آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹

درخت چنار کیقباد دهدز، درخت زیتون ماریاب، کنار جارو هفتگل روستای جارو و رویشگاه طبیعی گل گاو زبان خوزستانی چهار اثر طبیعی خوزستان هستند که در فهرست آثار ملی جا گرفتند.

 درخت چنار کیقباد دهدز

درخت چنار کیقباد حدود چهار سده سن دارد. چنار کیقباد روستای قلعه سرد بالا دهدز واقع است. با توجه به سن بالا و تنه قطور و چتر بی‌نظیر درخت حایز اهمیت ثبت در فهرست اثار ملی شناخته شد. نام درخت در شاهنامه حکیم طوس هم آمده است «چنار سایه بان کیقبادم که سلم و تور و ایرج هست یادم». علاوه بر موارد پیش گفته این اثر طبیعی به گفته کارشناسان فن از نظر ژنتیک گیاهی ارزشمند است.

درخت زیتون ماریاب

درختی 700 ساله در دهدز منطقه ماریاب اصل بنا که تنه هفت و نیم متری آن متاسفانه از بین رفته و پاجوش‌های 200 تا 150 ساله در کنار آن موجود است. چتر بسیار پهن و زیبا و نوع برگ‌های متفاوت آن و تک بودن گونه آن در بین جنگل‌های بلوط این اثر را حایز اهمیت کرده است.

درخت کنار جارو هفتگل

تاج بسیار گسترده، قطر بزرگ منحصر بفرد و خاص بودن درخت کنار در منطقه از ویژگی‌های خاص اثر است و عمر آن حدود ۲۰۰ سال است. شکل ویژه تنه درخت، تاج گسترده، پاجوش‌های فراوان و ارزش ژنیتیکی بالا از موارد حایز اهمیت این درخت است.

رویشگاه طبیعی گل گاو زبان خوزستانی

رویشگاه طبیعی گل گاو زبان خوزستانی منطقه‌ای بکر با گونه‌‌های منحصربفرد است که از نظر ذخیره ژنتیکی گیاهی حایز اهمیت شناخته شده است.منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END