آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۲۰۴
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۵
گفتگو باغلامرضا فیروزی

غلامرضافيروزي از چهره‌هاي فعال جريان اصلاحات در آبادان است، وی را بايد جزء سابقون سياسي و اجتماعي آبادان و خوزستان به حساب آورد كه از روزهاي ابتداي جنگ تا امروز در پالايشگاه آبادان و بعدتر جريان‌هاي اجتماعي سياسي منطقه دخيل بوده‌اند، او در دوره اول استانداري مقتدايي معاونت برنامه ریزی و اداری مالی ايشان را در استان برعهده داشت، همچنين مدتي رئيس شوراي شهر آبادان بود و براي استانداري بوشهر نيز زماني گزينه اصلي وزارت كشور به حساب مي‌آمد، اما اكثر عمر كاري فيروزي در پالايشگاه آبادان بوده، با توجه به نقشي كه او در همگرايي جريان‌هاي اصلاح‌طلب آبادان دارد در خصوص شرايط و طيف‌هاي مختلف اصلاح‌طلبي در منطقه و نقدهایی و شبهاتی که در خصوص فعالیت ایشان وجود دارد با او به گفتگو نشسته‌ايم.

غلامرضا فیروزی یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح میان جریان‌های اصلاح‌طلب آبادان است.

*

غلامرضا فیروزی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب آبادان گفت: در مورد در موضوع اجماع نظر با جریان‌های اصلاح‌طلب استان باید عزت آبادان حفظ شود، بعضی به دنبال مرکزگرایی و دور زدن هستند و تلاش می‌کنند نام‌های خودشان را به ما تحمیل کنند، اما ما اعتقاد داریم تصمیم‌ها برای انتخابات آتی در آبادان باید گرفته شوند.

فیروزی به خبرنگار فیدوس در خصوص وضعیت همگرایی جریان‌های اصلی اصلاح‌طلب گفت: در خصوص همگرايي جريان‌هاي اصلاح‌طلب در آبادان مدت‌ها است ما در حال برگزاري جلسات و انجام كارهايي هستيم، قرار بوده اين گروه‌ها طي جلساتي كه گفتيم در نهايت بر روي نام سه نفر در آبادان توافق كنند و آن را به مردم پس از تائيد صلاحيت‌ها معرفي كنند، به نحوي كه همين سه نفر به استان و تهران معرفي شوند، اما مشخصاً از تهران افرادي به اين مجموعه معرفي مي‌شدند كه اين موضوع باعث تشتت آراء ميان افراد مي‌شد و ما به نتيجه نمي‌رسيديم، و اين موضوع مسكوت مي‌ماند، در حال حاضر هم گام‌هاي رو به جلويي برداشته شده و هرچند توافق نهايي حاصل نشده است و عده‌اي تمكين نمي‌كنند و تلاش دارند خود را از جاي ديگري به مجموعه آبادان تحميل كنند، اما شرايط براي اينكه پس از تائيد صلاحيت‌ها اين توافق در آبادان بانظر جريان‌هاي اصلي اصلاح‌طلب انجام شود فراهم است. ضمن آنكه باتوجه به شرايط كشور اين بحث هم مطرح است كه جريان‌هاي اصلاح‌طلب با اصولگرايان معتدل به توافق برسند. اصلاح‌طلبان در آبادان هم قصد اعتلاف با اصولگرايان معتدل را دارند. البته ما نبايد با كساني اعتلاف كنيم كه اعتقادي به اصلاحات ندارند به نحوي كه براي اصل ان جريان مشكلي ايجاد شود.

ایشان در خصوص احتمال اعتلاف این جریان‌ها با چهره‌هایی مانند سید حسن دهدشتی نماینده فعلی آبادان اضافه کردند: من به عنوان يك شخص آقاي دهدشتي نماينده فعلي مردم آبادان را با توجه به سلامت ايشان و تلاش‌هايش براي كشور و شهرستان؛ يكي از نيروهاي مناسب جريان اصولگرا براي اعتلاف مي‌دانم، هرچند انتقادهايي هم به بعضي مسائل مطرح شده توسط ايشان داريم، اما در مجموع ايشان انسان سالم و قابل اعتمادي هستند.

