آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۹
داوود عزیززاده، نوازنده، آهنگ ساز و تنظیم کننده ی خوزستانی، در خانواده ای اهل موسیقی رشد کرد و بزرگ شد . پدرش خواننده، نوازنده و محقق موسیقی ایرانی و محلی بود و از این رو، وی با یک پشتوانه ی شنیداری قوی شروع به نواختن ساز کرد. عزیززاده کارشناس موسیقی از دانشگاه گیلان است و 25 سال است که ساز می نوازد

سارا ممبینی: وقتی  انگشتانش روی پرده های ساز حرکت می کند  سپیده می دمد و نور می ریزد روی سیم های سه تار و درخشان ترشان می کند  ، صدای سازش که اوج می گیرد بالِ خیال  بلندت می کند و  می بَردَت به دنیایی که پر از طنین روح بخش نُت هاست ...

 

داوود عزیززاده، نوازنده، آهنگ ساز و تنظیم کننده ی خوزستانی، در خانواده ای اهل  موسیقی رشد کرد و بزرگ شد . پدرش خواننده، نوازنده و محقق موسیقی ایرانی و محلی بود و از این رو، وی با یک پشتوانه ی شنیداری قوی شروع به نواختن ساز کرد. عزیززاده کارشناس موسیقی از دانشگاه گیلان است و 25 سال است که ساز می نوازد و در سه بخش تولید اثر، تدریس و برگزاری کنسرت مشغول فعالیت است. وی شاگردان زیادی را پرورش داده است و در کنــسرواتوار تهران (مدرسه ی عالی موسیقی) نیزتدریس داشته است و چندین گروه موسیقی را سرپرستی کرده که از این گروه ها می توان به "ساز و نوا، تاریانا  و هزار دستان" اشاره کرد. وی تاکنون در کنسرت های زیادی ساز نواخته و 29 اجرا نیز با استاد بهمن علاءالدین داشته است. به بهانه ی برگزاری کنسرت "در کـــــوچه سار شب" که آخر این هفته در اهواز برگزار می شود گفتگویی با داوود عزیز زاده  آهنگساز وسرپرست گروه، انجام داده ایم که در پی می آید.

  

استاد! از کنسرت " در کوچه سار شب " بگویید. شامل چه قطعاتی است و چه کسانی در این کنسرت با شما هستند؟  

·        من از کودکی به کارون علاقه داشتم و همیشه در کتاب جغرافیای مدرسه می خواندم که رودخانه ی کارون پر آب ترین رودخانه ی  کشور است و به سبب علاقه ی کودکی ام یک آهنگ بی کلام برای کارون ساخته ام که در این کنسرت اجرا می شود و در این آهنگ با قطره قطره ی آبهای کارون سفر می کنیم از سرچشمه تا زمانی که به دریا می پیوندد و این قطعه را تقدیم می کنم به همه ی کسانی که با کارون بزرگ شدند، به کارون عشق می ورزند و امروز نگرانش هستند. علاوه بر آن در این کنسرت تصنیف موج بر اساس شعر " رفتن رسیدن است "  از  "  قیصر امین پور" اجرا می شود. همچنین  زخمه ای به   یاد استاد لطفی می نوازم که ایشان یکی از الگوهای بنده در نوازندگی بوده اند . در این کنسرت سعی کرده ام آهنگسازی به صورتی انجام شود که موسیقی   در خدمت القاء  بهتر فضای شعر باشد.

در  در این کنسرت برای اولین بار یک گروه بومی اهوازی در کنار"وحید تاج"  یک خواننده ی رده ی عالی آواز قرار گرفته اند و تمامی آهنگ هایی که در این کنسرت اجرا می شوند اختصاصی است. همچنین در این کنسرت هومان رومی: کمانچه، علی رضایی: نی، فرشید توکلی:تنبک، ابراهیم نداف: بم تار، جواد رضایی: تار و آرش بهداروندان، سنتور باس می نوازند. همچنین  تشکر خاص می کنم از بهنام کوراوند، مسئول انجمن موسیقی اهواز که در برگزاری این کنسرت همکاری صمیمانه ای با ما داشتند.

هنرموسیقی چه نقشی در زندگی افراد دارد؟  

   شنیدن موسیقی سبب لطافت بخشیدن به روح می شود و آن را صیقل می دهد. گوش دادن به موسیقی حس تنفر را از بین می برند. کسانی که موسیقی گوش می دهند عشق و زیبایی را دوست دارند. موسیقی زبان ناگفته هاست. من ساز می زنم تا احساسی را که نمی توانم با زبان و کلام و قلم و رنگ بیان کنم با هنر ترکیب صداها ابراز کنم و این نوع بیان می تواند اثر بخش و تاثیر گذار باشد.

در جامعه ی ما به موسیقی چقدر بها داده می شود؟  

متاسفانه در جامعه ی ما چون از موسیقی تعریف مشخصی وجود ندارد همه ی انواع موسیقی به یک چشم دیده می شود و این ظلمی است در حق موسیقی های شامخ، اصیل و فرهنگی. ولی با این حال مردم قدر موسیقی اصیل را می دانند و به آن ارج می نهند.

 به عنوان یک هنرمند چه انتظاری از مسوولین برای ایجاد یک تعریف مشخص از موسیقی  دارید؟  

 انتظاری که می رود این است که بیش از پیش به سمت ضابطه مند شدن قوانین موسیقی در سه بخش تولید آثار، تدریس موسیقی و کنسرت گذاری ها حرکت کنیم و قوانین را برای همه یکسان بدانیم.

·        آقای عزیز زاده  بعد از کنسل شدن  کنسرت آقای وحید تاج در یزد، هم اکنون چشم ها به کنسرت اهواز دوخته شده است، چرا جلوی آن کنسرت گرفته شد؟

 آن اتفاق فقط یک سوء تفاهم بود و آقای وحید تاج شخصیتی است که به هیچ وجه وارد حوزه ی مسائل سیاسی نمی شود و فقط سرگرم  کار موسیقی و خوانندگی است.

·        با تشکر از شما و آروزی موفقیت در برگزاری کنسرت " در کوچه سار شــب".  

 

Histats.com START (standard) Histats.com END