هشدار معنادار به تک‌روی کاندیداهای اصولگرایان
به گزارش فیدوس، اصولگرایان روزها و ساعت های حساسی را پشت سر می گذارند، دقیقه 90 است اما نه سازوکار شفافی برای رسیدن به نامزد واحد طراحی کردند و نه حتی تعداد گزینه های حاضر در صحنه انتخابات برای آنها محرز و مشخص است. 

سید ابراهیم رئیسی هنوز برای نامزدی در انتخابات اعلام آمادگی نکرده برخی اطرافیانش صحبت از حضور مستقل او می کنند و می گویند وارد مکانیزم جمنا و پایداری نمی شود. 

جلیلی به هیچ استدلال و برهانی از طرف جمنا توجه نمی کند موتلفه ای ها شرط گذاشتند اگر نامزد حزبی آنها در5 نامزد منتخب روز 17 فروردین نباشد از همراهی با جمنا کنار می کشند. 

بر همین اساس با حسین سبحانی نیا فعال سیاسی اصولگرا گفتگو کردیم تا در جریان آخرین وضعیت درون اردوگاهی اصولگرایان قرار بگیریم. 

****

7 روز تا آغاز ثبت نام نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی است، فکر می کنید چرا جلیلی سازوکار جمنا را نپذیرفت و رایزنی ها با او جواب نداد؟ 

این را باید از خود او سئوال کرد چون جمنا با هدف تجمیع و هم افزایی ظرفیت نیروهای اصولگرا شکل گرفت. با توجه به خسارتی که اصولگراها از دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری دیدند و از پراکندگی دیدگاه ها ضربه خوردند این جمع و جبهه به وجود آمد و همه گروه ها بنا بود در این مجموعه حضور پیدا کنند اما آقای جلیلی نگاه خاصی دارد، بحث گفتمانی را دنبال می کند و معتقد است این رویکرد در شکلی که خود او پیگیرش است مفیدتر خواهد بود بنابراین تاکنون آمادگی خود را برای حضور در جمنا اعلام نکرده است. 

اگر جلیلی بین خود و نامزد نهایی جمنا دو قطبی ایجاد کند به ضررش تمام خواهد شد یا به نفع او خواهد بود؟ 

فکر نمی کنم به نفع آقای جلیلی باشد چون به هر صورت چهره ها و شخصیت ها و مجموعه هایی که الان با جمنا همکاری دارند غالبا نیروهای انقلابی و شناخته شده ای هستند، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند آقای جلیلی یک نفر است و مجموعه دیگری از او حمایت نکردند و خیلی از کسانی که در گذشته همراهی اش می کردند الان با جمنا هستند بنابراین ورود انفرادی آقای جلیلی به صحنه انتخابات نه تنها به نفع او نخواهد بود بلکه به ضررش تمام می شود. رأیی را که آقای جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 به دست آورد حاصل خیلی از تلاش هایی بود که نیروهای مختلف در کنار او بودند ولی الان در جمنا حضور دارند پس حضور انفرادی به نفعش نخواهد بود. 

اطرافیان آقای جلیلی به کنایه می گویند جمنا به شرطی می تواند آقای روحانی را در انتخابات شکست دهد که از آقای روحانی در انتخابات حمایت کند، در واقع معتقدند جمنا کارکرد منفی دارد، نه تنها موجب افزایش رأی نمی شود بلکه از هر نامزدی اعلام حمایت کند آرای او ریزش خواهد کرد، نظر شما چیست؟ 

خیر این یک ایده شخصی است و این طور نخواهد بود. جمنا مجموعه نیروهای شناخته شده اصولگرا است که در عمل نشان دادند این نیستند که بخواهند نمایشی حرکتی انجام دهند جمنا دنبال یک حرکت جدی و شکل دادن دولتی انقلابی، ارزشی و ولایتمدار است بنابراین فکر نمی کنم نتیجه بودن جمنا تقویت آقای روحانی یا موفقیت فرد دیگری خارج از این مجموعه را سبب شود. 

