احداث 5 پست اسکله گردشگری در بندر خرمشهر
به گزارش فیدوس: مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر به ارائه گزارشی از عملکرد این بندر از آبان ۹۶ تا آبان ۹۷ پرداخت و عملکرد این بندر را در حوزه‌های مختلف تشریح کرد. 

محمد محسنی در ابتدا درخصوص فعالیت‌های این بندر در حوزه گردشگری با اشاره به اقدامات انجام شده و رشد صورت گرفته در ثبت تردد و انجام سفرهای دریایی اظهار کرد: در حوزه گردشگری دریایی فعالیت‌های مختلفی صورت گرفته است که از جمله این اقدامات می‌توان به جانمایی ۴ پست اسکله گردشگری در کارون و یک پست در جزیره مینو، ایجاد کمیته راهبری گردشگری در فرمانداری خرمشهر، ثبت تردد ۳۵۶ هزار و ۴۲۰ گردشگر در رودخانه‌های اروند و کارون در نوروز ۹۷ با رشد ۶۷ درصدی نسبت به سال قبل، انجام ۵۰ هزار و ۲۲۴ سفر دریایی در نوروز ۹۵ با رشد ۳۵۱ درصدی نسبت به سال قبل اشاره کرد.

وی، تدوین منشور حقوق گردشگری دریایی برای اولین بار در کشور، تهیه طرح گردشگری خط کروز اروند به چابهار با مشارکت ۴ منطقه آزاد و حمایت سازمان منطقه آزاد اروند، تدوین سرفصل دروس گردشگری دریایی به منظور تدریس در دانشگاه‌های پیام‌نور، توافق با شیلات کشور برای واگذاری دو بندر صیادی به بندر خرمشهر به منظور تبدیل به بندر گردشگری، امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه پیام نور خرمشهر برای برگزاری دوره آموزشی گردشگری دریایی و پیگیری برگزاری دوره تربیت تور لیدری گردشگری دریایی را از دیگر اقدامات برشمرد.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر در ادامه با اشاره به روند احداث پروژه‌ها در زمان اعلام شده گفت: در مدت زمان آبان ۹۶ تا آبان ۹۷ روند احداث پروژه‌ها در این بندر شامل پیشرفت ۷۰ درصدی روند احداث پایانه کانتینری، پیشرفت ۶۲ درصدی احداث ۴ پست اسکله، پیشرفت ۸۷ درصدی احداث پسکرانه ۲ تا ۷ و پیشرفت ۹۲ درصدی پروژه خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم اعلام حریق در واحدهای اداره کل بوده است.

محسنی ادامه داد: سایر پروژه‌های در دست اقدام هم شامل پروژه نصب دوربین‌های مداربسته، پروژه فاز ۱ و ۲ احداث گیت‌های ورودی بندر خرمشهر، تعمیرات اساسی آسفالت درب سنتاپ تا پلیس راه، لایروبی کارون به طول ۵۰۰ متر و عمق ۳ متر و راه‌اندازی سایت قایقرانی در شهر خرمشهر با تمام امکانات ویژه آقایان و بانوان است.

وی بعد از اشاره به پروژه‌های در دست اقدام و روند پیشرفت هر یک، به پروژه‌های پایان یافته در بندر خرمشهر اشاره و خاطرنشان کرد: پروژه تجهیزات و اجرای سیستم زیرساخت فیزیکی فیبر نوری و نصب و راه‌اندازی دکل‌های CCTV، انجام تعمیرات پنج ساختمان مهم اداره کل و لایروبی و نی‌زنی دو نهر دورقی و دوربند غربی از جمله این پروژه‌ها است.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر خبر از رشد بالای صادرات در این بندر داد و در ادامه با اشاره به اقدامات تخلیه و بارگیری و همچنین تردد مسافر طی سال گذشته و هفت ماه سال ۹۷ گفت: در این خصوص آمارها حکایت از رشد دارد و رشد ۱۳۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در سال ۹۶، رشد ۳۰۸ درصدی بارگیری در بندر خرمشهر در سال ۹۶ و همچنین رشد ۴۱ درصدی تردد مسافر بین المللی در بندر خرمشهر طی هفت ماهه سال جاری از جمله این موارد است.

