آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۵
جنجال‌آفرینی در شهرآورد بسکتبال خوزستان
شهرآورد بسکتبال خوزستان با وجود زیبایی و حساسیت‌های بسیار خود با حواشی ناخوشایندی همراه بود.

شهرآورد بسکتبال خوزستان با وجود زیبایی و حساسیت‌های بسیار خود با حواشی ناخوشایندی همراه بود.

شهرآورد بسکتبال کشور در حالی شامگاه دوشنبه به میزبانی آبادان برگزار شد که با شادی، اشک، حسرت و البته نگرانی‌های زیادی همراه بود.

این دیدار به‌دلیل وجود پخش زنده تلویزیونی با 95 دقیقه تأخیر نسبت به سایر بازی‌های این هفته در سالن 17 شهریور آبادان آغاز شد.

از حدود یک ساعت پیش از آغاز این دیدار، سالن مملو از هواداران‌ و گوشه‌ای از سالن نیز حدود 50 هوادار تیم پتروشیمی بندرامام اسکان یافتند و به تشویق تیم محبوب خود پرداختند، باقی سالن نیز در اختیار هواداران تیم نفت آبادان بود که در این روز از معدود دفعاتی بود که سالن 17 شهریور آبادان جای خالی نداشت.

بازی در حالی آغاز شد که برای علاقه‌مندان به تیم نفت آبادان هر لحظه اخبار خوبی به گوش می‌رسید و با هر امتیاز‌گیری بازیکنان پالایش نفت، موجی از شادی و هیجان در سالن به راه می‌افتاد و در مقابل تیم پتروشیمی نیز در پس گرفتن امتیازات، به‌شدت از سوی هواداران خود مورد تشویق قرار می‌گرفت و این روند تا اوایل کوارتر چهارم این دیدار ادامه داشت.

در کوارتر چهارم، در حالی که تیم نفت نبض میدان را از دست می‌داد، تصمیم داور مبنی بر‌ پرتاب آزاد به سود تیم پتروشیمی و آغاز مسابقه توسط این تیم موجی از اعتراض را در سالن به راه انداخت.

در همین بین پرتاب یک شی کوچک از سوی هواداران تیم نفت آبادان به یکی از بازیکنان پتروشیمی بندرامام برخورد کرد که با زمین خوردن این بازیکن، این حرکت از سوی تماشاگران آبادانی بزرگ‌نمایی تلقی شد و موجی از اعتراض به داور و بازیکن تیم پتروشیمی در سالن به راه افتاد.

پس‌ از این هواداران تیم پتروشیمی بندر امام اقدام به پاسخگویی به هواداران تیم میزبان کردند که در این میان، تکه‌های صندلی‌های شکسته جلب نظر می‌کرد.

موضوع با دخالت نیروی انتظامی شدت بیشتری گرفت و با از کنترل خارج شدن هواداران دو تیم، تماشاگران منصوب به پتروشیمی وارد زمین مسابقه شده که باعث توقف این مسابقه برای دقایقی شدند.

 

هواداران خشمگین آبادانی که عصبانی از تصمیمات داور و نتیجه به دشت آمده به نظر می‌آمدند، هر حرکتی از سوی هواداران پتروشیمی را پاسخ می‌گفتند و به‌همین شکل این تنش میان دو طرف ادامه یافت.

در نهایت در حالی که همچنان جنجال در سالن ادامه داشت این دیدار به پایان رسید، اما هواداران پتروشیمی با ورود به زمین مسابقه بر شدت تنش میان دو طرف افزودند.

این صحنه‌ها، تمام زیبایی این دیدار را تحت تأثیر خود قرارداد و در پایان نیز، گرچه هواداران آبادانی تیم خود را مورد تشویق قرار داند، اما با نارضایتی سالن را ترک کردند.

علاقه‌مندان تیم پتروشیمی تا آرام شدن اوضاع در سالن ماندند و به تشویق تیم خود و گرفتن عکس یادگاری با بسکتبالیست‌های پتروشیمی بندرامام پرداختند.

دبیر فدراسیون بسکتبال کشورمان در خصوص این دیدار و ادامه مسابقه در شرایطی که در کنار زمین تنش‌هایی میان تماشاگران در جریان بود اظهار کرد: به هر حال این تصمیم ناظر فدراسیون بوده و قطعاً وی تشخیص داده که این مسابقه با این شرایط قابل برگزاری است.

علی توفیق عنوان کرد: البته نیروی انتظامی تلاش خوبی در برقراری آرامش در سالن داشت و بازیکنان از حیطه معرکه به دور بودند. اما پس از این دیدار، متأسفانه کنترل تماشاگران از دست برگزارکنندگان مسابقه خارج شد.

دبیر فدراسیون بسکتبال تصریح کرد: این موضوع پیش از آغاز رقابت‌ها با مدیران باشگاه‌های مطرح و عنوان شد که برای تیم‌های خود مشوق‌هایی را مشخص و معرفی کنند تا آنها را به عنوان کنترل‌کننده تماشاگران بدانیم که از هرج‌ومرج جلوگیری کنند، ولی به این موضوع تا به امروز توجهی صورت نگرفته است و باشگاه‌های در این خصوص همکاری صورت نداده‌اند.

وی در خصوص نوع قضاوت داوران در این دیدار و درصد تأثیر این قضاوت بر ایجاد تنش میان تماشاگران به خبرنگار فارس گفت: به‌نظر من و به زعم کارشناسانی که در سالن حضور داشتند، قضاوت داوران مشکلی نداشت و آنان بازی را خوب کنترل کردند.

توفیق در پایان خاطرنشان کرد: بهتر است که هواداران خارج از این محدوده کنترل شوند تا مشکلات این‌چنینی برای بسکتبال رخ ندهد.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END