شفاف سازی سازمان آب و برق خوزستان در خصوص طرح آبرسانی غدیر
به گزارش فیدوس: به دنبال انتشار گزارشی با عنوان «طرحی که استخوان لای زخم شد/ خط آبرسانی غدیر دائم می‌شکند» سازمان آب و برق توضیحاتی را ارسال کرد.

در توضیحات سازمان آب و برق خوزستان در خصوص گزارش «طرحی که استخوان لای زخم شد/ خط آبرسانی غدیر دائم می‌شکند» که ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر شده است، آمده است:

بند اول: نگاهی به طرح آبرسانی غدیر

طرح آبرسانی غدیر با هدف ایجاد زیرساخت های لازم برای انتقال آب با کیفیت به شهرهای مرکزی، جنوبی و غربی استان خوزستان (شهرستان های شوش، اهواز، باوی، حمیدیه، کارون، دشت آزادگان، هویزه، شادگان، خرمشهر و آبادان) طراحی شده است.

همچنین تأمین بخشی از آب صنایع مستقر در مناطق مرکزی و جنوبی استان خوزستان و اعمال نظارت و کنترل بر برداشت متمرکز آب شرب از منابع بالادست (سد دز) را می توان از دیگر اهداف این طرح برشمرد؛ بنابراین برخلاف آنچه در ابتدای گزارش به آن پرداخته شده است؛ این طرح در هیچ کدام از مراحل خود به عنوان طرح جامع آب شرب کل استان خوزستان معرفی نشده و اینکه در گزارش، آبرسانی به شهرهای جنوب شرق استان همچون ماهشهر، امیدیه و ... از اهداف این طرح برشمرده شده است حکایت از عدم اشراف نگارنده به ابعاد مختلف این طرح بزرگ دارد. موضوعی که لازم است مورد مداقه نگارنده و مخاطبان قرار گیرد این است که این طرح بزرگ حائز ویژگی های خاصی از جمله بالاترین دبی انتقال آب شرب به شهرها و صنایع، طولانی ترین خط انتقال آب شرب در سطح کشور، وجود موانع متعدد طبیعی و مصنوعی در منطقه اجرای طرح و تنوع اندازه و نوع لوله های مورد استفاده در طرح می باشد که آن را از سایر طرح های آبرسانی متمایز می سازد.

بند دوم: اولویت های اجرایی طرح آبرسانی غدیر

بر خلاف مطالب مندرج در گزارش، هیچ تغییری در اولویت های این طرح داده نشده است. بر اساس سیمای طرح آبرسانی غدیر، آب منتقل شده از رودخانه دز پس از ورود به مخازن واقع در ارتفاعات ام الدبس به صورت ثقلی روانه شهرستان های هدف (شوش، اهواز، باوی، حمیدیه، کارون، دشت آزادگان، هویزه، شادگان، خرمشهر و آبادان) می شود.

جهت اطلاع مخاطبان محترم، وسعت طرح و هزینه های بالاتری مترتب بر آن از یک طرح و پایین آمدن کیفیتآب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر در سال ۸۷ از طرف دیگر باعث شد تا اجرای طرح آبرسانی غدیر در سه اولویت تعریف گردد که به شرح زیر می باشد:

اولویت اول: آبرسانی از منبع موقت کرخه (کانال ام سی یک) به شهرهای آبادان و خرمشهر با ظرفیت دو مترمکعب بر ثانیه در سال ۸۹ اتمام و وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.

اولویت دوم: آبرسانی به شهرهای اهواز و شهرهای دشت آزادگان از محل تأسیسات پای پل کرخه و همچنین تکمیل خطوط انتقال آب شهرهای آبادان و خرمشهر مطابق سیمای بلندمدت طرح غدیر تعریف شد.

اولویت سوم: تکمیل طرح بلندمدت با اجرای تونل و آبگیر، اجرای دو رشته خط دو هزار و ۴۰۰ میلیمتری فولادی به طول ۱۰۴ کیلومتر، تکمیل خط دوم انتقال آب از مخازن ام الدبس به شهرهای آبادان و خرمشهر به طول ۴۲ کیلومتر و به قطر یک هزار و ۸۰۰ میلیمتر، اجرای خط دوم آبرسانی به شهر اهواز به قطر دو هزار میلیمتر و طول ۹۰ کیلومتر و انشعابات مربوطه از جمله انشعاب باوی، اجرای انشعابات روستایی، خطوط انتقال مجموعه شهرستان شوش و در نهایت اجرای مخازن ذخیره و تصفیه خانه ها هدف گذاری شده است که اجرای این اولویت نیز با شروع عملیات اجرایی خط لوله دو هزار و ۴۰۰ میلیمتری حد فاصل مخازن ام الدبس تا تأسیسات جارمه واقع در کنار رودخانه دز مدتهاست که شروع شده است. ضمن آنکه مطالعات احداث و تکمیل تصفیه خانه به ظرفیت های یک، پنج و هفت مترمکعب در ثانیه جهت شهرستان های اهواز، کارون و باوی در حال انجام می باشد.