این چهره‌ی شناخته شده جریان اصلاحات که خود یکی از کاندیداهای احتمالی این جریان در انتخابات دور آینده مجلس شورای اسلامی هستند، پیرامون لزوم اجماعی فراگیر میان اصلاح طلبان گفت: ما يك تجربه‌اي در انتخابات‌هاي گذشته داريم كه بسيار تلخ بود، آن تجربه پراكنده عمل كردن بود كه باعث شكست جريان‌هاي اصلاح‌طلب در كشور شد، در اين دوره‌هم اگر نتوانيم واقعيت‌هاي سياسي كشور را درست درك كنيم و به اجماعي فراگير برسيم، بي‌شك شكست مي‌خوريم، اين موضوع لازم موفقيت اصلاحات در كشور، استان و شهرستان است.

او همچنین در خصوص دلیل  خصوص عدم حضور چهره‌هاي فعال سياسي آبادان در جمع مشورتي اصلاح‌طلبان  استان خوزستان توضیح داد:نكته‌اي هست كه بايد در نظر گرفت، چند ماه قبل باتوجه به گلايه آقاي كيانووش‌راد بعضي دوستانمان به اهواز رفتند و جلسه‌اي با ايشان داشتند، ايشان گفتند ما به هم نزديك هستيم، اما بعد حركت ديگري كردند و نتيجه چيز ديگري شد، در تهران هم كار ديگري انجام دادند و عملاً نيروهاي فعال سياسي آبادان را در استان قيچي كردند، اينكه ما اول خودمان را در نظر بگيريم خيلي بد است، يعني مبتني بر تمايلات شخصي خودمان عمل كنيم نه آنچه توافق كرده‌ايم، يك بار هم به اين دليل شكست خورده‌ايم همانطور كه اشاره كردم. امروز هم متاسفانه وقتي صحبت از كار سياسي مي‌شود، بعضي مجدداً همينطور عمل مي‌كنند.

ایشان در مورد تلا‌های نیروهای سیاسی آبادان برای اجماع با جریان‌های همسو سیاسی خوزستان در اهواز گفتند:ما خيلي تلاش كرديم كه با نيروهاي استان به اجماع برسيم، حتي همانطور كه گفتم پيش قدم هم شديم، اما يك جايي ديگر عزت آبادان به ما اجازه نمي‌دهد بيش از اين اصرار كنيم، آنها هيچ قدم روشني براي اينكه بتوانيم اين موضوع را به نتيجه برسانيم بر نداشتند، يك جور حس مركز گرايي در اين دوستان هست كه جازه نمي‌دهد جايگاه واقعي آبادان را ببينند.در بحث اصلاح‌طلبي و اصولگرايي اگر آبادان و خرمشهر را در نظر نگيريم مردم ضرر مي‌كنند، به نظر من آنچه بايد اولويت اصلي باشد اين است كه جوانان و مردم از كانديداهاي اصلاح‌طلب و جريان‌ها برنامه‌بخواهند، ما بايد براي تغيير شرايط فعلي برنامه مدون و روشني داشته باشيم،

غلامرضا فیروزی در خصوص موضوع زادبو‌گرایی که این روزهای در خوزستان مطرح است اشاره کردند: در موضوع زادبوم گرايي، بايد بگويم خوشبختانه در آبادان ما تا امرروز با توجه به حضور اقوام مختلف و مهاجران از نقاط مختلف ايران، بيشتر متكي بر اتحاد ميان اقوام بوده‌ايم، و زادبوم گرايي اينجا مطرح نبوده، توجه همه به انتخاب‌هايي است كه مشكل مردم را حل كند، این که ما به مسئله اقوام فکر کنیم و آن را مبنای انتخاب قرار دهیم منجر به نتیجه کارساز به خصوص در شهرستان‌هایی با تنوع قومیتی مثل آبادان نمی‌شود.

ایشان در خصوص پیش‌بینی تائید صلاحیت افراد اضافه کردند: در خصوص تائيد صلاحيت‌ها باتوجه به شرايط آبادان بعيد است رد صلاحيت گسترده‌اي ميان چهره‌هاي اصلاح‌طلب انجام شود، به اين دليل كه آن مرزبندي ها كه در كشور و استان وجود دارد، اينجا كمرنگ‌تر است، در آبادان همه چهره‌هاي اصلي از افراد انقلابي و متدين هستند و مورد اعتماد مردم و نظام مي‌باشند. در واقع همانطور كه اشاره كردم يكي از پتانسيل‌هاي شهرستان اين است كه در آن مرز بندي ميان اصلاح‌طلب و اصولگرا آنقدر پررنگ نيست، و اينها به هم نزديك هستند.

