تفاهم قرارگاه خاتم با اروند، معادله خالی شدن جیب مردم به نام سازندگی

 تفاهم قرارگاه خاتم با اروند، معادله خالی شدن جیب مردم به نام سازندگی

داریوش معمار-دکتر یا سردار! تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یا سازندگی و عمران در اروند!؟ تفاهم‌نامه عمرانی یا حراج دارائی‌های دو شهر؟

سخنرانی سردار سعید محمد در آیین کلنگ‌زنی پروژه‌های عمرانی منطقه آزاد اروند، مطابق تفاهم نامه قرارگاه سازندگی خاتم با این سازمان در شهرهای آبادان و خرمشهر، با عنوان فرمانده قرارگاه؛ بیشتر شبیه آغاز برنامه تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری بود. اتفاقاً سردار محمد در چند ماه اخیر به عنوان یکی از چهره‌های مطرح جوان برای کاندیداتوری در این کورس قدرت نامش مطرح شده است. پیش از او قالیباف هم کار تبلیغات خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوره‌های قبل را از خرمشهر آغاز کرده بود.

اما آبادان و خرمشهر چندین رئیس جمهور و ده‌ها وزیر به خودش دیده که در صحبت‌های پرشور با تخصیص بودجه‌های چندهزار میلیاردی قصد آبادی این دوشهر را داشتند، رئیس جمهورهایی که گاه می‌خواستند در نقش فرماندار خرمشهر در این منطقه مستقر شده و مشکلات را حل کنند و گاه در آبادان برای حل مشکل آب می‌خواستند وزیر نیرو را در لوله کرده و به خانه مردم بفرستند.

با این شرح می‌توان ادعا کرد اگر سردار قرارگاه خاتم در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در ایران کاندید شود، سوداگرانه‌ترین آغاز تبلیغات در تاریخ این انتخابات را میان دیگر کاندیداها داشته است.

تفاهم نامه قرارگاه خاتم با اروند در مورد چیست

تفاهم قرارگاه خاتم با سازمان منطقه آزاد ارونبه مبلغ 20 هزار میلیارد ریال می‌باشد و قرار شده با ارزش اعتبار 620 میلیارد در خرمشهر فعال شود.

موعود شمخانی برادرزاده دریابان علی شمخانی (عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند) که به مدت 7 سال معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند را به عنوان جوان‌ترین معاونت مجموعه مناطق آزاد برعهده داشته در این خصوص به خبرنگاران گفته است:

این تفاهم نامه در راستای ایجاد زیرساخت های آب و فاضلاب، احداث پل های شهرهای آبادان و خرمشهر، بهسازی معابر شهری و ساحل سازی کارون منعقد شده است.

اسماعیل زمانی چریک پیر و از رهبران گروه مسلح منصورون در ابتدای انقلاب که نزدیک به 8 سال مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند بوده در خصوص نحوه پرداخت مبالغ این قرارداد گفته است:

طبق تفاهم‌نامه منعقد شده با قرارگاه خاتم الانبیا (ص) ۳۰ درصد از هزینه قابل پرداخت به شکل نقدی و ۷۰ درصد در قالب تهاتر زمین انجام می شود.

این موضوع با بررسی جنبه‌های این قرارداد و منافع و سود زیان آن برای مردم آبادان و خرمشهر روشن می‌شود.

جنبه‌های قرارداد خاتم با اروند

یک.بهسازی معابر

در خصوص بهسازی معابر جدای از اینکه هیچ سند جامع و روشنی که پیوست کارشناسی میزان بهسازی، نوع بهسازی و نواحی مشخص شده برای بهسازی و درصد مصالح و هزینه‌ها را مشخص کند وجود ندارد. باتوجه به اینکه آسفالت این پروژه از محل آسفالت مجانی مصوب مجلس جهت پروژه‌های ملی تامین می‌شود و مشخصاً می‌توان انتظار داشت به جهت وجود زیر ساخت اولیه در معابر شهری، میزان آسفالت دریافتی بیش از نیاز باشد، انجام این بخش از قرارداد نه تنها هزینه‌ای برای قرارگاه خاتم ندارد که به صورت پنهان سودی کلان از محل سهمیه آسفالت دریافتی و مصرف آن در پروژه‌های دیگر توسط پیمانکاران دسته دوم با قیمت آزاد، به همراه داشته باشد.

دو.احداث پل

همچنین در موضوع احداث پل، مشخص نیست با وجود چندین پل قدیمی که محور مواصلاتی شهرهای آبادان و خرمشهر بر روی رودخانه‌های این دوشهر هستند و عدم نیاز و ضرورت ایجادپل جدید، دقیقاً اشاره به ساخت کدام پل یا پل‌ها بوده و طرح تفضیلی آن آیا در طرح تفضیلی توسعه شهری آبادان و خرمشهر که شرکت مشاور ره‌شهر آماده کرده موجود است یا نه!؟

سه.فاضلاب

در موضوع فاضلاب تا همین جا در مجموع چندین برابر نیاز فاضلاب آبادان و خرمشهر به ارزش چندین هزار میلیارد تومان بودجه‌ای تخصیص داده شده که به دلیل مشکلات عدیده امکان جذب برای حل اساسی آن در هیچ کدام از دولت‌های 35 سال پس از انقلاب وجود نداشته است.

