آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۰۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
نوع عملکردها و بازتاب تغییر در شش‌ماهی که از اعلام گسترش محدوده زاد اروند می‌گذرد، مردم را نگران کرده، بازده حضور مدیران منطقه در این شش‌ماه بیشتر در نصب بنرها و تبلیغات و اضافه شدن به ابهام مردم و استفاده دلالان بخش املاک و بعضی افراد سوء استفاده‌گر در بخش‌های دیگر خلاصه می‌شود، جوانان آبادان و خرمشهر همچنان بیکارند و و ثمری از درخت منطقه آزاد اروند بر زمین خانه ایشان ننشسته است.

داریوش معمار- نوع عملکردها و بازتاب تغییر در شش‌ماهی که از اعلام گسترش محدوده زاد اروند می‌گذرد، مردم را نگران کرده، بازده حضور مدیران منطقه در این شش‌ماه بیشتر در نصب بنرها و تبلیغات و اضافه شدن به ابهام مردم و استفاده دلالان بخش املاک و بعضی افراد سوء استفاده‌گر در بخش‌های دیگر خلاصه می‌شود، جوانان آبادان و خرمشهر همچنان بیکارند و و ثمری از درخت منطقه آزاد اروند بر زمین خانه ایشان ننشسته است. 

 

مهر،: ماه بنر و تبلیغ و کانال یکطرفه ارتباط با مدیرعامل منطقه آزاد 

مهر از راه می‌رسد با پایان شش‌ماه نخست سال 93 همچنان از متن مدیریت منطقه آزاد بجز وعده‌ها و گزارش‌های صادراتی چیزی که نشان از عواید عمومی و مردمی داشته باشد، به چشم نمی‌آید.

با فرارسیدن هفته دفاع مقدس در صد اخبار همچنان اعلام کلنگ زنی‌ها قرار دارد، حضور مدیرعامل منطقه آزاد اروند بیشتر در سخنرانی‌هایی پیرامون وعده‌های آینده نمود دارد، در این روزها خبر قرار گرفتن بودجه‌ای در مسیر آموزش و پروش باز هم به حجم وعده‌ها اضافه می‌شود، در سطح شهرستان به وفور بنرهای تبلیغی منطقه آزاد چشم مخاطبان را نوازش می‌دهد، سایت منطقه آزاد خبر از استقبال کم نظیر از اولین نشست مشترک صاحبان سرمایه و صنایع با سازمان منطقه آزاد اروند در امارات متحده عربی می‌دهد، اما در ماه‌های بعد همچنان انتظارات در خصوص ایجاد چشمگیر رونق و اشتغال برای بیکاران و افراد ضعیف جامعه آبادان به چشم نمی‌آید، در عوض اجاره مسکن و گرانی کمر شکن است.

خبر تردد خودروها در تمام خوزستان و مخالفت مسئولان کشوری، مقاومت استاندار و همه حواشی آن از انتهای مهرماه مبدل به خبر روز رسانه‌ها در همه کشور می‌شود، منطقه آزاد و مدیر عامل آن در این خصوص به طور کامل سکوت می‌کنند، این سکوت در کنار تبلیغات پخش یک فیلم یا برگزاری یک نشت، مردم منطقه را عصبی و نگران کرده، مهرماه ماه نگرانی مردم آبادان و خرمشهر است، مدیر عامل منطقه آزاد بجز کانال یکطرفه گزارش وعده‌هاو برنامه‌ها کانال ارتباط مستقیمی با مردم ندارد، زمانی مردی که همه معتقد بودند حضورش با توجه به علاقه‌مندی و سوابقش، برای آبادان و خرمشهر کلید حل مشکلات است، این روزها سخت‌ترین انتقادها را متحمل می‌شود، در بخش اقتصادی منطقه آزاد متهم به کم کاری و بی‌اثر بودن تلاش‌هایش شده در بخش فرهنگی نمایشی بودن فعالیت‌ها محل انتقاد است، در توسعه اجتماعی هم مردم نتایج مصوبه بهمن ماه دولت را بجز در گرانی‌ها احساس نکرده‌اند.

 

آبان: بی‌رونق اما خبر سرمایه گذاری چینی‌ها 

خبر آبان ماه سرمایه‌گذاری 30 میلیون دلاری چینی‌ها در منطقه آزاد است، اما از بکارگماری نیروی انسانی یا تزریق بخشی از این مبلغ به اقتصاد روزانه مردم به اشکال پیراسرمایه‌گذاری در بخش خدمات به چشم نمی‌آید. پیش از این هم حضور چینی‌ها و افتتاح بازاری برای آنها جز اجناس بنجل و درجه چندم چیزی نصیب مردم نکرده بود. 