همچنین فیروزی پیرامون برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات خبرگان رهبری گفت: در موضوع انتخابات خبرگان رهبري هم ما تلاش‌هايي كرده‌ايم، البته انتخابات خبرگان بسيار حساس است و كار در آن از انتخابات مجلس سخت تر است، اما به هر حال ما با روحانيون معتدل و صاحب جايگاه در خصوص اين موضوع صحبت‌هايي داشته‌ايم كه انشاالله به زودي نتايج آن هم مشخص مي‌شود.

این چهره اصلاح‌طلب پیرامون دلایل نبود هماهنگی در دعوت از چهره‌های سیاسی در آبادان با استان، گفتند: يكي از دلايلي كه اتفاق نظر ميان نيروهاي سياسي استان سخت شكل مي‌گيرد يا در دقايق نهايي اتفاق مي‌افتد اين است كه استان به دنبال قيوميت است و آبادان را پس مي‌زند، ما اما برنامه‌هاي خودمان را متکي بر توانمندي‌ها و چهره‌هايي كه در منطقه داريم پيش مي‌بريم، روشن است برنامه‌هاي تبليغي اصلاح‌طلبان در آبادان تلاش شده متكي بر ظرفيت‌های منطقه هم باشد به خصوص در دعوت از چهره‌ها، ما پارسال براي مراسم سالگرد آیت الله جمي از حجت‌‌الاسلام سيد حسن خميني دعوت كرديم، خيلي هم تاثير و بازتاب داشت حضور ايشان در آبادان، امسال هم از  حجت‌الاسلام ناطق نوري براي اين مراسم دعوت كرده‌ايم كه خوب حضور ايشان در اين شرايط در آبادان مي‌تواند خيلي تاثيرگذار باشد.

 

 

انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
همشهري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۵
0
3
ائتلاف صحیح است نه اعتلاف!
جليل حصراوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۷
0
0
ما نمی دانیم آبادان اصلاح طلب سال ۸۸ که در فتنه در روز ماه محرم دارد و یا این افراد از اصلاح طلبان معتدل می باشند که دولت تدبیر و امید راه تشکیل داده اند این سوال از آقای فیروزه و مهندس مقتدایی استاندار استان خوزستان می باشید تکلیف ما راه مشخص کنید شاید فیدوس این سوال و نظر مرا منتشر نکنید و جواب از این دو فرد محترم که وزارت نغتی هم هستند و من هم بازنشسته وزارت نفت می باشم و جواب و نظر این برادران را هم منتشر کنید .
انتقاد به شورای اصلاح طلبان خوزستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
0
0
لطفا این پیام را به اطلاع شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان استان خوزستان برسانید.

چرا اصلاح طلبان استان خوزستان در انتخابات خبرگان منفعل عمل میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اصلاح طلبان در دوره قبل حتی یک کاندیدای اختصاصی در این استان نداشتند.

کمی دور اندیش تر اصلاح طلبان عمل کنند.

اهمیت خبرگان رهبری از انتخابات رئیس جمهوری و مجلس بالاتر است.

شما اصلاح طلبان وقتی روحانیون مستقل و معتدل را برای انتخابات خبرگان به استانهای خودتان نمی آورید معلوم است در انتخابات مجلس هم در استانتان به مشکل برخواهید خورد.چون دیگر روحانی سرشناسی ندارید که در استانتان از شما در مواقع تایید صلاحیت ها حمایت کند.

کمی با تدبیر عمل کنید و خبرگان را دست کم نگیرید.

اصلاح طلبان نباید فراموش کنند اولین استانی که در تمام انتخابات رئیس جمهوری کاندیدای اصلاح طلبان سفر انتخاباتی اش را از آنجا شروع کرده استان خوزستان بوده و پایگاه اصلی اصلاح طلبان در کشور غیر از تهران و یزد باید خوزستان دانست.

اصلاح طلبان تلاش کنند کاندیدای بیشتری به این استان بفرستند و حتی به علت ازدحام کاندیدای اصلاح طلب و اصولگرای میانه رو در استان تهران برخی کاندیدها را به این استان دعوت کنید تا افراد بیشتری از اصلاح طلبان و روحانیون مستقل و اصولگرایان میانه رو به مجلس خبرگان ورود کنند.

