آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
Array

دادستان دادسراهای عمومی و انقلاب آبادان، آخرین نظریه کارشناسان فنی آتش‌نشانی را در خصوص علل بروز و گسترش آتش‌سوزی در مجتمع تجاری کادوس 4 آبادان را اعلام کرد.

احمد شیرعلیزاده در گفت‌وگو با فارس با تاکید بر عمدی نبودن موضوع آتش‌سوزی در مجتمع تجاری کادوس 4 این شهر اظهار کرد: بر اساس نظریه کارشناسان، نقص فنی در عدم رعایت موازین ایمنی و ناشی از اتصال سیم‌کشی‌های برق و مدارات مربوط به سیم روشنایی در داخل سقف کاذب که از موقعیت راهرو و مشاعات آن و نزدیک محل آسانسور و پلکان برقی ضلع شمالی بوده آتش‌سوزی آغاز و با آتش گرفتن صفحات یونولیت در سقف کاذب سبب شعله‌وری و گسترش حریق و سرایت به سایر نقاط شده است.  

وی با اشاره به اینکه نظریه اعلام شده تا حدود 80 درصد علمی و قابل قبول است افزود: امکان بازنگری، قبول و یا رد برخی از بخش‌های این نظریه وجود دارد به طوری‌که در پاره‌ای از موارد نیز خواستار ارائه توضیحات بیشتر از سوی کارشناسان مربوطه شده‌ایم.

دادستان دادسراهای عمومی و انقلاب آبادان تصریح کرد: طبق نظریه کارشناسان فنی آتش‌نشانی که برای بررسی این موضوع به طور خصوصی از سوی دادستانی دعوت به کار شدند (یک نفر از خوزستان و دو نفر از تهران) علل بروز آتش‌سوزی و دلایل گسترش آن و سهم بخش‌های مختلف در این میان به تفکیک و با ذکر دلایل بیان شده است.

شیرعلیزاده اضافه کرد: در این نظریه مالک مجتمع با 60 درصد، شهرداری با 20 درصد، سازمان آتش‌نشانی با 20 درصد، سازمان نظام مهندسی 10 درصد، اداره آبفا با 5 درصد و صاحبان غرفه‌ها (مغازه‌داران) با 5 درصد در این زمینه اهمال‌کاری‌ها و قصوراتی داشته که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد. 

*حادثه وصف مجرمانه ندارد

وی یادآور شد: از آنجایی‌که این حادثه مجروح و یا  فوتی به همراه نداشته است و از سوی دیگر نیز موضوع عمدی بودن برای ما احراز نشده (طبق بررسی‌ها و تحقیقات همه جانبه) لذا موضوع وصف مجرمانه ندارد و در دادسرا رسیدگی نمی‌شود.

شیرعلیزاده ادامه داد: زیان‌دید‌گان این حادثه می‌توانند با طرح دادخواست به دادگاه نسبت به هر آن کس که از نظر آنان سبب این خسارت شده شکایت کنند و موارد قابل پیگیری است.

دادستان دادسراهای عمومی و انقلاب آبادان گفت: هر دستگاه عمومی و یا دولتی که قصور در کار داشته و اقدامات قانونی در موضوع نظارت‌ها و پیگیری‌های مختلف را به انجام نرسانند در خصوص مسائل مرتبط با خودشان مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند.

وی از تمام دستگاه‌های دولتی و یا عمومی خواست تا به وظایف قانونی خود در خصوص تمام مجتمع‌های تجاری موجود در سطح شهر عمل کنند ضمن آنکه برخی از این اقدامات نیز از همان زمان آتش‌سوزی آغاز شده است. 

*مجتمع‌های تجاری پلمپ می‌شوند

شیرعلیزاده با اشاره به اخطارهای ارائه شده به مالکان مجتمع‌های تجاری در سطح شهر افزود: آنان باید در مهلت تعیین شده در خصوص رفع نواقص مجتمع‌های خود اقدام کنند چرا که در غیر این صورت نسبت به پلمپ مجتمع‌هایشان اقدام می‌کنیم.

دادستان دادسراهای عمومی و انقلاب آبادان با تاکید بر انجام درست و به موقع وظایف به لحاظ جلوگیری از بروز حوادث مشابه عنوان کرد: با هیچ کسی تعارف نداریم، با کسانی که مقررات را رعایت نمی‌کنند و به تذکرات ترتیب اثر نمی‌دهند به شکل قانونی و جدی برخورد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد تا عدم رعایت قوانین از سوی برخی افراد سبب زیان رساندن به برخی دیگر شود.

شیرعلیزاده در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از پیگیری و همراهی استاندار خوزستان، فرماندار و نمایندگان در خصوص پیگیری موضوع و تامین منابع مالی برای پرداخت خسارت به زیان دیدگان حادثه آتش‌سوزی در مجتمع کادوس 4 یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و بر اساس تفاهمنامه ایجاد شده میان استانداری خوزستان و بانک مهر و اقتصاد نوین به خسارت‌دیدگان تسهیلات داده می‌شود. 

*فرافکنی و اظهارنظر ممنوع

به گفته وی هرگونه فرافکنی و اظهار نظر در خصوص حادثه کادوس 4 بدون نظریه علمی کارشناسان درست نیست.

دادستان دادسراهای عمومی و انقلاب آبادان همچنین از سازمان منطقه آزاد اروند در اختصاص مبالغی برای انجام کارهای کارشناسی قدردانی کرد.

شیرعلیزاده با تاکید بر آنکه نظارت بر حسن اجرای قوانین کار مدعی‌العموم است گفت: نظارت شهرداری، شورای شهر و سازمان نظام مهندسی بر حسن اجرای ضوابط و مقررات ساخت و سازهای شهری الزامی است.

وی افزود: به عنوان مدعی‌العموم در پاره‌ای از موارد از سازمان بازرسی و نظارت برای نظارت بر حسن اجرای وظایف دستگاه‌های شهری کمک می‌گیریم.

شهردار باید پاسخگو باشد

اعلام گزارش اخیر از سوی دادستان در حالیست که شهردار آبادان کمی پس از حادثه آتش سوزی در جلسه شورای اداری شهرستان نظر کارشناسی آتش نشانی شهرداری را مبنی بر عمدی بودن آتش سوزی قرائت کرده بود. اکنون با اعلام گزارش نهایی از سوی دادستان آبادان آشکار می شود که گزارش شهرداری آبادان اشتباه بوده است.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حیاتی
|
-
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۲
0
0
عجب!!! (مالک مجتمع 60درصد - شهرداری 20 درصد - اتش نشانی 20 درصد - نظام مهندسی 10 درصد - اداره ابفا 5 درصد - مغازهداران 5 درصد )! سرجمع 120 درصد !! ضمن تشکر از دادستان محترم ، دلیل مقصربودن اداره ابفا را متوجه نشدیم ؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END