 

آذر: نخستین میزبانی جهانی منطقه آزاد، ماه وعده‌های فراوان 

دیدار مدیر عامل منطقه آزاد اروند و اعضای شورای اسلامی شهرستان آبادان در ابتدای آذرماه حامل دو وعده تازه است ساماندهی فرودگاه آبادان و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، مدتی بعد با اعلام مبلغ در نظر گرفته شده برای نوسازی ناوگان صدای انتقاد بعضی نمایندگان شهرسشتان بلند می‌شود، آقای زمانی هیچ پاسخی نمی‌دهد، مدیرعامل همچنان فقط وعده می‌دهد و سکوت می‌کند.

برگزاری اولین دوره رقابت های کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان در منطقه آزاد اروند خبری مهم با بازتاب جهانی است، این برنامه نیز با توجه به ضعف‌های زیرساختی در بخش ورزش در عین حال که نشاط عمومی ایجاد می‌کند، حواشی فراوانی هم دارد، مراسم اختتامیه و نوع ازدحام مسئولان در زمان گرفتن عکس کنار سکوی قهرمانی بخش مهم حاشیه‌های این برنامه است.

حضور نمایندگان انجمن ایران و اتریش در منطقه آزاد اروند، سفر مهندس ترکان به منطقه آزاد اروند، سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در منطقه آزاد اروند، اعلام رشد ۱۴۷ درصدی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند و سخنرانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند بعد از بیش از شش‌ماه در جمع مسئولان و مدیران استانی خبر از تاثیر انتقادها بر ایشان دارد، اعلام تقدم بازسازی اقتصادی بر بازسازی فیزیکی در منطقه آزاد اروند، به منزله تلاش‌ها مسئولان منطقه آزاد برای کم اثر کردن انتقادها از چشمگیر نبودن تلاش این سازمان به نسبت تحولات و تغییرات تورمی منطقه در شرایط موجود شهرستان است، از سوی دیگر سخنان زمانی نشان از اراده جدی او در استقلال از شرایط مدیریتی استان دارد.

آذر ماه با اعلام حکم انتصاب دبیر شورای تامیین منطقه آزاد اروند به پایان رسید، حاج ابراهیم عچرش پیش از این مشاور عالی مدیر عامل و مدیر حوزه اهواز منطقه آزاد اروند بود، از ابتدای سال تا این تاریخ کلیه انتصاب‌ها در منطقه آزاد اروند از مدیران باسابقه خوزستان و ساکن اهواز انجام شده است. 

 

دی: انتقاد صریح نمایندگان از عملکرد منطقه آزاد، مشکل کجاست!؟ 

دی ماه، حضور معاون اول رئیس جمهور در منطقه آزاد اروند به همراهی هیئت دولتی عالی‌رتبه آغاز شد، اعلام شروع نهضت آسفالت در آبادان که شهریور ماه نیز جزء وعده مسئولان منطقه آزاد اروند بود، به همراه جشن بزرگ وحدت از اخبار مهم منطقه آزاد است، این روزها مهمترین فعالیت اجتماعی مدیر عامل نشست با معلولان است. در همین ماه یکی از نمایندگان مجلس اعلام طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند را رسانه‌ای می‌کند که به جای مدیر عامل، قائم مقام او در سایت منطقه آزاد به آن پاسخ می‌دهد.

ابتدای بهمن ماه قائم مقام منطقه آزاد در بخشی از صحبت‌های مدعی شد: منطقه آزاد اروند در یکسال گذشته بیش از ۱۷۰ درصد رشد سرمایه‌گذاری داشته و ارزش صادرات غیر نفتی آن،  بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار بوده که این موضوع در کل مناطق آزاد کشور مزیتی منحصر به فرد و عملکردی موفق محسوب می شود.

کعبی در بخشی دیگر افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون علی رغم عدم دریافت بودجه سنواتی از دولت، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و از همه مهمتر مجمع دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور، به طور مستقل کلیه موارد مربوط به منطقه آزاد اروند را مورد ارزیابی قرار داده و بر نحوه عملکرد مجموعه نظارت کامل داشته اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ما در تلاش هستیم با برگرداندن نشاط اجتماعی به مردم آبادان و خرمشهر، امید بخشی و تدبیر در امور، شرایط زندگی با نشاط و توام با آرامش را جهت رونق هرچه بیشتر منطقه فراهم آوریم. و بر این باور و اعتقاد هستیم که اتفاقات خوب را باید به مردم گفت، شاید آنها همه کار های خوب ما را نبینند و بر نمایندگان محترم است که به عنوان حلقه اتصال بین ما و مردم، این فعالیت ها و عملکرد را انعکاس تا باعث نشاط و دلگرمی مردم شوند .پس از گفته‌های قائم مقام در نیمه بهمن ماه اولین جلسه کمیته برنامه ریزی راهبردی منطقه آزاد اروند تشکیل شد. 