بند چهارم: آیا واقعا تغییری در اولویت بندی طرح ایجاد شده است؟

برخلاف نظر نویسنده محترم نه تنها هیچ گونه تغییری در اولویت بندی طرح ایجاد نشده است بلکه هم اکنون و علیرغم تمامی کمبودهای مالی دو اولویت تعریف شده برای طرح به صورت کامل اجرا و عملیات اجرایی اولویت سوم نیز آغاز شده است.

بند پنجم: دلایل قطعی آب در شهرها و ارتباط آن با طرح آبرسانی غدیر

تأمین آب کلیه شهرهای هدف طرح آبرسانی غدیر از محل رودخانه های کارون و کرخه صورت می گرفته است؛ پایین آمدن کیفیت آب این دو رودخانه طی ۱۰ سال اخیر و مشکلات پیش آمده در این خصوص و همچنین به منظور پیش بینی نیازهای آتی، سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی آبرسانی به شهرهای استان را بر آن داشت که نسبت به مطالعه طرح جامع تأمین آب این شهرها مرسوم به طرح آبرسانی غدیر اقدام کند اما در مواردی شهرهای هدف این طرح آبرسانی با مشکل قطعی آب روبرو شدند که در اداامه به علل آن اشاره می شود:

۱ـ طرح آبرسانی غدیر تنها پس از تکمیل کلیه اجزاء آن به عنوان طرح اصلی تأمین آب شهرهای هدف عمل خواهد نمود اما در حال حاضر به علت عدم تکمیل طرح از ایستگاه های موقت برای آبرسانی استفاده می شود که در مواردی با مشکلاتی مواجه می شوند.

۲ـ آنچه تحت عنوان شکستگی های مکرر در طرح آبرسانی غدیر مطرح و غالبا بزرگنمایی می شود تنها مربوط به اولویت اول اجرایی بوده که در تابستان ۹۶ و در اوج نیاز آبی شهرها اجرایی شد که هنوز از پیمانکار تحویل گرفته نشده است و رفع نواقص این بخش در حال انجام است. گفتنی است آبرسانی به شهرهای آبادان و خرمشهر با استفاده از ظرفیت موجود هم اکنون در حال انجام بوده و مطالب ذکر شده از جانب رئیس اداره آبفا خرمشهر در این خصوص غیر صحیح می باشد.

۳ـ در اولویت دوم طرح که در آن به صورت ویژه آبرسانی به شهر اهواز هدف گذاری و مورد بهره برداری قرار گرفت؛ طرح آبدار کردن موقت خطوط از طریق ایستگاه پمپاژ موقت ام الدبس که از محل کانال موسوم به پای پل برداشت آب می نماید، صورت پذیرفته است. شکستگی های گاه و بیگاه کانال پای پل که به عنوان منبع تأمین آب ایستگاه پمپاژ ام الدبس عمل می نمایند، یکی از مشکلات این بخش می باشد که برای رفع آن تصمیم گرفته شد تا از فرصت بالا آمدن دبی رودخانه ها در زمستان و بهبود کیفیت نسبی منابع تأمین آب اولیه شهرها استفاده شود و نسبت به انجام تعمیرات اساسی کانال مذکور و پایدار نمودن روند تأمین آب در فصول کم آبی اقدام گردد. لذا قطع آب غدیر به سمت اهواز ناشی از عملیات تعمیرات کانال پای پل می باشد وگرنه سامانه انتقال غدیر در این بخش فاقد مشکل است.

بند ششم: خواب ناز مسئولان از ادعا تا واقعیت

در گزارش آمده است که اعتراضات مردم محترم شهرهای آبادان و خرمشهر در خرداد ماه ۹۶ باعث گردید تا مسئولان از خواب ناز بیدار شده و به چاره اندیشی بیافتند. حال آنکه شرح عملیات اجرایی پروژه طی ۱۰ سال اخیر تهیه و اجرای بالغ بر ۵۰۰ کیلومتر خطوط لوله در اقطار و جنس های مختلف و همچنین تأمین و اجرای تأسیسات تأمین فشار، مخازن ذخیره، پست های تأمین برق در کنار زمان صرف شده در مطالعات و برنامه ریزی های پروژه خلاف ادعای نویسنده محترم را نشان می دهد و تلاش ایشان مبنی بر محصور نمودن فعالیت های سازمان ها و افراد ذیربط به ۴۵ روز اجرای ۹۰ کیلومتر خط لوله دو هزار میلیمتری فولادی غیرمنصفانه است.
منبع: مهر