محسنی در در خصوص اقدامات بندر و دریانوردی خرمشهر در بحث سلامت شهروندان خرمشهری تصریح کرد: در بحث سلامت و توجه به این مقوله در بین شهروندان خرمشهری اقداماتی همچون احداث سیستم مکانیزه بارگیری مواد فله و مواد معدنی مجهز به دستگاه شیپ لودر برای اولین بار بین بنادر کشور و راه‌اندازی سامانه شوتینگ آب (سیستم مه‌پاش آب) در محل دپوی مواد معدنی به منظور کاهش آلودگی زیست محیطی صورت گرفته است.

وی با اشاره به دیگر خدمات صورت گرفته توسط این بندر به خصوص در حوزه اجتماعی ادامه داد: در بحث اجتماعی از جمله اقدامات صورت گرفته در بندر خرمشهر انجام ۴۰ خدمت اجتماعی در زمینه‌های گوناگون توسط بندر خرمشهر در سطح شهر از جمله کمک به مساجد، حسینیه‌ها، بهسازی راه و محیط پیرامون بندر، اماکن آموزشی، تربیتی و درمانی و همچنین کمک به افراد بی‌بضاعت، بیماران و ... در راستای کاهش فشار از سازمان‌های امداد پایه از جمله مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

محسنی در خصوص خدمات بندر خرمشهر به زائران حسینی در ایام محرم و صفر گفت: در ایام محرم و صفر بندر خرمشهر خدمات مناسبی به زائران حسینی ارائه داد که از جمله این موارد می‌توان به راه‌اندازی موکب در شلمچه، اختصاص پارکینگ به زائران در کوی کارکنان، اسکان مهمانان در مهمانسراهای اداره کل، خدمات رسانی به نیروهای نظامی و انتظامی و توزیع غذا اشاره کرد.

وی افزود: از جمله دیگر اقدامات صورت گرفته در بندر خرمشهر برگزاری اولین دوره آموزشی دریانوردی با همکاری موسسه رده‌بندی ایرانیان و منطقه آزاد اروند برای دریانوردان عراقی، پیگیری راه‌اندازی مرکز آموزش دریانوردان ویژه دریانوردان عراقی و کویتی با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند، - ساماندهی وضعیت ۳۶ نفر از نیروهای یگان حفاظت بندر خرمشهر، افزایش سرانه فضای سبز مجتمع بندری با کاشت نخل، تعمیرات سالن سرو غذای اداره کل، خروج ۷ هزار دستگاه کامیون نخاله مربوط به پروژه‌های ۱۰ ساله بندر، برگزاری اولین گردهمایی مدیران رسانه‌ای جنوب کشور و جشنواره رسانه و بندر خرمشهر و برگزاری جشن بزرگ خانواده است.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر در پایان گفت: طی این مدت بندر خرمشهر توانست صاحب عناوین و گواهینامه‌هایی شود. از جمله این موارد می‌توان به کسب رتبه نخست در بخش شاخص‌های اختصاصی و عملکرد نظام آموزشی کارکنان دستگاه‌های اجرایی خوزستان در جشنواره شهید رجایی، اخذ گواهینامه سیستم مدیریت امنیت اطلاعات براساس استاندارد ISO۲۷۰۰۱:۲۰۱۳ از سوی سازمان افتای ریاست جمهوری، کسب عنوان خادم نمونه صادرات از سازمان منطقه آزاد اروند، تمدید اعتبار گواهینامه‌های بین‌المللی IMS، کسب مقام قهرمانی در یازدهمین دوره رقابت‌های عملیاتی ورزشی آتش‌نشانان بنادر کشور و کسب مقام سوم دوازدهمین دوره مسابقات تخصصی نیروهای یگان حفاظت سازمان بنادر اشاره داشت.