آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۰۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۵

فیدوس: پرویز نسیم احتمالا آخرین بازمانده موسیقی بندری محلی و فولکلوریک در شهر آبادان است که همچنان به این هنر می پردازد. هرچند در چند سال اخیر فعالیت او به اقتضای زمانه ی نامهربان با موسیقی بندری کمرنگ شده اما همچنان باانگیزه است و برای ساخت آهنگ های جدید تلاش می کند. او به تازگی یک وبلاگ شخصی به نام "آوای بندری –نسیم" راه اندازی کرده که برخی آهنگ ها و عکس های خود را با دوستداران موسیقی بندری محلی آبادان به اشتراک می گذارد. (این وبلاگ را اینجا ببنید). پرویز نسیم در نوروز سال 94 برای اجرای چند آهنگ از سوی شبکه سوم سیما دعوت شده است. یکی از دوستان پرویز نسیم که خود از پیشکسوتان موسیقی سنتی در آبادان به شمار می رود مطلبی درباره این خواننده قدیمی نوشته و برای فیدوس ارسال کرده  که در ذیل می خوانید.  

 ****

 

محمد حسین قنبرزاده (بهبهانی): استاد پرویز نسیم (شاه تولا) قبل ازانقلاب کار خوانندگی خود را با همـکاری جمع از هنرمندان  پیشکسوت موسیقی  آبادان که ذیلاً به ذکر نام بسیاری ازاین عزیزان می پردازیم، شروع کرده و تاکنون هم علیرغم  مصائب و مشکلات زندگی،  باشور و شعف فراوانی به ادامه کار موسیقی همت نموده و مطلب بسیار قابل توجه آنست که اکثرترانه های بندری ایشان بسیار متنوع و بعضاً به سبک  ملی و انقلابـی هم اجرا شده است از صدا و سیمای مرکز آبادان و سایر شبکه های  مختلف استانی کشور بخش می گردد.

 استاد نسیم از ابتدای دوران جوانی ضمن انجام فعالیت های هنری، به حرفه خیاطـی (دوخت شلوار مردانه) تا کنون  اشتغال داشته  و در حال حاضر هم  محل کسب ایشان آبادان ، احمد آباد خیابان ولایت 4 اروسیه  یکی از بهترین خیاط های آبادان می باشند . شایان ذکر است  با وجود آنکه آقای نسـیم اشتیاق و تمایل فراوانـی نسبت  به ادامه و گسترده کردن دامنه  فعالیت هنـری خود را دارند، اما متأسفانه شخصاً بدلیل نداشتن هیچگونه  پشتوانه مالی مبنی تأمین  هزینه های آهنگ سازی ترانه های جدیدتر موجب رکود  فعالیت های هنری ایشان شده  است. 

اما این شخصیت هنـری از بین هنرمندان پیشکسوت ارجمـند  موسیقی بومی آبادان  علاوه برداشتن صدای بسیار فوق العاده زیبا و دلنشین ، توانسته با  اخلاقی بسیارنیکو  بویژه تواضع و  بی ریا  و حسن معاشرت ایشان، جایگاه والایی بین  مخاطبان و  علاقه مندان و دوستان خویش پیدا کند.
و همچنین از دیگر مهمترین مزیت ها بارز فعالیت های هنری استاد نسیم آنست که ایشان  علاوه بر  خوانندگی، سـرودن اشـعار محلی  و کار ترانه سرائی به سبک محلی، انقلابی و ملی وآهنگ های ساخته شده ،توسط خودشان بوده که از جمله ازآثار برجسته استاد را می توان بشرح ذیل نام برد:
الف. آهنگ معروف اجرای  قدیمی قبل از انقلاب مانند: شـهلا / صنوبر/ دل بی کینه/  تو که چشمات خماره / دلیجان دلیجان / گل برای دلبرم می برم (شعر: نسیم، خواننده: رضا عظیمی) / دست طلائی پاطلائی / ما دوتا رفیقم و زاغلو (با صدای مشترک با آقای کاویانی )  و ترانه های فهیمه  و عید نوروز و سایر ترانه های دیگر... .  
 

