آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۲
گشایش دهمین نمايشگاه بزرگ کتاب خوزستان؛
دهمين نمايشگاه بزرگ کتاب خوزستان چهارشنبه (30 دی 94) در محل نمایشگاه‌های دایمی بین‌المللی اهواز با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استاني گشايش يافت. در این مراسم از مسعود علامه‌زاده، رضا فريدوني، سعيد مدنيان به عنوان مروجان برگزیده در حوزه کتاب و کتابخوانی قدردانی شد

به گزارش ايسنا ـ منطقه خوزستان ـ آيت‌الله سيدعلي شفيعي، نماينده خوزستان در مجلس خبرگان رهبري بيان کرد: اهميت کتاب به قدري است که خداوند متعال قرآن را به عنوان کتاب معرفي مي‌کند و آن را کتاب الله مي‌خواند و همين بر اهميت کتاب کفايت مي‌کند. تعداد دفعاتي که کلمه کتاب در قرآن آمده است نشان از اهميت کتاب دارد. امروزه همه چيز از مد افتاده به جز قرآن و کتاب. تاريخ کتاب تمام نمي‌شود و هميشه جوابگو است.

وی بيان کرد: ضرورت کتاب تا آن جا است که اگر در طراحي دکوراسیون جايي براي قفسه کتاب اختصاص داده نشود آن دکور ناقص است.

شفیعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در اهميت کتاب گفت: مقام معظم رهبري فرموده‌اند که کتاب بايد در دسترس همه باشد و کتابخواني بايد در همه جا رخنه کند. همچنين ويکتور هوگو درباره کتاب مي‌گويد هيچ کتابي نيست که به يک بار خواندن نیارزد.

او با بيان اين که بايد در خواندن کتاب‌ها دقت کرد ادامه داد: ما به عنوان مسلمان بينش اسلامي داريم. در فقه عنواني براي کتاب داريم که از آن با نام کتاب‌هاي ضاله ياد مي‌کنند؛ کتاب‌هايي که گمراه کننده هستند.

نماينده خوزستان در مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طلايه‌دار برگزاري نمايشگاه‌هاي کتاب است و بايد اين امکان را فراهم آورد تا همه به کتاب دسترسي داشته باشند. نمايشگاه‌هايي که در گوشه و کنار کشور گشايش مي‌یابند عام‌المنغعه باشند.

وي ادامه داد: گمان نمي‌کنم کسي از کتاب خواندن خوشش نيايد. کتاب چيز خوبي است اگر خواننده با روش‌هاي مطالعه آشنايي داشته باشد.

سپس عباس صالحي، معاون فرهنگي وزیر ارشاد، گفت: استان خوزستان چه قبل و چه بعد از اسلام ريشه‌اي قديمي در تمدن دارد. استان خوزستان فقط به خاطر نفت، كشاورزي و رودهاي بزرگ با تعابير طلاي سياه، طلای سفيد و طلای سبز شناخته شده نيست بلکه در هشت سال دفاع مقدس طلاي ديگري به نام طلاي سرخ به آن‌ها اضافه شده است.

وي ادامه داد: استان خوزستان از تنوع قومي بسيار زياد و پيشينه عظيمي در حوزه دين و مذهب برخوردار است و سرزمين مفاخر ادبي به شمار مي‌‌آيد.

صالحي بیان کرد: برگزاري نمايشگاه‌هاي كتاب استاني از سال ٧١ در كشور آغاز شده و اين اتفاق ٢٣ سال در جريان است. حال در اين مقطع بايد به خود برگرديم و اين مساله را آسيب‌شناسي كنيم.

وي با اشاره به اين که امروز نمايشگاه‌هاي استاني كتاب بعد از 23 سال به سيصدمين دوره خود رسيده‌اند اظهار کرد: اولين فرصتي كه نمايشگاه‌هاي استاني ايجاد مي‌كنند اين است كه ويتريني براي افراد متكثر را فراهم می‌آورند.

