بانان نامدار فوتبال خوزستان در دوران پیش از انقلاب بود که در سال ۳۹ شمسی همراه با شاهین آبادان فاتح نخستین دوره فوتبال باشگاهی ایران شد.

وی با تيم آموزشگاه های آبادان دو سال قهرمان استان و يک سال دوم، دو سال با همين تيم قهرمان ايران، سال ۴۸ شاهين آبادان را راهی مسابقات کشوری کرمان کرد و این تیم با شکست دادن عقاب تهران در فينال قهرمان کشور شد، سال ۵۶ به دستور پرويز دهداری هدايت تیم رستاخيز خرمشهر را عهده دار شد تا در نهايت اين مجموعه به ليگ تخت جمشيد صعود کرد.

يک بار نیز در همان سال با تیم رستاخيز در جام حذفی مقابل صنعت نفت قرار گرفت که حاضر نشد روی نيمکت بنشیند اما به هر حال رستاخیز يک بر صفر به صنعت نفت آبادان باخت.

 

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد اقبالى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
0
6
انالله و أنا اليه راجعون
با نهايت تاسف و تاثر درگذشت فوتباليست و پدرى مهربان را به جامعه ورزش آبادان و خانواده محترم ايشان تسليت عرض نموده و از درگاه خداوند منان براى ايشان طلب مغفرت خواستارم
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
0
4
يادتت گرامي ، روحت شاد
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
0
5
باورم نمی شود که او از میان ما رفته ، هنوز صدایش را می شنوم که میکفت دغدغه های شهر و فوتبال آبادان یکدم رهایش نمیکرد . نمی دانم چه کسی جایش را پر می کند ، فراقش باورکردنی نیست . روحش شاد .
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
0
3
آبادان يکي از بهترين فرزندان خود را از دست داد . فکر نمي کنم کسي دلسوزتر از ايشان در مورد مسايل ورزشي وفرهنگي و بازسازي پس از جنگ  در آبادان پيدا شود به حال ايشان بيش از مسولين دغدغه آبادان را داشتند. روحشان شاد 
محمود حبیبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
0
2
در گذشت این چهره دلسوز و مردمی و ورزشدوست و از همه مهمتر آبادان دوست و عاشق را به خانواده محترمشان و همه دوستداران ایشان و همشهریان تسلیت میگویم . روحش شاد .
احمد جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
0
3
فاروق شناسنامه ورزش آبادان بود اوهم به کاروان بزرگانی که رفته اند پیوست فقدان این عزیز ازدست رفته را به جامعه ورزش آبادان تسلیت میگویم ، روحش شاد
کنار سیکلین آبادان
|
United States
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
0
2
خدا رحمتش کنه پشکسوت استاد دلسوز ورزش آبادان مخصو صا فوتبال تیره روز امروز آبادان را ا مید است مسولان مدیران فعلی روح شاد روان زنده یادان فتاحی ، دهداری ، سالیا را شاد کنند تا نگذارند فوتبال و ورزش آبادان بمیرد . روحتان شاد و آبادان هرگز شما ها را فراموش نمی کند
ygyqwtht
|
United States
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
0
0
20
Histats.com START (standard) Histats.com END