آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۴۸۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۴
جریان شناسی آینده
ماندانا صادقی(سردبیر)-از خردادی که همراه با جمعی از روزنامه نگاران ونویسندگان وبازیگران تیاتر آبادان به خیابان امیری آمدیم تا دست خالی برای رسیدن مردی به پاستور تراکت پخش کنیم وفریاد بزنیم اصلاحات ،دیر زمانی نمی گذرد
ماندانا صادقی(سردبیر)-از خردادی که همراه با جمعی از روزنامه نگاران ونویسندگان وبازیگران تیاتر آبادان به خیابان امیری آمدیم تا دست خالی برای رسیدن مردی به پاستور تراکت پخش کنیم وفریاد بزنیم اصلاحات ،دیر زمانی نمی گذرد .به عنوان نویسنده وروزنامه نگار وشهروند مسولیت پذیری که در تمام دوره های گذشته انتخابات ریاست جمهوری در ستاد نامزدهای اصلاح طلب ایستاده بودم ،حسن روحانی آن روز انتخاب اصلی من نبود.همان طور که انتخاب اصلی سیاست گذاران جریان اصلاحات هم نبود.اما ارسیدن به حسن روحانی به عنوان بهترین گزینه در آن شرایط خاص سرنوشت ساز نشان دهنده عقلانیت وآینده نگری اصلاح طلبانی بود که باتیز هوشی رئیس جمهوری را راهی پاستور کردند که نام دولتش امروزه از مرز شعار گذشته است .مردی که با زنده کردن دیپلماسی نا قص دولت گذشته ،سطح امیدواری به تدبیرهایش را چنان گسترش داد که بی گمان امید آینده را به ایمان آینده پیوند خواهد زد.بعد از گذشت سال های سخت ،بالاخره اصلاح طلبان سبب ساز پیروزی دیگری در خرداد شدند.اما این پیروزی چگونه میسر شد؟آینده نگری وگام نهادن دوباره در مسیر عقلانیت سرنوشت آن چند روز نفس گیر مانده به پایان انتخابات را چنان تغییر داد ،که خرداد 92برای همیشه به فصلی خواندی از کتاب تاریخ معاصر سیاسی اجتماعی بدل شد.فصلی که می تواند برای همیشه قابل قرائت باشد.
امروز اگر ما شاهد شکست پروژه های سیاسی ضد منافع ملی تمامیت خواهان توسط خرد گروهی از اصلاح طلبان که قائل به پیروزی از مسیر صندوق های رای بودند ،هستیم.نتیجه تصمیم به موقع وآگاهانه آن روزهای گرم خرداد یم.چرا که همواره براین عقیده ام که خواست واراده مردم در خردادهای این سرزمین اتفاقی نیست.
هرچند قبل وبعد از پایان این پیروزی اصلاح طلبان بارها وبارها اعلام کردند که به دنبال سهم خواهی از بدنه قدرت نیستند درکوششی همه جانبه سعی خودرا در حمایت از دولت تدبیر وامید به کار بستند.
اصلاح طلبان در خرداد 92باحضور گسترده در کارزار انتخابات ریاست جمهوری وهمبستگی عاقلانه با جریان اعتدال رقیبانی چون جبهه پایداری را دچار سردرگمی سیاسی کردندودر بهار سیاسی که ماه گذشته رقم زدند ،با حضور گسترده چهره های منتخبشان برای ثبت نام در انتخابات مجلس ،بازهم تلاش کردند که سطح مشارکت را با استفاده از توانمندی هایشان(کاندیداتوری)باهدف عقب راندن جریان تند رو افزایش دهند.
هرچند ردصلاحیت های گسترده در کشور متاسفانه حض حضور دوباره مردم درصحنه سیاسی را تلخ کرد،اما این پایان کار نیست .وظیفه اصلاح طلبان در حمایت از دولت تدبیر وامید در این برهه از تاریخ نه تنها به پایان نرسیده است بلکه چند برابر شده است.اصلاح طلبان باید وظیفه بیدار کردن رای های خاموش وناامید را مسولانه به عهده بگیرندوبالگو پذیری از وظیفه مندی داوطلبان جبهه های نبرد تا هفتم اسفند بی وقفه از دموکراسی خواهی مردمی محافظت کنند.چراکه اصلاحات مقصد نیست،مسیر است.
" جبهه متحد مدنی "
 اصلاحات در این سرزمین عمری بیش از صد سال دارد وبارها وبارها از آزمون های صعب گذشته است .شکست خورده وگاهی که پیروزمندانه برمسند نشسته است در پی بی احتیاطی های سیاسی دستاوردهای با ارزش خودرا از دست داده است.بااین همه اصلاح طلبان وتغییر خواهان در این سرزمین هیچ گاه لباس عافیت طلبی به تن نکرده اند .
بی گمان برای ما که در همه شرایط پرچم اصلاح طلبی را به دوش کشیده ایم در شرایط امروز هم نباید از زیر بار مسولیت شانه خالی کنیم وبه بهای رفتن به بهارستان ازروش ومنش اصلاح طلبی کناره گیری کنیم.