او اضافه کرد: از انقلاب اسلامی تا آبان ماه سال جاري يک ميليون كتاب و در 9 ماهه اول سال جاري 50 هزار كتاب به چاپ رسيده است.

معاون فرهنگي وزیر ارشاد با بیان این که نمايشگاه فرصتي براي ديده شدن است توضيح داد: در دولت جديد ٦٨ نمايشگاه استاني با حدود یک ميليون و 500 عنوان کتاب برگزار شد.

او با اشاره به کارکردهاي برگزاري نمايشگاه‌هاي کتاب استاني گفت: نمايشگاه‌هاي استاني محلي براي حضور ناشران متکثر، متنوع و به ويژه ناشران شهرستاني است. در نمايشگاه‌هاي استاني فرصت ارتباط ناشر و مخاطب به خوبي فراهم مي‌شود.

صالحی خاطرنشان کرد: کارکرد ديگر نمايشگاه‌هاي استاني کتاب اقتصاد نشر است. در سه سال گذشته بر حسب آماري که اعلام شده ميزان فروش نمايشگاه‌هاي استاني 15 ميليارد تومان بوده است.

وی بيان کرد: از دیگر فرصت‌های نمايشگاه‌هاي استاني می‌توان به تخفيف در دسترسي مخاطب به کتاب و توجه به عدالت توزيع در فضاي عرصه کتاب اشاره کرد.

معاون فرهنگي وزیر ارشاد ادامه داد: تاکنون سيستان و بلوچستان با برگزاري 16 دوره نمايشگاه رتبه اول، ياسوج با 15 دوره نمايشگاه رتبه دوم و کرمان با 14  دوره برگزاري نمايشگاه رتبه سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

او تصريح کرد: برنامه‌هاي جنبي و حاشيه‌اي نمايشگاه آن هم به صورت ويژه با محوريت کتاب فرصتی محسوب مي‌شود تا در طول يک هفته برگزاري نمايشگاه گفت‌وگو راجع به کتاب پديد آيد .

صالحی افزود: در مجموع تا‌کنون نمايشگاه‌ها فضاهاي خوب و مغتنمي را در استان به وجود آورده‌اند اما بايد براي ارتقاي نمايشگاه کتاب فکری کرد و حضور ناشران خوب و کتاب‌هاي کيفي را در نمايشگاه جدي‌تر گرفت. اقداماتي صورت گرفته اما راضي‌کننده نيست.

وی تاکيد کرد: ناشران قوي بايد در نمايشگاه ها بهتر ديده شوند و اين احساس دست ندهد که کتاب‌هاي انباري به نمايشگاه هاي استاني ورود پيدا مي‌کنند. حضور ناشران حرفه اي  با کتابهاي تازه منشر شده دغدغه درستي است.

معاون فرهنگي وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: نمايشگاه‌هاي استاني فقط نقش مُسکن دارند وگرنه کار دایمی و اصلی را کتاب‌فروشي‌ها انجام مي‌دهند. بايد مراکز ثابت فروش و ارایه کتاب در استان‌ها تقويت و فعال‌تر شوند.

او با بيان اين که نمايشگاه کتاب استاني بايد فرصتي را براي کتابخوان‌هاي واقعي بسازد اضافه کرد: در نمايشگاه‌هاي کتاب، کتاب‌هاي عمومي بايد جدي‌تر گرفته شوند. منظور از کتاب‌هاي عمومي کتاب‌هاي است که مطالعه آن‌ها آزاد است نه کتاب‌هاي درسي، کمک درسي يا دانشگاهي.

در ادامه فرج‌الله خبير، معاون سياسي اجتماعي استاندار خوزستان، گفت: مفتخريم در دولت تدبير و اميد که  2 سال از آن مي‌گذرد سومين نمايشگاه کتاب را برگزار کنيم. برگزاري نمايشگاه فرصتي مغتنم است تا همه ناشران، تازه‌هاي نشرشان را در معرض ديد قرار دهند.