بهمن: جشنواره و نمایش نشاط در منطقه آزاد اروند 

بهمن، ماه جشنواره‌ و نمایش‌هاست؛ حضور کاروان هنرمندان به مناسبت پیروزی انقلاب در منطقه آزاد اروند جهت بازدید، برگزاری سومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه در اروند همه و همه در حالی با بنرها و تبلیغات کاغذی و بنری در منطقه و استان و کشور منعکس می‌شود که مدیرعامل عملاً به عنوان مدعوی ساده حاضر در این برنامه‌هاست و هیچ کس پاسخگو نیست چطور در شهری که بیش از یکسال است تنها سینمای فعال آن به دلیل نداشتن یک دستگاه پخش نیمه تعطیل است و دو سینمای بازسازی شده آن متروک است، جشنواره‌ای را در یک سالن آمفی‌تاتر با هزینه‌هایی بالا برگزار می‌کنند. با تمام تلاش‌های فرهنگی مدیران منطقه آزاد مدیریت فرهنگی ای منطقه در معرض انتقادهایی قرار دارد که مدیر عامل هم از آن بی‌نصیب نمی‌ماند. عده‌ای منطقه آزاد را تشبیه به حیاط خلوت، قلک و غیره کرده‌اند و مردم منطقه در این میان مانند روزهای اول سال و روزهای نخست اعلام گسترش محدوده منطقه آزاد خوشحال نیستند، انتقاد نمایندگان منطقه نیز به بهانه‌های مختلف در بهمن ماه شدت می گیرد. در حجم رفت و آمد مشاوران و مدیران فرهنگی، مردم حاشیه‌ها و مناطق فقیر نشین شهرستان جز گرانی و بنرها هیچ از این شور و نشاط درک نمی‌کنند، برنامه‌ها حامل روشنگری که نشان از تعلق خاطر مدیران منطقه آزاد به مشکلات عمومی مردم و کمبودهای زیرساختی باشد نیست، وقتی مدیری اعلام می کند که یک سالن آمفی تاتر را تبدیل به سینما می‌کنیم، آه از نهاد مردم بر‌می‌آید، سه سینما برای نبود دستگاه پخش تعطیل است، آن وقت آقای مسئول در برابر میهمانان ملی خبر از این تحول بزرگ می‌دهد، کارها بیشتر شبیه ظاهر سازی و نمایش کار است. 

اسفند رسید، از رویاهای فروردین خبری نیست!

ابتدای اسفند مشاور رئیس جمهور در سفر خود به منطقه آزاد اروند گفت: واحدهای تولید و صنعتی به سمت و سوی تولیدات صادراتی حرکت کنند، این اعلام و گفتگوها نشان از تلاش مدیران مناطق آزاد برای حمایت از مدیرعامل فعلی برابر انتقادها دارد، اینبار مسئولیت کلنگ زنی با اکبر ترکان است، به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد اروند، اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور و هیئت همراه کلنگ پروژه تعریض مسیر مواصلاتی در آبادان را به زمین زد.

کمتر از دو هفته پس از حضور ترکان در منطقه آزاد و دفاع از نوع عملکرد مدیر عامل در خوزستان، مدیرعامل منطقه آزاد در تهران برای دفاع از عملکرد خود نشست ویژه خبری تدارک می‌بیند که بازتاب آن در مطبوعات خوزستان که نزدیک به شش ماه در انتظار برگزاری چنین برنامه‌ای در خوزستان برای شفاف شدن وضعیت منطقه آزاد هستند، انتقادهایی جدی از مدیرعامل است. در روزهای پایانی اسفند خبر ممنوعیت تردد خودروهای بالای 2500cc در خارج از محدوده منطقه آزاد اروند، ناتوانی منطقه آزاد در پرداخت هزینه شام مدعوبین جشنواره اروند و ارسال فاکتور شام از سوی پالایشگاه به دفتر نماینده مردم آبادان، انتقاد وزیر از تبدیل شدن منطقه به شهرک کالاهای قاچاق، همچنان منطقه آزاد را در مرکز توجه منتقدان و سئوالات بی شمار مردم قرار داده است.

Histats.com START (standard) Histats.com END