آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۳۰۰۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۴
تعطیل نکنید، تاسیس پیشکش
از زمان تاسیس منطقه آزاد اروند تا امروز آنچه قسمت آبادان شده تعطیل شدن و نیمه کاره ماندن و تخریب سالن‌های موجود سینما، از بین رفتن مجتمع‌های فرهنگی و نیمه کاره ماندن بازسازی و نوسازی آنها و...

فیدوس-در اخبار آمده آقای حمید فرخ‌نژاد یک قدم به تحقق قول و آرزویش برای ساخت سینما در آبادان نزدیک شده‌اند. لازم است نکاتی را به این هنرمند خوزستانی سینمای ایران که دغدغه حل مشکلات فرهنگی در منطقه دارد یادآور شویم:

*

پیش از تاسیس منطقه آزاد ما شش سینما داشتیم

- آبادان در ابتدای تاسیس منطقه آزاد اروند با شعار توسعه و رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در اواخر دهه هشتاد سه سینمای روباز داشت، سینما پیروز، سینما کفیشه و سینما باشگاه آبادان که یکی در ایستگاه دوازده پایین‌تر از مسجد پیروز بود بود، یکی در کفیشه و دیگری در منطقه عروسیه و همچنین در همین زمان سینما آبادان در خیابان زند نیز به صورت کامل بازسازی شده بود و نمایش فیلم داشت و سینما دو سالنِ کیهان  با هشتاد درصد پیشرفت سالن هزار نفره و تکمیل سالن یکصد نفره در نبش خیابان احمدآباد آماده بهره‌برداری بود، همچنین سینما نفت( تاج سابق) به صورت مداوم فعالیت داشت و همه فیلم‌های روز کشور در آن پخش می‌شد. یعنی پیش از تاسیس منطقه آزاد اروند، آبادان شش سینما فعال یا در آستانه افتتاح داشت.

*

چطور زمان تاسیس منطقه آزاد تا امروز هر شش سینما تعطیل شد!?

- از زمان تاسیس منطقه آزاد اروند تا امروز آنچه قسمت آبادان شده تعطیل شدن و نیمه کاره ماندن و تخریب سالن‌های موجود سینما، از بین رفتن مجتمع‌های فرهنگی و نیمه کاره ماندن بازسازی و نوسازی آنها و اراده مسئولان منطقه آزاد برای تبدیل تنها تالار آبادان، تالار‌مهر به سینما بوده که چیزی شبیه شیرگاو پلنگی بی‌یال و کوپال است که دیگر نه آن مجتمع فرهنگی که بود خواهد بود و نه سینما برای مردم این شهر می‌شود.

سینما نفت نزدیک به دوسال است به دلیل نداشتن یک دستگاه ناقابل پخش دیجیتال که نه قیمتی دارد و نه خریدش کار پیچیده‌ای است تعطیل شده، سینما کیهان و آبادان به دلیل اختلافات ملکی با کمیته امداد معطل و تعطیل مانده و سینما روباز کفیشه و پیروز کامل تخریب شده اند و یکی زباله دانی شده و دیگری هم...

*

 

آقایان، مدیران، دلسوزان ما سینما داریم به جای تاسیس لطفاً تعطیل نکنید!

 

-آقای فرخ‌نژاد، آقای زم، آقای مدیرعامل محترم منطقه آزاد اروند لطفاً صدای مردم آبادان را بشنوید، این مردم از شما لطف و کمک و مساعدت و دلسوزی نمی‌خواهند، اراده معطوف به گلستان شدن نمی‌خواهند، لطفان تمهیدی بیندیشید تا در زمان مدیریت شما همین سینماهایی که آبادان دارد بازگشایی و تعمیر شود. بد است آقای فرخ‌نژاد جوری صحبت کنند گویی پیش از حضور و تحقق آرزوی ایشان در آبادان این سالها هیچ سالن سینمایی نبوده! نه دوست و هنرمند عزیز؛ آبادان همین الان شش سینمای آماده دارد که لنگ مختصری همت و مسئولیت‌پذیری پیگیری است. تعطیل و تخریب شدن این سینماها نتیجه مدیریت اقتضایی و بی‌توجه‌ای و نمایش فعالیت به جای تلاش در این شهر است، همانطور که تعطیل و تخریب سالن‌های نمایش در آبادان و مجتمع‌های فرهنگی نیز نتیجه این نوع رفتار و نمایش‌ها بوده. آقای فرخ‌نژاد حتمان نیت شما خیر است، اما برادر من سینما شیرین در وسط شهر هنوز بعد از نزدیک به سی‌سال جنازه‌اش برپاست، سینما رکس را اگر لگد به جنازه‌اش نزده بودند و دوبار دیگر با خاک و خاکستر یکی نشده بود تا یک ستون سیمانی جایش بکارند، می‌توانست امروز فعال باشد و مهمترین سند فرهنگ این شهر در کشور باشد، اینکه شما با وجود این همه به ما وعده ساخت پردیس سینمایی می‌دهید نه تنها خوشحال‌مان نمی‌کند که بیشتر ناراحت نگران می‌شویم، زیرا می‌دانیم این حرف یعنی هیچ کاری قرار نیست در آبادان انجام شود.

