روحانی کلید اقتصاد را به چه کسی می‌سپارد؟

در آخرین روزهای نزدیک به معرفی کابینه کمابیش گزینه‌های نهایی هر وزارتخانه روشن شده است. در این میان اما در خصوص وزارت اقتصاد در لیست‌های نهایی منتشر شده از سوی رسانه‌های مختلف شاهد آن هستیم دو چهره شاخص نزدیک به رییس جمهور گزینه‌هایی هستند که شانس برابری برای به دست گرفتن کلید وزارت اقتصاد دارند.

محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت در حالی نامشان به عنوان گزینه‌های نهایی در رسانه‌ها به چشم می‌خورد که نشان دهنده آن است روحانی برای مدیریت اقتصادی کشور کماکان نگاهش به سوی راست‌گرایان معتدل است.

نهاوندیان و نوبخت هر دو از بدنه جریان راست میانه به روحانی نزدیک شده‌اند و این نشان می‌دهد اصلاح طلبان نتوانسته‌اند اعتماد رییس جمهور را برای به دست گرفتن سکان اقتصادی کشور جلب بکنند.

شنیده‌های فیدوس حاکی از آن است در آخرین ساعات تصمیم گیری برای کابینه برخی اصلاح طلبان تلاش دارند نظر روحانی را از معرفی این دو گزینه برگردانند اما تجربه چهارسال گذشته نشان داده است نوبخت و نهاوندیان هر دو جزو افرادی هستند که حسن روحانی اعتماد ویژه‌ای به آنان دارد.

از سوی دیگر روحانی به این مسئله آگاه است که برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی خود باید نگاهی واقع بینانه داشته باشد و ریسک سپردن مهمترین بخش دولت به جریانی که هنوز بخش‌هایی از آن از سوی بخش‌های قدرتمند نظام پذیرفته نشده است می‌تواند حرکت قطار اقتصادی دولت را با دست اندازهای مختلفی روبرو کند.

روحانی آگاه است که چهارسال پیش رو به هیچ عنوان فرصت توجیه عدم رفع مشکلات اقتصادی و رکود حاکم به بازار را ندارد و دو گزینه مطرح شده نشاندهنده آن است رییس جمهور می‌خواهد به دور از هرگونه حاشیه و اختلاف اهداف مدنظر خویش را بر سیاست‌های اقتصادی دولت حاکم کند.

این نگاه باعث شده است او برای وزارت اقتصاد به دنبال گزینه‌هایی باشد که کمترین فاصله دیدگاهی را با او دارند. او برای رسیدن به این تفکر حتی به رنجیدن مهمترین حامیان خود از جریان اصلاحات تن داده است. باید دید این استراتژی رییس جمهور آیا ارزش چنین ریسک مهمی را دارد یا نه.

فعالان اقتصادی صبح روز شنبه چشم‌هایشان به سمت مجلس است که پس از مراسم تحلیف نام کدام فرد به عنوان سکاندار اقتصادی کشور معرفی می‌شود.