گفته میشود جمنا یک ترکیب ناهمگون است چون 5 اسفند نیز که مجمع عمومی نخستش را برگزار کرد به جای آنکه عرض اندام باشد برای رقیب به نقطه ضعفش بدل شد. به این علت که هیچگاه نام 10نامزد منتخب از بین 21نفر را اعلام نکردند، ثانیا نام 14 نفر را به ترتیب حروف الفبا آن هم به طور غیررسمی در فضای مجازی نشر دادند. موتلفه شرط کرد اگر آقای میرسلیم جزء 10منتخب نباشد از همراهی جمنا کنار می رود. یکی از اعضای ستاد انتخابات آقای رئیسی اعلام کرده آقای رئیسی وارد بازی جمنا و پایداری نمی شود فعالیت انتخاباتی آنها دلقک بازی است و رئیسی می آید که یک حرکت فراحزبی واقعی و انقلابی را نمایندگی کند. چه طور با این همه نشانه شما می گویید که جمنا یک حرکت قوی است؟ 

در فضای سیاسی انتخاباتی طبیعی است که هر گروهی، گروه دیگر را نقد کند. البته جمنا با هدف هم افزایی بین نیروهای اصولگرا شکل گرفت و این طور نبود که یک گروه از مجموعه اصولگرا غالب بر گروه دیگر باشد. حالا ممکن است چنین ذهنیتی برای افرادی باشد که یک گروهی دنبال چنین حرکتی بوده است ولی نیت و هدف شکل گیری اولیه جمنا این نبود. افراد اشاره شده مثل آقای رئیسی و دیگران نیز دنبال این هستند که یک تجمیعی از آرای اصولگرایان صورت بگیرد وقتی این تجمیع بین آرای اصولگرا صورت بگیرد آن نگرانی هایی که اجمالا مطرح باشد مرتفع خواهد بود یعنی همه این مجموعه ها اعم از ایثارگران و موتلفه و دیگران در قالب جمنا یک حرکت جمعی دنبال خواهند کرد. 

5 نفری که قرار است روز 17 فروردین از مجمع عمومی دوم جمنا برگزیده شوند چقدر به مکانیزم طراحی شده برای رسیدن به یک نامزد ملتزم و متعهد خواهند بود و بازی را به هم نخواهند زد؟ 

حالا براساس کارهایی که انجام گرفته، اگر مجموعه به یک نفر رسید مجموعه های دیگر هم قبول داشته باشند و همکاری لازم را انجام دهند حالا سازوکار مسئله را شورای مرکزی جمنا از 5 اسفند تا 17 فروردین فرصت داشت طراحی کند که وقتی نامزد نهایی مشخص شد سایر افرادی که انتخاب نمی شوند بدون اعتراض بپذیرند و به طور جمعی با نامزد نهایی همکاری کنند. 

الان آقای رئیسی می تواند بگوید من محور قرار می گیرم و جمنا و پایداری و سایر مجموعه های اصولگرا به سمت من بیایند چون اکثریت اصولگرایان روی نام من اجماع دارند؟ یعنی مکانیزم به سمت فردگرایی برود امکان دارد چنین اتفاقی بیفتد؟ 

البته امکانش است. آقای رئیسی ویژگی های مناسب تری نسبت به سایر گزینه ها دارد. پایداری اعلام کرد اگر رئیسی نامزد نهایی باشد آمادگی همکاری دارد. مجمع عمومی جمنا هم در بین سایر گزینه ها بیشتر به آقای رئیسی اقبال دارد بنابراین اگر در این مرحله آقای رئیسی اعلام حضور کند و جمنا به نام او برسد، این کم حاشیه ترین و بهترین گزینه ای است که نامزد اصولگراها در انتخابات ریاست جمهوری باشد. 

منظور آن است که آقای رئیسی بگوید من به سمت هیچ مکانیزم انتخاباتی اعم از جمنا و پایداری نمی روم به جایش مکانیزم ها به سمت من بیاید در این حالت چه طور؟ 

به این شکل که نمی شود چون هر نامزدی که می خواهد بیاید باید یک اطمینانی از رأی آینده داشته باشد این رأی هم از بدنه اصولگرایی حاصل می شود پس اینها باید تلاش و فعالیت کنند. 

یعنی آقای رئیسی نمی تواند سرجای خودش بایستد و بگوید مجموعه های اصولگرایی به سمت من بیایند؟ 

باید براساس بررسی هایی مجموعه بهترین و کم آسیب ترین روش و شیوه برای گزینه اصولگراها انتخاب کند. در چند روز آینده که زمان زیادی هم باقی نیست باید در مجموعه اهل حل و عقد اصولگرایی این مسئله مورد بررسی قرار گیرد و به آن دست پیدا بکنند.

منبع:نامه نیوز