اجرای فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر
به گزارش فیدوس؛ بیژن نامدار زنگنه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان که امروز دوم اردیبهشت ماه در محل استانداری در اهواز برگزار شد، ضمن تبریک هفته دولت، اظهار کرد: خوزستان مزیت بزرگ نزدیکی به دریا و کشور عراق را دارد و باید در این زمینه به گونه‌ای رفتار شود تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم. 
  
وی افزود: کشور عراق تا 15سال آینده پتروشیمی نخواهد داشت و حتی آن‌ها در فاز پتروشیمی هنوز وارد نشده‌اند. هرچه با آن‌ها صحبت می‌کنیم تا برنامه آن‌ها را بدانیم، چیزی متوجه نمی‌شویم. اخیرا از آن‌ها درخواست کردیم تا گاز ترشی را که می‌سوزانند به ایران بفروشند اما آن‌ها جواب درست و مشخصی نداده‌اند. 
  
وزیر نفت ادامه داد: عراق حتی اگر پتروشیمی احداث کند، پتروشیمی بالادستی خواهد بود و تا زمانی که بخواهد به ساخت پتروشیمی پایین دستی و تبدیل کالای نهایی برسد زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید. 
  
زنگنه تصریح کرد: اگر بتوانیم در تولید کالای نهایی در ایران و خوزستان پیشتاز شویم، می‌توانیم بازار عراق را در اختیار بگیریم و هرچه که نیاز باشد به عراق صادر کنیم. 
  
وی ادامه داد: تکمیل زنجیره تولید جزو دستور ستاد اقتصاد مقاومتی است که با این کار هم می‌توانیم به صادرات بپردازیم و هم نیاز بازار داخل را مرتفع کنیم. 
  
وزیر نفت گفت: تصمیم داریم تا فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام را اجرایی کنیم تا مجددا  صنایع پتروشیمی بیشتری در آن منطقه فعال شوند. به هر میزان که نیاز این صنایع باشد گاز تامین خواهیم کرد زیرا خوزستان علی‌رغم آنکه منطقه‌ای نفت‌خیز است، کمبود گاز دارد. در این زمینه به هر میزان گاز که نیاز واحدهای پتروشیمی باشد را تامین خواهیم کرد. 
  
زنگنه اظهار کرد: یکی از مزیت‌های مهم خوزستان، وجود ظرفیت ساخت تجهیزات و قطعات نفت در استان است. این تولیدکنندگان را باید کمک کرد و امیدواریم با قراردادهایی که برای بازسازی و نوسازی تاسیسات نفت منطقه خوزستان به امضا می‌رسد، این تولیدکنندگان نیز بتوانند بیشتر فعال شوند. 
  
وی گفت: برای آینده خوزستان بسیار امیدوار هستم زیرا همه چیز در این استان روشن است و فقط باید در خوزستان کار کرد و افکار عمومی مردم خوزستان را برای جهش آماده کرد. 

وزیر نفت با بیان این‌که پول راکد در کشور وجود ندارد و بانک‌ها در کشور ظرفیت وام‌دهی ندارند، اظهار کرد: قواعدی که در مورد بانکداری وجود دارد، قواعد معقولی برای حفاظت از سرمایه‌های مردم است. مقداری در بانک‌ها ظرفیت وجود دارد که از آن بهره گرفته‌ایم.
 
زنگنه عنوان کرد: توزیع و صدور حواله قیر در اختیار وزارت نفت است و سهمیه بخش‌ها و دستگاه‌ها در قانون مشخص شده و وزارت نفت فقط این سهمیه را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. 
 
وی ادامه داد: بیش از کل مصرف داخلی ایران، سهمیه رایگان قیر را در اختیار وزارت راه قرار داده‌ایم. کمیته‌ای در نظر گرفته‌ایم تا قیر در بازار به فروش نرسد، زیرا در سال گذشته این کار انجام می‌شد، که اکنون با کمیته‌ای که تشکیل شده، این کار قطع شده است.
 
وزیر نفت عنوان کرد: با افزایش مهارت آموزشی در بحث فنی و حرفه‌ای به خصوص در مناطق نفتی مانند خوزستان موافق هستم. نمی‌توانیم مستقیما به فنی و حرفه‌ای پول دهیم و در این زمینه با توجه به این‌که اسم فنی و حرفه‌ای در قانون نیست، گیر قانونی وجود دارد.
 
زنگنه ادامه داد: یک سیاست آموزشی مساله‌دار در کشور وجود دارد که برخی از دانشجویان مدرک تحصیلی می‌گیرند و هیچ کاری بلد نیستند و این مساله اتلاف منابع است.
 
وی گفت: در خصوص فاز دوم طرح 550هزار هکتاری در استان خوزستان با وزیر کشاورزی صحبت خواهیم کرد تا پیگیر مجوز تخصیص آب مورد نیاز فاز دوم این طرح باشد. 
 
وزیر نفت با بیان این‌که نباید به مشکلات خوزستان اضافه شود، خاطر نشان کرد: سوختن فلرهای نفتی در اطراف اهواز چیز بد و شرم آوری است. به احتمال 90درصد دستوری صادر خواهم کرد که از یک زمان به بعد شرکت‌ها حق ندارند نفت را در گودال سوخت بریزند و بسوزانند و باید از MOTبرای جمع‌آوری استفاده کنند.
منبع: ایرنا