آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۸
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال رایزنی با بانک صادرات هستیم تا "کاراکارت" برای بازنشستگان کشوری نیز صادر شود، اظهار کرد: اعتباری که برای هر شخص در این طرح در نظر گرفته شده، چهار برابر حقوق دریافتی‌اش است.
احمد میدری در نشستی صمیمانه با جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش درباره کارت‌های اعتباری خرید کالا با بیان اینکه قصد داریم علاوه بر بازنشستگان تامین اجتماعی این امکان را برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری فراهم کنیم، اظهار کرد: از آنجا که بانک رفاه زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی است‌، توزیع کارت‌های اعتباری زودتر شروع شد. اما برای برقراری این امکان برای بازنشستگان کشوری بانک صادرات کمی تعلل می‌کند. تاکنون جلساتی با بانک صادرات برگزار کرده‌ایم اما، هنوز توافقات نهایی حاصل نشده است.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتبار «کاراکارت» برای کالاهای مصرفی بدون سود است و باید دو ماهه بازگردانده شود، اما اگر برای لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد، باید 12 ماهه و با سود 12 درصد بازگردانده شود.

میدری ادامه داد: بازنشستگان تامین اجتماعی در سایت سامانه رفاه ثبت نام و نزدیک‌ترین شعبه به محل سکونت‌شان را انتخاب می‌کنند. 10 تا 15 روز بعد پیامکی برای آنها ارسال می‌شود که براساس آن باید به شعبه مراجعه و فرم رضایت از کسر اقساط از حقوق را امضا کنند و سایر مراحل را انجام دهند. قرارداد کاراکارت با اغلب فروشگاه‌های تعاونی و زنجیره‌ای است و بازنشستگان این امکان را دارند که از کلیه اقلام فروشگاه با این کارت‌ها خرید کنند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از بازنشستگان درباره علت کاهش مبلغ کارت‌های اعتباری از 10 به 6 میلیون تومان گفت: این موضوع مربوط به طرحی است که بانک مرکزی اجرا می‌کند و از برنامه‌ای که ما داریم متفاوت است. بانک مرکزی به درخواست وزارت صنعت، 4000 میلیارد تومان برای کارت‌های اعتباری اختصاص داده و این کارت‌ها مختص کسانی است که در سال جاری ازدواج کردند، اما هنوز وام ازدواجشان را دریافت نکردند. این مبلغ برای هر زوج پنج میلیون تومان و شبیه وام ازدواج است. یک طرح دیگر هم مطرح است که قرار است اتحادیه اصناف آن را اجرا کند و هنوز جزئیات ارائه این کارت‌های اعتباری روشن نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه وزارت رفاه‌، نوعی تضمین پرداخت برای فروشگاه‌ها را ایجاد کرده است، گفت: وقتی اقساط به صورت اتوماتیک از حقوق کسر می‌شود، فروشگاه‌ها با اطمینان خاطر خدمت ارائه می‌دهند.

میدری در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص بالا بودن سود این کارت‌ها و امکان کاهش آن، اظهار کرد: در سطح استان‌ها دست فروشگاه‌ها باز است تا اگر این امکان برایشان فراهم بود، بتوانند با سود کمتر و شرایط بهتر به بازنشستگان خدمت ارائه کنند. به عنوان مثال فروشگاه‌های فرهنگیان اعلام کرده بود که اگر شرایط فراهم شود می‌توانند بدون سود کالاهایی را در اختیار بازنشستگان قرار دهند. این طرح یک ابزار رفاهی و به تدریج امکان توسعه و گسترش آن وجود دارد.

وی درباره سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای "کاراکارت" گفت: این مبلغ چهار برابر دریافتی هر فرد است به عنوان مثال بازنشسته‌ای که یک میلیون و 500 هزار تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند، می‌تواند تا سقف شش میلیون تومان با کارت‌های اعتباری خرید کند.

  در ادامه این نشست پویان‌فر، نماینده‌ بازنشستگان آموزش و پرورش از استان اصفهان با بیان اینکه مسائل و مشکلات ما بازنشستگان را درون آموزش و پرورش پاسخگو نیستند و معمولا عنوان می‌کنند که وزارت رفاه مسائل ما را باید حل کنند، گفت: از وزیر رفاه انتظار داریم به بازنشستگان بیشتر توجه کنند. متاسفانه توجه وزارت رفاه بیشتر به بازنشستگان تامین اجتماعی معطوف است و کمتر به دغدغه‌های بازنشستگان کشوری پرداخته می‌شود.

وی ادامه داد: یک مجموعه یک میلیون و 250 هزار نفری هستیم که وضعیت ما خوب نیست و میانگین دریافتی ما حدود یک میلیون و 200 هزار تومان است. این در شرایطی است که گفته می‌شود حداقل هزینه زندگی در کلان شهرها سه میلیون تومان است. از مدیر عامل صندوق بازنشستگی هم خواسته‌ایم حداقل حقوق ما را به خط فقر برساند.

  در پایان این نشست این بازنشستگان نامه‌ای را امضا کردند که در آن خواسته شده بود وزیر رفاه دستور دهد تا زمینه دریافت کاراکارت برای بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری نیز فراهم گردد.

آبادان وخرمشهر ازجمله شهرهایی هستند که طرح کاراکارت به صورت آزمایشی در آنها اجرا می شود.

منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END