او با بيان اين که برگزاري نمايشگاه فضايي است تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند تصريح کرد: تلاش کنيم تا فرزندانمان با کتاب انس بگيرند و  ضريب کتابخواني افزايش پيدا کند. فرزندان امروز آينده‌سازان فرداي کشور هستند.

خبير درباره انتخاب اهواز به عنوان پايتخت کتاب ایران خاطرنشان کرد: نهادهاي مردمي و سمن‌ها تلاش‌هاي بسياري در اين زمينه انجام دادند. فعاليت تشکل‌هاي مردم‌نهاد از جمله ويژگي‌هايي بود که موجب شد اهواز به عنوان پايتخت کتاب انتخاب شود. مشارکت تشکل‌هاي مردم‌نهاد بسيار ارزشمند بود.

وي افزود: بعد از انتخاب اهواز به عنوان پايتخت کتاب اتفاقات سازنده‌اي در شهر اهواز افتاد. هر چه اين رويدادها بيشتر شود طبيعتا ميل به کتابخواني نيز افزايش مي‌یابد.

معاون سياسي اجتماعي استاندار خوزستان گفت: طبق آمارهايي که ارايه شده در يک سال گذشته فروش کتاب بسيار خوب بوده است.

او با اشاره به برنامه نذر کتاب در ماه محرم در اهواز توسط انجمن‌هاي مردم‌نهاد اظهار کرد: اين اتفاقات بسيار قابل توجه بوده‌اند که توسط انجمن‌هاي مردم‌نهاد انجام شدند. اميدوارم اهواز به عنوان پايتخت کتاب ايران دستاوردهاي مثبت و سازنده‌اي در اين حوزه داشته باشد.

همايون قنواتي، مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان، نیز اظهار کرد: اميدوارم در هفته‌اي که نمايشگاه برقرار است تبادل انديشه و گفت‌وگو در حوزه فرهنگ و ادب با توجه به برنامه‌هاي جانبي و حضور ناشران معتبر صورت پذيرد و به جرياني در استان تبديل شود.

او ادامه داد: در دوره قبل فضاي قابل توجهي در حوزه نقد، رونمايي و تجليل از کتاب و نويسندگان انجام شد. در اين امر نه تنها ارگان‌هاي دولتي بلکه انجمن‌هاي دولتي و سمن‌ها بسيار  فعال بودند و  فعاليت در حوزه کتابخواني را در سطح بالايي انجام دادند.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان افزود: حضور انجمن‌هاي مردم‌نهاد در ترويج کتاب و کتابخواني استان از اتفاقات بسيار مهمي است که در استان نهادينه شده است.

او با اشاره به افزايش توليد کتاب در استان توصيح داد: از ديگر اتفاقات مهم در حوزه کتاب ارتقاي رتبه توليد کتاب در استان از 21 به 10 بود.

قنواتي خاطرنشان کرد: تشکيل هيات نظارت بر کتاب در استان خوزستان علاوه بر کمک به توليد کتاب در استان موجب مي‌شود تا کتاب‌هايي که مي‌بايست به تهران بروند در استان مرحله نظارت بر آن‌ها انجام شود.

وی تصريح کرد: امسال نسبت به دوره قبل فضاي نمايشگاهي 2 هزار متر افزايش يافت و به پنج هزار متر رسيد. همچنين 430 ناشر استاني و کشوري در نمايشگاه حضور دارند و 18 ناشر بين‌المللي در حوزه توليد کتاب‌هاي عربي که مي‌توانند نيازهاي مردم را در این زمینه برطرف کند به نمايشگاه آمده‌اند.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان گفت: 56 هزار عنوان کتاب در نمايشگاه معرفي مي‌شود که نسبت به دوره قبل ميزان آن بسيار قابل توجه است.

در پایان از مسعود علامه‌زاده، رضا فريدوني، سعيد مدنيان به عنوان مروجان برگزیده در حوزه کتاب و کتابخوانی قدردانی شد

Histats.com START (standard) Histats.com END