آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
داستان این چند نفر
ماندانا صادقی-از روزهای جدال اعضاءجدید شورا واعضاء قدیمی شورا برای نشستن دوباره محمود رضا شیرازی برصندلی شهردار آبادان چقدر می گذرد؟

 بازی جدید موافقان قدیمی شهردار/شهری است به نام آبادان

1-

از روزهای جدال اعضاء جدید شورا واعضاء قدیمی شورا برای نشستن دوباره محمود رضا شیرازی برصندلی شهردار آبادان چقدر می گذرد؟

از جنجال آن روزها کسی چیزی به یاد دارد؟

از روزهای قبل از انتخابات شورا که ائتلاف‌ها وابسته به انتخاب رای به ابقا یا رد شهردار بود ولیست‌های انتخاباتی بی‌توجه به آراء عمومی ،بسته می شدند.

شهردار در بحبوبه انتخابات شورای شهر در صدر خبرها بود. کشمکش بعضی از نمایندگان مجلس برای ورود به مسئله انتخاب شهردار آینده و عیان شدن این موضوع در ائتلاف‌ها وتلاش برای گرفتن تایید صلاحیت بعضی از کاندیداها ،آنقدر پیچیده شد که همان کاندیداهای مشخص در مقابل نمایندگانی که تا آن روز از حمایتشان برخوردار بودند، صف کشی کردند.

شهردار در جلسه اعلام برنامه هایش به عنوان کاندیدای شهرداری آبادان اعلام کرد که قصد کاندیداتوری ندارد. اوگفت به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست. روزنامه نگار آبادانی برای انتخاب مجدد محمود رضا شیرازی در پست شهردار آبادان صلوات بلند فرستاد و فیدوس بابت گزارش گمانه زنی اش در خصوص احتمال کاندیدا شدن شهردار به دادگاه رفت.

در این میان چه اتفاقاتی افتاد؟

شهردار به قولش عمل نکرد و کاندیدای مجلس شد. یکی دونفر از اعضاء موافق شورا به صف مخالفان پیوستند تا از رسیدن شهردار به مجلس جلوگیری کنند.

شیرازی از رسیدن به بهارستان باز ماند و رویای پانزده هزار یابیست هزار رای بی‌دردسر بابت قیچی زدن‌های مکرر وبنرهای بزرگ وافتتاح پل کابلی ...به مقصد بهارستان برباد رفت.

کادوس سوخت. بازار برلیان و بازار اروند هم. بلوار هسته ای برای چندمین بار نشست کرد و پروژه پارکینگ طبقاتی متوقف شد و پارک بانوان...

انگار هیچ مسولی توی آبادان دلش نمی‌خواهد از خواب بیدار بشود.

 

2 -

ماموریت محمود رضا شیرازی به مدد فشار بیرون از شورا و بازیگری به موقع دکتر حنظل عیدانی‌، در آبادان تمام شد. غیبت شیرازی از لیست کاندیداهای مجلس دهم، فرصت پرو پاگاندای بعضی از شورائیان را برای استفاده ابزاری از گل و جدول و روشنایی معابر برای فرستادن یک کاندیدا به مجلس ناکام کرد.

از آنجا که ماموریت شیرازی با رفتن به بهارستان کامل می شد، این پیوند می‌توانست آخرین بند پیوندهای قدیمی بعضی از اعضاء شورا را با نمایندگان مجلس برای همیشه پاره کند و آغاز گر فصل تازه‌ای در پهنه بده بستان‌های سنتی _سیاسی آبادان باشد. قدرت تازه‌ایی که بیش از آنکه سیاسی باشد ،"باندی"و"گروهی "بوداما بلاخره شروع جدیدی بود.

شیرازی از چند منظر گزینه خوبی برای حمایت عده ای از اعضاء شورا بود. شیرازی غیر بومی بود و حمایت از او شکاف در بدنه قدرت طایفه‌ای و قومی را بیشتر می‌کرد و بعضی از اعضاء را برای همیشه از زیر سایه نام بزرگ و پدرسالارانه بعضی از نمایندگان بیرون می آورد.

حضور شیرازی دربهارستان پایگاه نفوذ اعضاء حامی او را در بدنه شهرداری قوت می‌بخشید و صندلی‌های شورای آینده را با تضمین کافی و تعداد بیشتر در اختیار آنها قرار می‌داد. مهمتر ازهمه حضور محمود رضا شیرازی در مجلس شورای اسلامی دورخیز رویایی اعضاء حامی او را برای مجلس بعدی به واقعیت نزدیک تر می‌کرد.

اما ناکامی شیرازی در رفتن به بهارستان از مسیر شهرداری آبادان و همچنین ردصلاحیت دوتن از نمایندگان فعلی مجلس همچنان که معادلات سیاسی _انتخاباتی شهر را تغییر داد ،مسیر حامیان و مخالفان شهردار را هم عوض کرد.

3 -

در کمتر از25 روز به برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ،بعضی از موافقان وحامیان صددرصد شهرداری ،زبان به گلایه گشوده اند. از عدم حضور شهردار در آبادان گلایه می کنند، از ناتمامی پروژه‌های کلنگ زده شهرداری شکایت دارند و مدام از عدم شفافیت مالی در مجموعه شهرداری سخن می‌گویند و با استفاده از کلید واژه‌هایی چون"افشاگری"یا"شبه روشنگری"سعی در تغییر وجلب افکار عمومی به خود دارند.

بعضی از مخالفین امروز ،همان‌هایی هستند که وقتی شجاع زویدات از صف موافقان شهردار به صف منتقدین پیوست او را متهم به ارایه اخبار غیر مستند و کذب کردند. منتقدین امروز اتفاقا همان‌هایی هستند که در قیچی زدن پروژه های شهردار و قدم زدن با ایشان در خیابان های آبادان و احوال پرسی با کسبه بازار،ب یشترین عکس ها را در رسانه ها از خود به جای گذاشتند و رسانه‌های منتقد را مرتبا متهم به سیاه نمایی می‌کردند.

اعتراض به توقف پروژه‌ها و عدم پاسخ‌گویی شهردار به اعضاء شورا و موضوعاتی  از این دست که به شکل سریالی در گروه های مختلف مجازی وبعضی از خبر گزاری ها نشر می شود ،چیزی نیست جز بازی تازه ایی (این بار)برای حذف کامل شیرازی از جهت دهی به بخشی از آراء مجلس آینده.

این که چه کسانی و با چه پشتوانه سیاسی به سراغ بعضی از کاندیداها رفته‌اند تا سبد رای مخالفان ومنتقدان شهرداررا پر کنند و از آن سو گروه‌های دورونزدیک به شهردار آبادان که برای جلب رضایت نمایندگان آینده؛ وگرفتن تضمین برای شیرازی در آینده احتمالی شهرداری آبادان یا منطقه آزاد اروند؛ برهیچ کس پوشیده نیست. دراین میان آنچه که برای موافقان دیروزی ومنتقدان امروزی شهردار از کم ترین اهمیت برخوردار است، شهری است به نام آبادان.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END