معرفی دبیر جایزه جلال و برگزیدگان جوایز سروانتس، گیلر و شاتوبریان
به گزارش فیدوس: در این هفته گزارش «یک هفته با کتاب» ۷ خبر خارجی و ۵ خبر داخلی دارد. البته باید تعطیلی روز یکشنبه این هفته را هم در نظر داشت اما مهم ترین خبر حوزه داخلی در همین روز تعطیل منتشر شد که درباره معرفی دبیر و اعضای هیات علمی جایزه جلال آل احمد بود.

در ادامه مرور خبرهای داخلی و خارجی حوزه کتاب در این هفته را از نظر می گذرانیم:

معرفی دبیر و اعضای هیات علمی جایزه جلال

روز یکشنبه این هفته که همزمان با ۳۰ صفر و تعطیل رسمی بود، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی شهریار عباسی برگزیده دوره هشتم جایزه ادبی جلال آل‌احمد را به عنوان دبیر علمی دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب کرد.

در احکام جداگانه دیگری از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حسن‌بیگی، مریم حسینی، احمد دهقان، ابراهیم زاهدی‌مطلق، حمیدرضا شعیری، داوود غفارزادگان، مسعود کوثری و محمدعلی مهدوی‌راد به عنوان اعضای هیات علمی این  دوره از جایزه ادبی جلال آل‌احمد منصوب شدند.

چاپ کتاب وزیر کار درباره اشتغال

جلد اول کتاب «توسعه اشتغال پایدار» که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را با همکاری عیسی منصوری و مارتین سیورز نوشته است، روانه بازار کتاب شد. در این اثر که عنوان فرعی آن «توسعه کسب و کار برای اشتغال پایدار» است، به نحوه مواجهه با توسعه اشتغال در لایه خُرد پرداخته شده و در آن از دانش و تجربه شکل گرفته در سه دهه اخیر در سطح جهان، بهره گرفته شده است.

استقبال ایرانیان از طرح اهدای کتاب به زلزله‌زدگان

پس از وقوع زلزله غرب کشور، با اعلام نشانی مراکز جمع‌آوری کمک‌های فرهنگی در مراکز کانون پرورش فکری استان‌های سراسر کشور، شمار زیادی از مردم اقلامی همچون کتاب، اسباب‌بازی، لوازم‌التحریر و... را به کودکان و نوجوانان زلزله‌زده اهدا کرده‌اند.

بر همین اساس، استان‌های کشور در ۷۰  پایگاه مختلف کانون، روزهای آینده نیز پذیرای مشارکت‌های مردمی در امداد فرهنگی به آینده‌سازان کشور هستند.

آغاز اجرای طرح پاییزه کتاب

طبق خبری که سه شنبه این هفته منتشر شد، با گذشت شش روز از آغاز ثبت نام کتابفروشی‌ها در دومین پاییزه کتاب، ۶۶۹ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در طرح مشارکت کردند. اجرای این طرح همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های کشور آغاز می‌شود.

در طرح پاییزه کتاب که از امروز دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های عضو طرح اجرا می‌شود، تاکنون ۶۶۹ کتابفروشی از ۳۱ استان کشور در این طرح ثبت نام کردند. تاکنون استان‌های تهران با ۱۱۶ کتابفروشی، قم با ۸۴ کتابفروشی و اصفهان با ۷۹ کتابفروشی بیشترین مشارکت را از آن خود کردند.

سخنان حق شناس درباره عدم اختصاص ۶ ساله بودجه خرید کتاب به کتابخانه ها

محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران سه شنبه این هفته با بیان اینکه تنها ۱۰ درصد اعضای کتابخانه‌ها فعال هستند، گفت: بودجه سال ۹۶ کتابخانه‌ها ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که برای نگهداشت کتابخانه‌ها در نظر گرفته شده اما اینکه کتابخانه‌ها چه عملکردی داشته‌اند و چه مقدار بودجه تخصیص یافته نامشخص است.

حق‌شناس در این سخنان که در تذکر پیش از دستور خود در جلسه بیست‌وسوم شورای شهر بیان شد، گفت:  ۶ سال است که بودجه‌ای برای خرید کتاب به کتابخانه‌ها اختصاص داده نشده که این مساله نیز جای سوال دارد.

معرفی برنده جایزه نوبل اسپانیا

یک نویسنده سیاسی که از نیروهای انقلابی ساندینیست در نیکاراگوئه و معاون رییس جمهوری این کشور در سال‌های بین۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ در کنار دانیل اورتگا بود، به عنوان برنده جایزه سروانتس ۲۰۱۷ انتخاب شد.