اگر امروز مطالبات حدااکثری از مسیر ثبت نام وتایید صلاحیت ها امکان پذیر نیست ،این پیشامد نباید به بسته بودن همه راه ها وافتادن در بن بست سیاسی تلقی گردد.حضور حداکثری در پای صندوق های رای وعقب زدن ودور نگه داشتن چهره های متصل به جریان تند رو وبی عقبه وضد تغییر ،تنها امکان حضور دوباره مادرصحنه انتخابات با همان شناسنامه اصلاح طلبی است.
ما به عنوان مردمی که با رای دادن ( فقط رای دادن ) حماسه ی دوم خرداد را رقم زدیم هدف هایی داریم که برای رسیدن به آن اهداف نا چار از کم کردن هزینه هاییم حتی اگر این هزینه ها مانند رد صلاحیت های گسترده باشد ، ما باز هم باید تاب و تحمل اینگونه تحریم های سیاسی را داشته باشیم .
برای کسب پیروزی در رقابت سیاسی پیش رو ( با همین ابزارهای حداقلی ) راهکارهای متنوع و متعددی وجود دارد . انتخاب راه و روشی که بتواند با کمترین هزینه ، بیشترین سود آوری را برای مناقع ملی و دولت امروز داشته باشد، و معرفی آن به جامعه امروز یکی از کارهای مهم نیروهای فکری و فرهنگی ست .
یکی از این شیوه های قابل اجرا که توسط همین نیروهای فکری می تواند به عنوان راه برون رفت از وضعیت امروز مد نظر قرار گیرد ایجاد " جبهه ی متحد مدنی  " است .
جامعه ی مدنی ، شعار و هدف بسیار خوبی بود که متاسفانه در گیر و دارهای سیاسی بعد از خرداد هفتادو شش و چانه زنی های مکرر ( و گاه بی فایده و بی اثر ) برای کسب قدرت و سهم خواهی از دولت اصلاحات ، به مرور بدست فراموشی رفت و بعنوان یک امکان موثر جهت توسعه ی سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی هیچگاه از آن بخوبی استفاده نشد .
ما برای رسیدن به پیروزی به اهرم های فشار نیاز نداریم بلکه میتوانیم با ایجاد " جبهه متحد مدنی " و رابطه ی اندام وار با بدنه ی اجتماع های کوچک فراموش شده در پی بازسازی تاریخی خودمان برای به ثمر رسیدن قدرت مردمی باشیم امروز اتخاذ رفتارهای منطقی ، عقلانی و آرام و بدور از خشونت و یا لجاجت سیاسی بعنوان یک مشی مدنی ، میتواند اهداف بر زمین مانده ی اصلاح طلبان را از مسیر مردم دوباره احیاء کند .
امروز وظیفه کنشگران اجتماعی ، تقویت اعتماد عمومی با هدف پیروزی از مسیر حضور موثر در کارزارهای انتخاباتی مجلس آینده است پرهیز از هرچه بیشتر رادیکال کردن موضوع رد صلاحیت ها ، و در مقابل تلاش برای تقویت اراده های دموکراسی خواهانه ، بازگشت به لایه های زیرین اجتماع و حمایت از پایگاه های صنفی جزو مسئولیت مدنی کسانی ست که میخواهند با بکار بستن روش های مسالمت آمیز و صلح جویانه ، جنبش اصلاحی جامعه ایران را زنده نگه دارد .
ایجاد " جبهه متحد مدنی " یک شعار نیست یک ظرفیت است . اعتقاد راسخ داشته ام که برای کمک به گسترش و پایداری فرهنگ سیاسی دموکراتیک نمیتوان منتظر رسیدن شرایط مطلوب ماند بلکه تغییر این شرایط برای رسیدن به یک باور دموکراسی طلبی باید تبدیل به خواست و مطالبه ی همه آحاد ملت گردد . ایجاد " جبهه متحد مدنی " در روزگار ما فقط با ایستادگی و حضور کنشمند در جامعه تحقق میابد و تحقق جبهه متحد مدنی رویا نیست بلکه امکانی ست که می تواند پیکره ی اجتماع را برای وحدت مدنی از امروز تا فرداهای دور به حرکت در بیاورد .

 


 

 

 

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مدیر عامل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۵
0
0
پیشنهاد بسیار خوبی است ولی در وهله اول باید نهادهای مدنی را ایجاد و با برنامه های مدون حرکت نمود ،و اگر امکان دارد در مورد نهادهای مدنی و اجتماعی شهر آبادان گزارشی ارائه نماید
با تشکر فراوان
www.khuzestanclub.org
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
0
جبهه متحد مدنی همیشه بهترین گزینه بوده وهست اما وقتی حریف بادر اختیارداشتن تمام ابزارهای اعمال قدرت چه قانونی وچه به صورت حرکتهای به اصطلاح خودجوش ومردمی ...مدام این همبستگی واتحاد را میشکند چه امیدی به این رویه هست . به نظر من این یک نوع انفعال طلبی وبه عبارتی عافیت طلبیست. نباید درمقابل ردصلاحیتها کوتاه آمد
حریف ضعف شما را فهمیده وآنهم ترس شماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
0
0
به نظر بنده باید کسانی به مجلس خبرگان راه پیدا کنند لیاقت وقبول رهبری فرزانه را داشته باشند
Histats.com START (standard) Histats.com END