شکست ناباورانه ایران برابر ایتالیا

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس، تیم ملی والیبال ایران در نهمین بازی خود در جام جهانی 2019 والیبال از ساعت 9:30 به مصاف ایتالیا رفت که این بازی با برتری 3 بر 2 ایتالیا همراه شد. در حالی که ایران می توانست این بازی را 3 بر صفر ببرد اما در کمال ناباوری سه امتیاز را از دست داد.

ایران و ایتالیا شرایط مشابه یکدیگر دارند و در این دوره از رقابت ها نتایج خوبی نگرفتند. ایتالیا با 4 برد 12 امتیازی و ایران با 4 برد 11 امتیازی است. دو تیم در جدول نزدیک به هم هستند و همین حساسیت بازی را افزایش داد.

تیم ملی ایران با ترکیب معروف، غفور، شفیعی، مجرد، اسفندیار و عبادی پور به مصاف حریف رفت. ایتالیایی ها نیز با اسبرتولی، کوی، روسو، آنزانی، نلی و کاووتو بازی را شروع کرد.

گزارش بازی

ست اول 27-25 ایران

ایتالیا بازی را بهتری شروع کرد و 6-3 هم پیش افتاد. در اوایل این ست ضعف تیم ملی در توپ گیری کاملا مشهود بود.در حالی که بازی 7-5 بود معروف به خط سرویس رفت و توانست دو امتیاز پشت سر هم از این خط کسب کند. در سرویس سوم هم شفیعی بازیکن ایتالیا را دفاع کرد تا بازی 8-8 مساوی شود. در حالی که ایران 4 امتیاز عقب بود توانست علاوه بر مساوی کردن بازی 12-10 پیش بیفتد و همین باعث گرفتن وقت استراحت از سوی سرمربی ایتالیا شد. این ست بسیار پرافت و اخیز بود و چندین بار تیم های از حریف پیش افتادند اما نتوانستند بازی را به سود خود نگه دارند. در امتیاز 22-21 به نفع ایتالیا معروف بیرون رفت و کریمی به جای او به میدان آمد. در حالی که ایتالیا یک امتیاز برای پیروزی در این ست می خواست توپ گیری و اسپک خوب ایران بازی را 24-24 کرد. در ادامه هم دو امتیاز پیاپی میلاد عبادی پور ایران را در شرایط برتری قرار داد و در نهایت این ست 27-25 به نفع ایران به پایان رسید.

ست دوم 29-27 ایران

ایران ست دوم را کمی بهتر شروع کرد و توانست 4 بر یک پیش بیفتد اما ایتالیا در امتیاز 5 بازی را به تساوی کشاند.تک دفاع شفیعی برابر بازیکن سرعتی ایتالیا، ایران را ۱۱ ر ۹ جلو انداخت. سرویس قدرتمند غفور باعث اشتباه ایتالیایی ها در دریافت شد و ایران به امتیاز ۱۵ رسید. از اواسط ست دوم بازی نزدیک شد و دو تیم ۱۸_۱۸ شدند و کوی هم یک امتیاز سرویس گرفت. بیرون رفتن توپ با برخورد به دست ایرانی ها ایتالیا را ۲۱_۱۹ پیش انداخت. ایران که 22-19 عقب بود بعد از وقت استراحتی که کولاکوویچ گرفت توانست بازی را مساوی کند. بازی هم ایران در امتیاز 24-23 بازی را به تساوی کشاند تا شرایط به مانند ست اول شود. گابریله نلی بازیکن ایتالیا اشتباهات پرتعدادی در امتیازهای پایانی تیمش داشت و از لحتظ روحی هم بهم ریخت. به مانند ست اول تیم ایران در ست دوم 29-27 پیروز شد تا دو ست از حریف پیش بیفتد.

تا پایان ست دوم عبادی پور 15، کوی و نلی 14 و غفور 11 امتیاز را کسب کردند. در دفاع و سرویس برتری از آن ایران بود. شاگردان کولاکوویچ در دفاع 5 بر 3 و در سرویس 6 بر 3 برتر از ایتالیا بودند. تیم ملی همچنین در توپ گیری و دریافت ها نیز بهتر بودند هرچند که خطاهای بیشتری نسبت به حریف داشتند.

ست سوم 30-28 ایتالیا

بازی در ست سوم پایاپای پیش رفت اما به مرور شاگردان کولاکوویچ بهتر بازی کردند و 10-6 جلو افتادند. ایتالیا که تلاش می کرد امتیازات را جبران کند نه تنها موفق به این کار نشد بلکه ایران توانست 13-8 جلو بیفتد و بلنجینی مجبور به گرفتن وقت استراحت شد. سرویس نلی مستقیم تبدیل به امتیاز شد و ایتالیا اختلاف را کم کرد. رقم خوردن امتیاز 19-17 کولاکوویچ را مجبور کرد برای کم نشدن امتیازات وقت استراحت بگیرد. در ادامه ایتالیا موفق تر از قبل ظاهر شد و توانست بازی را 21-21 کند. این ست که بسیار حساس و نزدیک دنبال شد در نهایت با نتیجه 30-28 به نفع ایتالیا به پایان رسید.

ست چهارم 25-17 ایتالیا

ایتالیا که از پیروزی در ست سوم روحیه گرفته بود بهتر بازی کرد و ۸_۶ جلو افتاد. در حالی که در ست های گذشته ایتالیا دفاع روی تور خوبی نداشت در این ست در این خط بهتر کار کرد. در امتیاز 12-8 کولاکوویچ وقت استراحت گرفت. روند امتیازگیری ایتالیا ادامه داشت و بازی 16-10 به نفع این تیم شد. در امتیاز22-16 به نفع ایتالیا شیرجه بلند اسفندیار باعث مصدومیت شدید این بازیکن از ناحیه کتف شد. فیاضی به جای او به میدان آمد. در نهایت این ست با برتری 25-17 ایتالیا همراه شد. تا برنده بازی در ست پنجم مشخص شود.

ست پنجم 15-13 ایتالیا

در ست پنجم و سرنوشت ساز پنجم ابتدا ایران از ایتالیا عقب افتاد اما در امتیاز 6 بازی مساوی شد. در این ست هم دو تیم پایاپی پیش رفتند و درحالی که ایران 13-11 عقب بود بازی را مساوی کرد و بلنجینی وقت استراحت گرفت. در نهایت ایتالیا با نتیجه 15-13 برنده این ست شد تا بازی باخته را 3 بر 2 ببرد.

این ششمین شکست ایران و پنجمین پیروزی ایتالیا در جام بود.

تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در جام جهانی از ساعت 7 سه شنبه 23 مهر به مصاف لهستان می رود.

 
منبع: جی پلاس