سرخیو رامیرز نویسنده برنده جایزه سروانتس ۲۰۱۷ معتقد است زیبایی سفر «دون کیشوت» در بی‌بازگشت بودن آن است. این برای نخستین بار است که یک نویسنده از نیکاراگوئه به عنوان برنده جایزه سروانتس ۲۰۱۷ که معادل نوبل در ادبیات اسپانیایی‌ست، انتخاب می شود.

معرفی برنده جایزه گیلر ۲۰۱۷

سه شنبه این هفته خبری منتشر شد مبنی بر این که مایکل ردهیل به عنوان برنده جایزه معتبر گیلر در سال ۲۰۱۷ انتخاب شده است. وی برای رمانی با عنوان «میدان بلویو» این جایزه مهم کانادایی را از آن خود کرد. این جایزه ۱۰۰ هزار دلار ارزش دارد.

معرفی برنده جایزه شاتوبریان فرانسه

جایزه شاتوبریان در سی ویکمین دوره برگزاری خود به آلکساندر گراندازی برای کتابش با عنوان «شهر. تاریخ شهر رم از مبداء تا مرگ آگوستوس» تعلق گرفت. این کتاب توسط انتشارات پریان در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

این کتاب با ارجاعی به فرهنگ غرب، به تحقیق از دوره رنسانس پرداخته و شهر باستانی رم را زیر ذره‌بین قرار داده است. بیوگرافی شهر رم که مرکز اولین جهانی‌سازی تاریخ بود، در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌است.

اعلام آمار آثار جدید ادبی فرانسه

طبق خبری که دوشنبه این هفته منتشر شد، آمار نشر نشان می‌دهد بازار نشر فرانسه در سال ۲۰۱۷ در مجموع شاهد اکران ۵۸۱ عنوان رمان جدید از ادبیات فرانسه، ادبیات خارجی و نخستین رمان نویسندگان نوقلم  بوده است.

پایان کار نمایشگاه کتاب کودک شانگهای

نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای، پس از سه روز میزبانی از کودکان و علاقه‌مندان کتاب کودک، روز یکشنبه این هفته به کار خود پایان داد. نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای در چین که به عنوان تنها نمایشگاه کتاب کودک در منطقه آسیا-پاسیفیک شناخته می‌شود که به طور کل به معرفی انتشارات کودک ونوجوان اختصاص دارد، امسال از ۱۷ تا ۱۹ نوامبر برگزار شد.

درگذشت دوست آلبر کامو و رومن گاری

یکی از خبرهای سه شنبه این هفته درباره درگذشت راجر گرنیه، دوست آلبر کامو و رومن گاری بود. گرنیه که شاهدی بر تاریخ ادبی فرانسه محسوب می شود، در ۹۸ سالگی درگذشت.

وی از نویسندگانی بود که کارش را به عنوان ویراستار برای گالیمار شروع کرد. وی کار در این دفتر انتشاراتی را از سال ۱۹۶۴ شروع کرد و در عین حال از روزنامه‌نگاران  «کامبت» بود و با رادیو نیز همکاری داشت. او بیش از ۴۰ عنوان کتاب در کارنامه‌اش دارد که بسیاری از آنها به انگلیسی نیز ترجمه شده‌اند.

کشف یک داستان جدید از ریموند چندلر

طبق خبری که ابتدای این هفته منتشر شد، یک داستان که ریموند چندلر نویسنده سرشناس ادبیات پلیسی، تقریبا در اواخر عمرش نوشته بود حالا کشف شده و نشان می‌دهد او به سیستم بهداشت وسلامت آمریکا اعتراض داشت.

این داستان که توسط اندرو گالی سردبیر ارشد مجله استرند در کتابخانه بودلاین آکسفورد پیدا شده، با عنوان «همه چیزدرسته-فقط او مرده» با آورده شدن مردی به بیمارستان شروع می‌شود. مردی که کامیون به او زده و کارمندان بیمارستان نمی‌خواهند او را مداوا کنند چون حس می‌کنند نمی‌تواند پول بیمارستان را پرداخت کند.

چندلر می‌نویسد: قوانین بیمارستان به صراحت می‌گویند یا ۵۰ دلار پیش‌پرداخت یا هیچ. گالی گفته این داستان یکی از آخرین نوشته‌های چندلر است و تصور می‌رود بین جولای ۱۹۵۶ تا بهار ۱۹۵۸ نوشته شده‌باشد. چندلر سال ۱۹۵۹ درگذشت.