آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۳
یادداشتی از آرش قلعه گلاب
این نقاط می توانند تکیه گاه برای کسانی باشند که از کانون قدرت در ایران دورند اما همچنان خود را به مرکز قدرت وفادار می دانند و با چنین رفتاری از سوی شورای نگهبان، احساس وفاداری خود را به مرکز قدرت از دست می هند.

رد صلاحیت و سرخوردگی

یکم: شاید اگر شورای نگهبان تا پیش از رد صلاحیت گسترده‌ی نامزدهای اصلاح طلب مجلس، به عواقب و تبعات این رد صلاحیت‌های گسترده می‌اندیشید، با امعان نظر بیشتری کارنامه‌ی کاری و شخصی نامزدهای اصلاح طلب را مورد بررسی قرار می‌داد. اصلاح طلبانی که بیشترشان، تا پیش از نامزد شدن مجدد برای انتخابات مجلس، یا در دوره‌های گذشته خود نماینده‌ی مجلس بوده اند و یا بخشی از بدنه‌ی اصلی حاکمیت در جمهوری اسلامی تلقی می شوند. به واقع، نمی‌توان باور کرد که شورای نگهبان اصلی ترین حامیان ساختار حکومت در ایران را؛ رد صلاحیت کرده و یا احراز صلاحیت ننموده است.

دوم: شورای نگهبان باید در نظر داشته باشد که این رد صلاحیت گسترده‌ی اصلاح طلبان و بیرون گذاشتن ایشان از دایره‌ی قدرت( دست کم در مقطعی) لزوما تبعاتش به منسوبین ساختار قدرت در ایرن کنونی بر نمی‌گردد و دایره‌ی شمول آن بسی فراتر از تصور این شوراست. به واقع، این گونه رفتار شورای نگهبان، تزریق بی‌اعتمادی به تمامی پیکره‌ی اجتماع و کشور ایران است، نه تنها وابستگان قدرت در ایران. چرا که این چنین رفتاری، جوانان و نسل دوراندیش علاقمند به استحاله در ساختار قدرت را، دچار نوعی واگرایی و بی میلی برای جذب به ساختار قدرت در ایران می نماید و جوانانی را که میل و تمایل ایشان بر همکاری با قدرت است، از آینده هراسان و بیمناک می گرداند.

  • سوم: البته باید متذکر شد که، این تنها علاقمندان به استحاله در قدرت نیستند که از این رفتار شورای نگهبان سرخورده می شوند! بلکه تابعین قدرت در ایران نیز، این چنین رفتارهایی را مغایر با اهداف و برنامه های خود می بینند و از این که به حول نقطه ای کور در قدرت بچرخند، هراسناک می شوند. نقطه ای که هر لحظه ممکن است از سوی شورای نگهبان پاک شود. این نقاط  می توانند تکیه گاه برای کسانی باشند که از کانون قدرت در ایران دورند اما همچنان خود را به مرکز قدرت وفادار می دانند و با چنین رفتاری از سوی شورای نگهبان، احساس وفاداری خود را به مرکز قدرت از دست می هند.

در آخر: به حتم، تنها این علاقمندان و تابعین به قدرت در ایران نیستند که خود را به نقطه‌ی مرکزی قدرت در ایران وفادار می‌بینند و در دایره‌ی بزرگ ملی، احساس همگرایی با تمام نقاط دیگر می‌نمایند. بلکه میلیون ها نقطه در این دایره هستند که به دور نقاطی به غیر از مرکز می گردند که با حذف این نقاط احساس می‌کنند که در این دایره سرگردانند و هویتی ندارند. نقاطی که ظاهرا شورای نگهبان قصد به پاک کردن شان از این دایره دارد!

 

 

 

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
1
کاملا درست می فرمایید
Histats.com START (standard) Histats.com END