همه کاندیدهای اصلاح طلب و اصولگرای میانه رو را به این استان دعوت کنید چه کاندیدا اصلاح طلب باشد یا مستقل یا اصولگرای میانه رو شما باید فکر تمام ظرفیت 6 نمایندگی استان در خبرگان باشید.پس شکننده و نصف ظرفیت نشانه ضعف و شکست است.

ظرفیت اصولگرایان میانه رو و روحانیون مستقل را دست کم نگیرید.هر چه باشد اصولگرای میانه رو بهتر از تندرو است.
یه آبودانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
0
2
سلام. اصلاحطلبان مدام به عنوان رحم اجاره ای از جریان ها و قومیتها استفاده میکنن. نمونه ش همین سایت اروندپرس که میخواست یه موجی راه بندازه ولی وقتی دید تیرش به سنگ خورد، اونجا رو هم داد به یه عده بیخاصیت دیگه!
آبادان امروز هم حرفایی واسه گفتن داشت که با آبروریزی مدیرمسوول فراریش و فیلترشدنش راه به جایی نبرد!
عصرآبادان هم با اختلاف بین عواملش و دو سه شقه شدنش یه جریان دیگه به وجود آورده.
واقعاً نمیدونیم دیگه بایستی تو این شهر به کی اعتماد کنیم!
بازم دم خانم صادقی اینا گرم که از این جریانات کثیف دامانشونو پاک نگه داشتن.
abadanman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
0
با سلام و ادب و احترام. متاسفانه سالهاست که در بر این پاشنه میچرخد! و سیاسیون شهرمان در تلاش هستند تا آبادان را به سبک و سیاق آنچه که در تهران جریان دارد، اداره کنند. این شهر از هردوجناح ضربه خورده، چه اصلاحطلبش و چه اصولگرایش. حالا مسائل قومی و قبیله ای هم به کنار! وقتی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی هم ریزش دارد و هم رویش، چرا باید کسانی دوباره به میدان بیایند که سالهاست امتحان خود را پس داده اند؟! همه زحماتشان هم مأجور و محفوظ است انشاءالله.
ولی لازم است که یک فکر جدید و یک تفکّر جدید و با نیازسنجی جدید وارد بشود...
comifufs
|
United States
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
0
0
20
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
0
0
باسلام.
من تعجب میکنم از اقای فیروزی که چرا در این همه مطالب مهم که فرمودند هیچ اشاره ای به کاندید مطرح و قوی دکتر اقبالی اشاره ای نکردند.چرا که همه ما دانشگاهیان ابادان شاهد زحمات بی دریغ ایشان برای ابادان بودیم در حالیکه هیچ مسیولیتی در قبال شهر نداشتند و از ما مردم هم هیچ سواستفاده و رای نداشتند فقط به واسطه عرق و تعصب به ابادان و جوانان چه خدمت بزرگی کردند.
به هر حال ایشان از شخصیتهایی است که بدون پا گذاشتن روی شانه های مردم، شخصا سمت ملی داشتند و وفاداری اش را به وطن ثابت کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
0
0
باسلام.
من تعجب میکنم از اقای فیروزی که چرا در این همه مطالب مهم که فرمودند هیچ اشاره ای به کاندید مطرح و قوی دکتر اقبالی اشاره ای نکردند.چرا که همه ما دانشگاهیان ابادان شاهد زحمات بی دریغ ایشان برای ابادان بودیم در حالیکه هیچ مسیولیتی در قبال شهر نداشتند و از ما مردم هم هیچ سواستفاده و رای نداشتند فقط به واسطه عرق و تعصب به ابادان و جوانان چه خدمت بزرگی کردند.
به هر حال ایشان از شخصیتهایی است که بدون پا گذاشتن روی شانه های مردم، شخصا سمت ملی داشتند و وفاداری اش را به وطن ثابت کرده است.
کورش مستوفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
0
0
با ذرود ! اگر کانال تلگرامی ندارید که بیدرنگ ایجاد کنید ولی اگر دارید به همشهریان آبادانی ، اصلاع رسانی کنید . از دیدگاه ها و سخنرانی های نامزدها ، گزیده هایی را بنویسید تا بدانیم اندر فضایل مدعیان نمایندگی ، چه چیز بدست خواهد آمد و چه چیز از دست خواهد رفت . با سپاس
Histats.com START (standard) Histats.com END