آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۹
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان عوامل طبیعی، انسان ساز و مصنوعی را از عوامل آلودگی هوای این شهرستان عنوان کرد و گفت:114 روز هوای آلوده طی شش ماه نخست سالجاری، تنفس را برای مردم این خطه سخت کرد.

سید احمد موسوی آزاد یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز هوای پاک، در دبیرستان شاهد 5 مهر افزود:بیشترین عامل آلودگی هوای آبادان گرد و خاک است که این مشکلات به دلیل دخالت انسان در طبیعت، خشکی تالاب ها، تغییر کاربری اراضی و ایجاد کانون های گرد و غبار در کشور های همسایه و کشور به وقوع پیوسته است.
موسوی آزاد به وجود 56 هزار هکتار اراضی بیابانی و تالابی در شهرستان آبادان اشاره کرد و بیان داشت:این زمین ها به دلیل بی توجهی و تامین نشدن حق آبه تالاب شادگان به کانون های گرد و غبار در اطراف شهر آبادان تبدیل شده است.
وی گفت:سال گذشته یکی از واحدهای آلاینده پالایشگاه آبادان به دلیل ایجاد آلودگی و انتشار گوگرد در شهر تعطیل شد که این واحد پس از بازسازی و استفاده از دانش فنی سال 2010 اروپا دوباره وارد چرخه تولید شد.
موسوی آزاد همچنین در سخنانش به نامگذاری 29 دی ماه تا پنجم بهمن ماه هر سال به عنوان هفته هوای پاک اشاره کرد و اظهار داشت:فعالیت واحدهای صنعتی و وجود صنایع نفتی بزرگ و کوچک در شهر و ناوگان حمل و نقل فرسوده بخصوص ناوگان حمل و نقل سنگین باعث از دیگر عوامل آلودگی هوای شهر آبادان است. 
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان با تاکید بر لزوم استفاده از توان سازمان ها و تشکل های مردم نهاد در شهر آبادان برای حفظ محیط زیست، افزود:فرهنگ و کارگروهی نقش مهمی در حفظ و نگهداری محیط زیست دارد.

تقدیر از شهردارن نمونه مدارس شهر آبادان و اجرای تواشیح از سوی گروه روشندلان اروند از دیگر برنامه های این مراسم بود.


منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END