آخرین جزییات از سقوط هواپیمای مسافربری اندونزی: مرگ 188 نفر تایید شد
به گزارش فیدوس: به گفته تیم نجات و امداد اندونزی تاکنون اجساد برخی از مسافرین پرواز 621 اندونزی پیدا شده اند اما با توجه به شدت حادثه باید گفت متاسفانه احتمال زنده یافتن مسافرین بسیار پایین است. ب
آژانس امداد و نجات اندونزی امروز دوشنبه اعلام کرد یک هواپیمایی مسافربری بوئینگ 737 از شرکت هواپیمایی لاین ایر که از جاکارتا به‌ سمت شهر پانگکال پینانگ در حال حرکت بود به داخل دریا سقوط کرد.

به گفته رویترز، 23 تن از مسافران این پرواز از مقام‌های دولتی اندونزی بوده‌اند و یکی از مسافران و یکی از خلبانان نیز شهروند ایتالیا بودند.

آگوس هاریونو رئیس مرکز نجات و امداد اندونزی در مصاحبه با دویچه وله آلمان گفت، متاسفانه تا کنون ما نتوانسته ایم محل دقیق سقوط هواپیمای لاین ایر را شناسایی کنیم.

به گفته بیزینس اینسایدر، خلبان هواپیمای لاین ایر اندونزی سه دقیقه قبل از سقوط به دریا از فرودگاه درخواست بازگشت به مبدا را داشته است که با مخالفت ایستگاه کنترل همراه بوده است.

مقام‌های اندونزی گفته‌اند که 178 سرنشین بزرگسال، یک نوزاد، دو کودک، دو خلبان و پنج خدمه پرواز سرنشینان این هواپیما بودند.

رئیس آژانس بلایای اندونزی، تصاویری منتشر کرده که می‌گوید از تکه ریزه‌های بازمانده از هواپیماست.

هنوز مشخص نیست که دلیل سقوط این هواپیما چیست. اما در این که هواپیما سقوط کرده مقام‌ها اتفاق نظر دارند.

بنا بر گزارش‌ها، این هواپیما در دریا سقوط کرده و غرق شده است. مقام‌های اندونزیایی می‌گویند جستجوگران قطعاتی از اجساد مسافران و اشیایی نظیر جلیقه نجات و گوشی داخل هواپیما را در محل سانحه پیدا کرده‌اند.

سیندو راهایو، مدیر کل حمل و نقل هوایی اندونزی صبح دوشنبه هفتم آبان ماه در بیانیه‌ای گفته است سازمان تحت مدیریت او با همکاری «آژانس ملی امداد و جست‌وجو، هواپیمایی لاین‌ایر، مدیریت ترابری دریایی و مرکز هوانوردی اندونزی در حال انجام عملیات جست‌وجو هستند».

آنطور که گزارش شده هواپیما یک مشکل فنی داشت که پیش از پرواز روز دوشنبه برطرف شده بود. جزئیات بیشتری در مورد این مشکل منتشر نشده‌است.

هواپیمای بوئینگ '737 ماکس 8' از سال 2016 وارد سیستم هوایی کشورها شده اما در همین مدت کم به گمان بعضی از کارشناسان بی مشکل نبوده است.

بزرگ‌ترین شرکت هوایی خصوصی اندونزی و پس از ایرآسیا، بزرگ‌ترین خط هوایی ارزان‌قیمت در جنوب‌شرق آسیا است.

آخرین باری که برای این خط هوایی سانحه‌ای رخ داده بود آوریل سال جاری بود که یک بوئینگ 737 آن هنگام فرود در هوای بد در فرودگاهی در اندونزی دچار سانحه شد، اما به هیچ یک از مسافران آسیبی نرسید. 25 نفر در سانحه‌ای در سال 2004 جان خود را از دست دادند و شماری در برخی سوانح دیگر زخمی شدند. البته این خط هوایی تا سال 2016 در فهرست سیاه اروپا برای پرواز به کشورهای این قاره قرار داشت و در ژوئن همان سال از این فهرست خارج شد.

تحقیقات سال 2016، پس از سانحه‌ای که برای بوئینگ 737 همین هواپیمایی رخ داد، سبب شد تا کمیته ملی امنیت حمل و نقل اندونزی از شرکت‌های هوایی آن کشور بخواهد آموزش‌ها و تمرین‌های خلبانان خود را بهبود بخشند.