آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۵۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
نشست «ترانه‌های آبی»، بررسی کارنامه‌ ادبی صمد طاهری، در حاشیه دهمین نمایشگاه استانی کتاب خوزستان، در سرای اهل قلم این نمایشگاه و با حضور احمد فریدمند؛ شاعر و پژوهشگر برگزار شد. 

احمد فریدمند ابتدا به معرفی صمد طاهری پرداخت و گفت: سال 1336، صمد طاهری در آبادان به دنیا آمد و از اوایل شکل‌گیری روحیه‌ ادبی در او، آثارش را در مطبوعات آبادان چاپ می‌کرد. درست است که او به همراه علی‌اکبر گوردرزی و یحیی هاشمی شعرهایش را در مجموعه‌ای مشترک به نام «قلب‌های کوچک شهر بزرگ» منتشر کرد، اما کار اصلی‌اش داستان‌نویسی است. داستان در ایران یک قالب مدرن و مقوله‌ای جدید است. 
 
فریدمند ادامه داد: صمد طاهری از سال 56 با سرودن شعر و نوشتن داستان، فعالیت ادبی‌اش را شروع می‌کند. سپس به دانشکده‌ هنرهای دراماتیک تهران وارد می‌شود. با ناصر زراعتی و هوشنگ گلشیری آشنا می‌شود و به جلسات داستان‌خوانی آن‌ها راه می‌یابد. در سال 63 که کتاب «هشت داستان» به همت و با مقدمه گلشیری منتشر می‌شود، او یکی از هشت نویسنده است. استاد صفدر تقی‌زاده در کتاب چندجلدی «داستان‌های کوتاه ایران و جهان» و کتاب قطور «سخن» از این نویسنده داستان‌هایی را آورده است.
 
این نویسنده و منتقد گفت: نسل‌بندی‌های بزرگان داستان ایران مرز و خط‌کشی مشخص ندارند؛ اما نظرم این است که جمال‌زاده، هدایت، بزرگ علوی و چوبک نسل اول‌اند و نسل دوم را ابراهیم گلستان، گلشیری، جلال آل احمد، سیمین دانشور، بهرام صادقی، میرصادقی، عدنان غریفی و ... تشکیل می‌دهند. سپس نسل سوم متعلق است به محمدرضا صفدری، یارعلی پورمقدم،صمد طاهری، بهرام حیدری و...
 
وی عنوان کرد: اولین مجموعه داستان کوتاه صمد طاهری «سنگ و سپر» نام دارد که در سال 79 و توسط انتشارات ماریه تهران منتشر شد که چند داستان شاخص دارد. «شکار شبانه» دومین مجموعه داستان اوست که مورد استقبال و توجه منتقدان قرار گرفته است که در سال 91 توسط انتشارات افراز به چاپ دوم رسید. آقای طاهری یک مجموعه داستان آماده انتشار دارد و یک رمان به نام «کلاغ» هم نوشته است.
 
در پایان نشست، صمد طاهری یکی از داستان‌های منتشرنشده‌ خود را برای حاضران خواند.        
Histats.com START (standard) Histats.com END