 *

آقای مقتدایی فرزند آبادان صدای ما را بشنوید

 

- مردم آبادان، هنرمندان آبادان، اهل فرهنگ آبادان از این همه گرفتاری که گریبان این شهر را گرفته و راه خروج از آن روشن نیست نگران هستند و بیش از همه از دلسوزی‌های نمایشی و ترحم‌هایی که نه آن را طلب کرده‌اند و نه می‌پسندند دلگیرند. ای کاش آقای مقتدایی فرزند آبادان صدای ما را بشنود، ای کاش آقای روحانی رئیس دولت اعتدال صدای ما را بشنود، بشنود که می‌گوییم اگر این منطقه آزاد تاسیس شده برای آبادانی آبادان و خرمشهری خرمشهر، با نوع عملکردش نه تنها آبادان و خرمشهر آباد و خرم نشده که مانده آن اعتبار هم دارد از دست می‌رود، بشنوند سینماهای ما تعطیل شده، خوش‌فکرترین عناصر فرهنگی آبادان دقیقاً پس از روی کار آمدن دولت اعتدال به جرم همراهی با اعتدال در حوزه‌هنری این شهر از کار بیکار شده‌اند، هنرمندان آبادان دیگر خانه‌ای ندارند و آنکه دارند را هم به کرایه و خصوصی‌سازی واگذار می‌کنند تا دیگر برای ایستادن درب سالن‌ها هم به آنها که پیمانکار و مقاطعه کار و واسطه فرهنگی هستند پول بدهند، در شهری که امروز باید برای بازگشت نشاط و روحیه به مردم، آشتی دادن مردم با فرهنگ و مبارزه با فقر فرهنگی ده‌ها فرهنگسرا و سالن نمایش و کتابخانه ساخت، همان که بوده را هم به نام خصوصی سازی به غیر واگذار می‌کنند تا هنرمند آبادان دیگر خانه‌ای برای ایستادن و نشستن نداشته باشد، ای کاش کسی صدای ما را بشنود، این صدای مانده در گلو را!

*

خبر مربوط به سخنان آقای حمید فرخ نژاد در مورد ایجاد سینما در آبادان:

با کلنگ‌زنی عملیات ساخت پروژه پردیس سینمایی اروند، حمید فرخ‌نژاد به تحقق قولی که به مردم آبادان داده بود، نزدیک شد. 

به گزارش ایسنا، این بازیگر آبادانی طی یک سال گذشته بارها از آرزویش برای ساخت سینمایی در شهرش سخن گفته بود. در نهایت، طی دو روز گذشته اولین قدم در جهت اجرایی شدن ساخت پردیس سینمایی در آبادان برداشته شد. 

این بازیگر چندی پیش اعلام کرده بود: جای سرافکندگی است بعد از 25 سال که از پایان جنگ می‌گذرد، هنوز آبادان و خرمشهر جنگ‌زده هستند! آبادانی که قبل از انقلاب 21 سینما داشت، امروزه فقط یک سینما دارد که خیلی هم فعال نیست. بعد از جنگ زیرساخت‌های فرهنگی این شهرها از بین رفت، در حالی که این دو شهر در سال‌هایی نه چندان دور قطب فرهنگی و ادبی بودند. 

فرخ‌نژاد که این روزها در آبادان به سر می برد و می‌گوید طی یک سال گذشته که در سینما کمتر کار کرده، درواقع پیگیر ساخت این سالن بوده است، گفته بود: فعلا واسطه شده‌ام تا منطقه آزاد اروند و استانداری خوزستان زمین‌هایی را برای ساخت مجتمع‌های فرهنگی اختصاص بدهند. همیشه بچه‌های جنوب به من می‌گویند تو صدای مایی و همواره بگو که به اقلیم ما ظلم شده است.

 

Histats.com START (standard) Histats.com END