ساده اینکه کل بودجه این تفاهم‌نامه برای انجام همه کارها 2 هزار میلیارد تومان است، که اگر فقط برای حل مشکل فاضلاب شهرهای آبادان و خرمشهر مصرف شود، باز هم این مشکل حل نمی‌شود زیرا اگر این پول‌ها کافی بود باید با ارزش مجموعه اعتبارهای تخصیص داده شده در طول سالیان گذشته این مهم حل شده بود.

چهار.ساحل‌سازی

اما در خصوص ساحل‌سازی مشخصا میزان اعتبارات هزینه شده برای ساحل‌سازی اروند در سال‌های گذشته و حاصل آن به خوبی روشنگر عاقبت این بند از تفاهم نامه‌است. نیاز نیست نگارنده در این خصوص توضیح اضافه بدهد، کافی است به لیست فعالیت‌های اروند در خصوص ساحل‌سازی در 8 سال گذشته نگاه کرده و در این تفاهم نامه بررسی شود قرار است کدام نواحی ساحلی آبادان و خرمشهر از نو ساحل سازی شوند!؟

معامله دوسر برد برای خاتم در قراردادی مبهم

در نظر نگارنده به عنوان روزنامه‌نگاری که طی 15 سال گذشته به صورت کامل مسیر پروژه‌های عمرانی را در آبادان و خرمشهر دنبال کرده است، قرارگاه خاتم تفاهم‌نامه‌ای دو سر برد برای آن قرارگاه و دوسر باخت برای شهرهای آبادان و خرمشهر را منعقد کرده و همین را هم بهانه آغاز کمپین تبلیغاتی فرمانده بلندپرواز این قرارگاه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو از این دو شهر کرده است.

اما نکته مهم‌دیگری هم در این قرارداد وجود دارد که بر می‌گردد به بخشی از دیون آن که به صورت زمین مقرر شده در شهرهای آبادان و خرمشهر در منطقه تانک‌فارم که محل طرح بزرگ تجاری شهر اُپاتان بوده و نواحی مرغوب دیگر به مجوزهای ساخت به این قرارگاه واگذار شود.

عاقب قابل پیشبینی واگذاری زمین‌های مرغوب تجاری در اروند به قرارگاه خاتم

در این بخش آخرین سرمایه‌ این دوشهر قرار است برای پروژه‌های عمرانی مصرف شود که در نهایت بیشتر سندسازی پروژه‌های قبلی به نام پروژه جدید خواهد بود.

قرار است زمین‌های تجاری مرغوب منطقه به قرارگاه واگذار شود تا قرارگاه نیز قاعدتاً طبق روال گذشته آنها را به پیمانکاران دسته دوم و سوم از جنس عبدالباقی در منطق و سطح ملی واگذار کند و این پیمانکاران نیز با پیش فروش دولا پهنا ساخت مجتمع‌های را آغاز کرده و چندین برابر ارزش اولیه واگذاری املاک را به قرارگاه بازگردانند و در کنار آن شهرهای آبادان و خرمشهر را مبدل به پارچه‌ای چهل‌تکه و بی‌قواره‌تر از این که در دوران مدیریت آقایان شده کند.

این وسط مردم آبادان و خرمشهر از یک سو وجه المعامله قرارگاه با مدیریت بی‌کفایت اسماعیل زمانی را نقداً پرداخت می‌کنند و از سوی دیگر کیسه‌ای نو برای چاپیده شدن توسط دلالان می‌شوند.

در دولت بعد هم اگر مدیر عاملی بر سرکار بیاید که از سر اتفاق دلسوز و صاحب سواد کافی برای نجات آبادان خرمشهر باشد دیگر از دست قرارگاه خاتم و بدهی چندهزار میلیاردی آبادانی‌ها و خرمشهری‌ها به این قرارگاه بابت کار نکرده خلاص نمی‌شود و این قرارداد نقطه آغاز بدبختی دیگر خواهد شد.

در نهایت اینکه تفاهم نامه اروند با قرارگاه خاتم را باید قرارداد ترکمانچای آبادان و خرمشهر با گروهی دانست که قابل پیشبینی است حاصل کارشان به نماد‌های بی‌کفایتی مدیران در اروند از جنس پل کابلی آبادان و کنزالمال خرمشهر بدل می‌شود. غده چرکینی که بعدها اگر برداشته شود مبدل به سرطان می‌شود و اگر بماند جز عفونت نتیجه‌ای ندارد.