 

ب. آهنگ های اجرای جدید بندری و انقلابی و ملی  که مهمترین آنها مانند : همه سربازیم / شهر آبادان / عهدی که بستیم / جاشو / ناخدا / ماهیگیر / گل حسرت و گنجینه راز / غریب آشنا و ایران ایران را می توان نام برد. 

عکس: وبلاگ آوای بندری - نسیم

علی ای حال درخاتمه عرض حال بنده بعنوان یک رفیق و دوست دیرینه  با استاد نسیم  و همچنین بعنوان یک شهروند آبادانی علاقمند به کار موسیقی و علاقمند به اهمیت حفظ و صیانت از فرهنگ  موسیقی فولکور بندری آبادان آشنا کردن جوانان هنرمند نسل امروز و انتقال این امانت به جوانان نسل آینده، افتخار دارم که حسب تعهد اخلاقی و انسانی احساس وظیفه و تکلیف، از محضر بزرگان و اساتید ارجمند  موسسه ی هنرمندان کشور و همچنین از سروران گرامی  واحد موسیقی صدا وسیما مرکز آبادان جناب آقایان داود سعدیان و حیات داودی  و همچنین  کلیه دوستان و همکاران  بزرگوار  موسیقی  آبادان اعم از آهنگ سازان  و نوازنندگان  و چه ترانه سرا   انتظار دارم  به پاس تجلیل و تکریم و قدردانی از استاد نسیم بعنوان یکی از هنرمندان  پیشکسوت در عرصه فرهنگ  موسیقی محلی که  سالهای متمادی زحمات زیادی را تا کنون متحمل شده اند، دست  همیاری و برادری داده از هرگونه مساعدت وحمایت های همه جانبه بمنظور تداوم و  ترویج و اعـتلای  هنر موسیقی بومی آبادان نسبت به  این شخصیت و هنرمند گرامی استاد نسیم، دریغ نفرمایند. از جمله:

1-  قرار گرفتن تحت پوشش کامل خدمات بهداشت و درمان رایگان 

2-  همکاری لازم مبنی بر تمهیداتی مناسب  جهت آهنگ سازی ترانه های جدید و تکمیل کردن بسیاری از آهنگ های نیمه تمام ایشان با همکاری  سازمان صدا و سیما آبادان  و ترانه سرایان و آهنگ سازان محترم خوب آبادانی . 

3 - از همه مهمتر با توجه به کهولت سن هنرمندان محترم  پیشکسوت موسیقی آبادان، موضوع تقاضای  بیمه و  بازنشستگی و برخورداری از داشتن مستمری از واجبات و ضروریات است، حقیر از دست اندرکاران دلسوز و متهعد تمنی دارم  به نحوی خداپسندانه این گونه مسائل بسار مهم و حیاتی را  تحت بررسی و  رسیدگی  مقتضی  قرار بدهند.  

در خاتمه  از خداوند منان برای کلیه ی هنرمندان گرامی سراسر کشور پهناور ایران و علامندان و مخاطبان عزیز و دوستان و آشنایان گرامی، آرزوی بهروزی و موفقیت و شادمانی دارم.  

نام پیشکوتان ارجمند موسیقی بندری آبادان آقایان:

پرویز نسیم/ علی عارف /  بهمن رضوی / نارنجی /  فرهاد / صادق بهبهانی / اسماعیل پور صفر / کاویانی /رضا عظیمی / گلنوازان / رضا زاده / زغیمی / جمال / احمد خزائی / مسعود احمدی / رشیدی / محمد حیدرپور / شادروان حسن جهان / محمود جهان / مجید فرهنگ / غزلباش / یاسین / جهانبخش مهموری / کرم بیگی / خداداد کاظمی /حسن مهدوی / داود سعدیان (صدابردار)/ حیات داودیان (صدابردار)/ زنده یاد  شاپور میلانی و صمد پیوند و محمد حقیقی و مهدی عبادی نیا و سایر هنرمندان دیگر.   

پرویز نسیم در کنار مولف

Histats.com START (standard) Histats.com END